ABC- cebula z nasion,rozsada cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

gezegorz Za tydzień posieję. W ub. roku posiałam 13 stycznia i zanim trafiły do gruntu musiałam w doniczce zasilać. W sumie te co wysiewałam w marcu też zasilałam w doniczce. A jak w takim zawiniątku ich dokarmiasz ? Trzymasz aż do wysadzenia w ogród czy pikujesz wcześniej jeszcze do doniczek?
stefka Spróbuję ;:333 . Dwie Ailsa Craig jeszcze nie wypuściły szczypiorku, dopiero czubeczek zaczyna się pokazywać, to chyba dobry moment żeby ich wsadzić do ziemi. Odwilż dzisiaj u mnie to pójdę ją zakopać do szklarni. I dwie Wolskie też sobie posadzę, takie duże, całkiem suche bez widocznego szczypiorku. W ogródku u mnie zaspy do kolan, nic nie da się sadzić.
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Telimenka, widziałaś jakąś różnicę w tych ze stycznia i marca? Ja jeszcze czekam, zgodnie z lekcjami na początku posta. Nie mam doświetleń, grow-boxów itp. Chcę mieć cebulę do sałatek i z 5 kg swojej cebuli na przechowanie, bo więcej nie mam gdzie sadzić. Obstawiam Ailsę i eksperymentalnie Eurekę.
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Marzenko W styczniu wysiałam Ailsa Craig. A w marcu też Ailsę i inne. Ta ze stycznia była szybciej do podbierania. Nie zdążyliśmy zjeść wszystkiej na bieżąco i ta co została do końca wegetacji urosła do 700g. Ailsa z marca urosła max do 400 g. i taka mniejsza lepiej mi smakuje. W tym roku mam jeszcze spory zapas cebuli i się nie śpieszę z rozsadą. Jak wysieję w marcu (wszystkie odmiany) to po wzejściu idzie do szklarni i z powodzeniem rośnie. Wolska, Karmen i Rawska z siewu w marcu osiąga taką samą wielkość jak wysadzona z dymki. Zdarzyło się, że nawet później posiałam i też zdążyła urosnąć. Wspomnianej przez Ciebie Eureki nie miałam, ale poczytałam o niej i też warta posiania(rozejrzę się za nasionkami :) ). Na zagonki rozsadę wysadzam w poł. maja.
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Telimenko, bardzo dziękuję i cieszę się, że mogłam zainspirować odmianowo. Mam nadzieję, że po dokarmieniu mojego nieużytku coś w tym roku zbiorę. Czy masz doświadczenie z zostawieniem kilku cebul w tunelu na lato, między pomidorami. Tak czuję, że im będzie za gorąco, ale może próbowałaś?

I jako ciekawostka: mam cebulkę Wolską szt 1, która jest w gruncie 3 rok. Z roku na rok jest większa (tzn. teraz ma ok. 4 cm średnicy), ale nie kwitnie, nie szczypioruje, niedługo będzie z niej cebula. To a'propos mojej ziemi ;:185 , bo pewnie w urodzajnej miałabym już pokolenie cebul.
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Marzenko Pierwszy raz się pokusiłam, żeby wsadzić cebulę i mieć własne nasiona. Chociaż pomysł chodził mi po głowie już od pewnego czasu. Dzisiaj tą cebulę wsadziłam do ziemi w 1l. doniczki (każdą osobno) i zadołowałam z doniczkami w szklarni. Jak się ociepli to przesadzę do ogrodu. Ta Twoja Wolska to uparciucha jakaś :) . Żyzność i przygotowanie gleby ma decydujące znaczenie. Bardzo się do tego przykładam , a po posadzeniu (najlepiej po deszczu) to już rośnie bez większego doglądania. Odchwaszczam tyle żeby chwasty jej nie zagłuszyły i podlewam sporadycznie w pierwszym okresie wzrostu i w razie długotrwałej suszy. Jak suchy rok to ściółkuję dla utrzymania wilgoci.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

:wit To ciekawe z tą cebulą Wolską . Z tego wynika , że warto kupować dymkę Wolskiej ,
przynajmniej wiadomo , że będzie cebula a nie kwiaty . Poszukam dymki Wolskiej w sklepach .
Co do cebuli w tunelu , u mnie się to nie udało . Duży szczypior pokładał mi się na pomidory ,
próbowałam trochę usuwać . W tym roku mam zimową cebulę w tunelu i już myślę jak to
będzie . Warto próbować .
gezegorz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 kwie 2020, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Ja mam dwie odmiany cebuli wolska i agostane sprawdzone z zeszłego sezonu odmiany ,nie dokarmiam niczym podłoze z nawozem npk czyli takie pod pomidory i starcza cebuli na start . Ja gdy zauważam że końcówki szczypioru zaczynają przysychać przenosze ja do nieogrzewanego tunelu znosi spadki temperatury do jakiś -5 stopni a później bezpośrednio sądzę do gruntu bez pikowania ,do tego sieje zawsze na początku marca do dużej donnicy następną partie na rozsadę rwana na późny zbiór do przechowywania
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

gezegorz Jak wypada agostane w smaku? Podobna do wolskiej czy mniej ostra?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

:wit Swoją cebule posiałam do ziemi do siewu i pikowania. Siałam ja na początku lutego , ładnie rośnie
Podłoże ma nawozy startowe, zastanawiam się , czy już można by ja zasilić zielonym kristalonem?
Asia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Pelasia Ja zasilam rozsadkę biohumusem (własnym) ale jak już jest większa i widzę, że zaczyna nieco blednąć.
Kupiłam jeszcze dzisiaj nasionka białej Agostana, o której wspomniał gezegorz :). Wszystkie będę wysiewała 1marca.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Wkońcu udało się wysiać cebule. W sumie jakoś nie planowałem jej uprawy, gdyż chciałem tylko z dymki ale jak już kliknąłem przy zamawianiu nasion, to cóż. :wink:

Exhibition z nasion profesjonalnych. Może dosieje jeszcze korytko.

Obrazek
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Moja rozsada cebuli już od tygodnia w szklarni.
Odmiany Globo, Exibition i Rosa Lunga di Firenze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Moje pory i cebule - późna NN z własnych nasion, Globo i Ailsa Craig na razie na balkonie, a czerwona Karmen nie wzeszła wcale ;:222

Obrazek
:heja
Pozdrawiam Eugenia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”