ABC- cebula z nasion,rozsada cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Zbiory Exhibition i nie tylko minęły u mnie półmetek.

Obrazek

Pomimo suchego roku główki wyrosły dostatecznie duże. ;:173
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13646
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

U mnie cebula wybierana sukcesywnie, więc nie ma jakiegoś dużego zbioru do pokazania. Powiem, że końcowo jestem zadowolony, bo mimo masakrycznej suszy, urosła nawet fajna.

Przedostatni zbiór. Pozostało już może z 20szt na działce.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Na wiosnę posiałam cebulę Tonda Musona. Tak trochę od niechcenia, bo planowałam olbrzymie zbiory z dymki. Dymka została cała zjedzona a ja zebrałam z Tondy mnóstwo małych cebulek. Czy mogę je zasadzić na wiosnę jako dymkę czy raczej przeznaczyć do konsumpcji. Może w przyszłym roku śmietka będzie dla mnie łaskawsza.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Moja rozsada siedmiolatki ładnie rośnie, we wrześniu powędruje na miejsce stałe.
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Po tym sezonie wiem, że cebulę będę uprawiał tylko z rozsady. Z dymki część się udała, część nie, Wolska z rozsady wygląda jak na zdjęciu, każda sztuka dorodna. Miałem jeszcze Ailsę Craig ale jakaś łajza mi wyrwała pół rządka najładniejszych i nie zdążyła urosnąć jak należy.

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13646
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Mnie zastanawia jak dobrze przygotować poletko pod cebulę. Jakoś zawszę robię to na odpieprz. :wink:
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

W zeszłym roku tak na odpieprz upchnąłem dymkę na słabo uprawionej ziemi i ile posadziłem, tyle zebrałem. Można powiedzieć, że miałem dymkę na następny rok :;230
Tylko raz w ostatnich latach cebula udała mi się z dymki, teraz koniec z tym bo szkoda czasu i pracy. Myślę, że ważne jest odchwaszczanie, między rzędami dość często przejeżdżałem motyką, ziemia się dodatkowo spulchniała (u mnie się robi skorupa, mam mady) i może było im łatwiej pęcznieć :wink:
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Chcę w przyszłym sezonie spróbować posiać cebulę. Głównie dla mamy, bo cebuli je ogromne ilości głównie na surowo, a ze sklepowych mało co jej smakuje. Lidlowska ekologiczna póki co jedynie jej podchodzi. Ja do gotowania też trochę zużywam - dobrze byłoby mieć swoją. :)
Średnia albo duża, najważniejsze żeby zdrowo rosła i była mocno aromatyczna. Szukam cebuli, od której krojenia już po pierwszym ruchu nożem trzeba sobie zrobić przerwę, bo oczy wilgotnieją. Tak jest w przypadku tej lidlowskiej, ale nie znam odmiany, na opakowaniach nie jest nic napisane.
Ktoś zna coś takiego?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Ostrość cebuli to czysta loteria, bardzo wiele zależy od warunków uprawy, która decyduje o późniejszej zawartości olejków eterycznych odpowiedzialnych za jej ostrość. Z ostrych popularnych np. Rawska.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

W tym roku miałam piękną cebulę z rozsady. W przyszłym zrobię 2 grządki.
Dymkę chyba czymś zaprawiają, żeby nie porastała za wcześnie i dlatego się nie udaje.
Widziałam rosyjski filmik, na którym pani moczy dymkę długo w ciepłej wodze, obłupuje pierwsze łuski i jeszcze obcina nożyczkami czubek.
Podobno to pomaga i dymka rośnie.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Co masz na myśli, że się nie udaje?
Pozdrawiam. Jacek :uszy
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Z kiełkowaniem dymki cebuli nigdy nie miałam problemu. Niestety były atakowane przez robactwo i nic z niej nie miałam. W tym roku zgodnie z terminem wysadziłam część dymki zaprawionej nadmanganianem potasu. Niestety zmarniała i była opanowana przez robaki. Pozostałą (gorszą) część dymki wysadziłam w maju. Po zaprawieniu w nadmanganianie cebulki wkładałam do mieszanki soli, popiołu i ostrej papryki (po 1 łyżce). Nareszcie miałam cebulę. Udała się też cebula i szalotka z rozsady posadzone w maju (w rowki przed sadzeniem dałam diatomit). Nie wiem czy to późny termin sadzenia, czy też zastosowane specyfiki wpłynęły na to, że nareszcie miałam niezłą cebulę. W przyszłym roku też zastosuję ten sposób uprawy.
pozdrawiam

Mirka
PS. Już od ponad roku śledzę to forum, ale to dopiero mój pierwszy wpis.
pozdrawiam
Mirka
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

toldi pisze:Z ostrych popularnych np. Rawska.
Ok. Dziękuję pięknie. A w internecie piszą, że "tylko delikatnie ostrawa". Czy ostrość cebuli to jakaś wada, że ukrywają?
Nie wiem, jaka cebula wyjdzie w moich warunkach - jeszcze nawet nie mam na własność tych "warunków", nie wspominając o przetestowaniu ich pod uprawę. Będzie trzeba w przyszłym roku eksperymentować. Może akurat urośnie mi coś pod gusta mamy. Bo dla niej cebula, od której się nie płacze, to nie cebula, tylko herezja. 8-)
A czy da się jakoś stwierdzić, czego potrzebuje cebula, żeby wyjść ostra? Cięższej/lżejszej gleby? Określonego pH? Więcej/mniej wody?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”