ABC- cebula z nasion,rozsada cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Wiem o czerwonej, czasem kupuję. A cukrowa, dziwne, że w dobie powszechnego przechowalnictwa, ma utrudniony dostęp do rynku. Coś jak w przypadku czereśni żółtych. Tutaj kwestia transportu i krótki czas trwałości.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Jonzak, polecam pokombinować z odmianami. Rekomenduję żółtą Yellow Sweet Spanish, która jest łagodna i świetnie się przechowuje. Zwróć uwagę na niektóre cebule białe, jak np. Alibaba. Ta odmiana długo leżakuje zimą i jest łagodna w smaku. Cebule w typie Alisy jak Globo czy Exhibition, też mogą w dobrych warunkach dotrwać do lutego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Jak już wspominacie czerwoną, ja mam jakiegoś pecha do czerwonej cebuli, tak jak do pietruszki. Tyle razy próbowałam sadzić dymkę, prawie co roku około 20 szt i nigdy nie urosła, może o 1 centymetr i to wszystko. W tym roku dałam sobie spokój, odpuściłam.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Pietruszka u mnie też nie rośnie, przerzuciłam się na naciową i ta jest piękna. Z dymką za to nie mam kłopotów, każda rośnie tak samo bez względu na kolor. Może materiał jakiś lipny.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Czerwona cebula musi urosnąć ( nie ma wyjścia :), gdy ma dobrą, nie za ciężką glebę o obojętnym odczynie i jest dobrze podlewana. Nie można jej przesuszyć, szczególnie do fazy wiązania cebuli, czyli do końca czerwca. A może rzeczywiście miałaś jakieś wadliwe dymki...

Z pietruszką najczęściej jest problem, gdy ma mszycę topolową... można jej nie zauważyć, a pietruszka nie rośnie, schnie, ginie w oczach. Sprawę rozwiązuje Mospilan. Dlatego, jak już pietruszka wzejdzie ( co wcale nie jest pewne), warto od końca kwietnia do połowy czerwca ze 2 razy potraktować ją wspomnianym środkiem. W tym samym terminie idą opryski na śmietkę cebulankę, więc można to połączyć. Cebula i pietruszka będą zdrowe.
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Pierwsza część cebuli olbrzymiej, bodajże Ailsa Craig, ale może trafić się pojedyncza Exhibition i totalnie pojedyncze Globo.
Reszta czeka na koniec karencji (niestety rykoszetem dostały oprysk Ridomil Gold).
Obrazek
Największa z dotychczasowych waży 475 gram :)
Obrazek
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Z tą mszycą topolową to może być strzał w 10. Walczę z nią, ale na koprze, własnie za pomocą Mospilanu. O pietruszce nie pomyślałam.
Moja największa cebula Ailca Craig ważyła 30 dag, ale musiałam zebrać ją przed czasem, bo złapała jakieś choróbstwo. mam nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy, nie taki dziwaczny jak ten.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Mam działkę od 4 lat i nigdy nie doczekałam się ładnej cebuli ani z dymki ani z siewu.Moja mama miała zawsze cebulę z siewu odmiany "wolska" i były cebule duże jak szklanki a u mnie nie wychodzi.Doszłam do wniosku że cebula lubi ziemię lekką bo taka była u mojej mamy.
Co do pietruszki to moja w korzeniach ma rdzę. W tym roku zasiałam pasternak.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Miał ktoś do czynienia z cebulą łodygową? Jest w P...landii i na zdjęciach przypomina wyglądem pory, wygląda bardzo ciekawie.
Długo w necie nie szukałam, ale podobna do niej jest cebula szczypiorowa tylko ma mniejszą część białą i się zastanawiam czy to nie to samo.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Kicia00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 14 kwie 2017, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Kochani a jak przechowuje się cebula sochaczewska? Późno sadzilam z dymki a wyrosła duża : :heja
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Cebula Sochaczewska o ile pamiętam jest w typie twardej łuski więc powinna się dobrze przechowywać. Byle ciemno i sucho.

Doczekałem końca karencji i zebrałem resztę największych cebul.
Moja rekordzistka, tegoroczna i życiowa zarazem.
Rodzina podejrzewa mnie, że mam nasiona z Czarnobyla... a to zwykła Ailsa Craig :)
Obrazek

Przydały by się jeszcze strusie jajka do jajecznicy z "jedną cebulą" :roll:
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Dziś posadziłem setkę rozsady cebuli Augusta pozyskanej z własnych nasion. Mam nadzieję na zbiory od maja, jak w tym roku. Chociaż w prognozach straszą "normalną" zimą, a Augusta poniżej -15 przemarza.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

A jak dużą miałeś tę rozsadę? Ja wysiałam nasiona koło 20 VIII i w tej chwili wypuszczają trzeci listek, zastanawiam się czy jeszcze trzymać czy juz wysadzać.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”