Pasternak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Pasternak

Post »

W piosence było "Tańcowała ryba z rakiem, a marchewka z pasternakiem"! Pasternak jest jeszcze składnikiem przypraw typu "Vegeta", a ja bym chciała posiać w ogrodzie i moje pytanie brzmi: czy ktos ma doświadczenie? czy to uprawia się jak np. marchew? czy nać jest jadalna (jak u pietruszki), czy niejadalna (jak u marchewki)?
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Re: Pasternak

Post »

takasobie pisze:W piosence było "Tańcowała ryba z rakiem, a marchewka z pasternakiem"! Pasternak jest jeszcze składnikiem przypraw typu "Vegeta", a ja bym chciała posiać w ogrodzie i moje pytanie brzmi: czy ktos ma doświadczenie? czy to uprawia się jak np. marchew? czy nać jest jadalna (jak u pietruszki), czy niejadalna (jak u marchewki)?
Uprawia sie tak jak marchewkę, pietruszkę, a jeżeli chodzi o nać to pewnie jest jadalna, ale nie ma zapachu jak nać pietruszki i jest taka powiedział bym jałowa.
wolę uprawiać pietruszkę. :lol:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Tylko raz posiałam pasternak, miał dorodne korzenie, ale był taki ...... bezpłciowy, słabiutki i smak i zapach. Do sałatek warzywnych może być, jak ktoś nie lubi intensywnego zapachu i smaku pietruszki.
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

gienia1230 pisze:Tylko raz posiałam pasternak, miał dorodne korzenie, ale był taki ...... bezpłciowy, słabiutki i smak i zapach. Do sałatek warzywnych może być, jak ktoś nie lubi intensywnego zapachu i smaku pietruszki.
Dlatego w marketach jest o połowę tańszy od pietruszki. :lol:
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Sorry! Gdzie Ty w markecie widziałeś pasternak? Ja go znam tylko z piosenki! ;:74
Zbyszek444 pisze:
gienia1230 pisze:Tylko raz posiałam pasternak, miał dorodne korzenie, ale był taki ...... bezpłciowy, słabiutki i smak i zapach. Do sałatek warzywnych może być, jak ktoś nie lubi intensywnego zapachu i smaku pietruszki.
Dlatego w marketach jest o połowę tańszy od pietruszki. :lol:
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

takasobie pisze:Sorry! Gdzie Ty w markecie widziałeś pasternak? Ja go znam tylko z piosenki! ;:74
Gdzie widziałem? A no prawie w każdym markecie tak jest. Ponieważ pasternak jest o połowę tańszy od pietruszki to mieszają go z pietruszką i wielu kupuje pasternak jako pietruszkę. Ja zawsze gdy kupuję to wącham, ale nie każdy zna zapach prawdziwej pietruszki?
Dla wielu pasternak =pietruszka i odwrotnie. :lol:
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja wszystko wącham, zwłaszcza warzywa! I trzeba przyznać, że czasami pietruszka jest mało aromatyczna. Jak wyhoduję - wwącham się i już będę doświadczona organoleptycznie! :)
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

takasobie pisze:Ja wszystko wącham
Bez przesady z tym wąchaniem bo jeszcze zostaniesz "wąchaczem" :lol:
w przypadku pietruszki to się sprawdza bo pietruszka pachnie pietruszką, a pasternak nie ma zapachu, a niby dlaczego mam płacić za pasternak tak jak za pietruszkę skoro jest o połowę tańszy??? Pewnie, że to w sumie grosze, ale chodzi o zasadę. Kupuję pietruszkę to mam otrzymać pietruszkę.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Chyba dlatego jest tani, bo jest niezawodny w uprawie. Z pietruszką różnie bywa, nie zawsze wzejdzie, a pasternak wschodzi i tworzy dorodne korzenie.
Waleria
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

Waleria pisze:Chyba dlatego jest tani, bo jest niezawodny w uprawie. Z pietruszką różnie bywa, nie zawsze wzejdzie, a pasternak wschodzi i tworzy dorodne korzenie.
Ja nie twierdzę, że pasternak jest do niczego, ale wolę pietruszkę.
Fakt, że trudniejsza w uprawie, a gdy ktoś ma nornice to już w ogóle, bo to przysmak nornic.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pasternak

Post »

Wznawiam temat, choć już za późno na wysiew!
Pasternak sie udał! Wyrósł zdrowo w zeszłym roku. Miał piękne dorodne korzenie. Bardzo aromatyczne i trwałe w przechowywaniu. Doskonały dodatek do rosołu i innych potraw. Korzenie przezimowały w gruncie bez straty na smaku, zapachu i konsystencji. 3 sztuki zostawiłam na nasiona.
Tak też polecam gorąco.
Nie wiem jak z nacią, bo nie próbowałam jeść. Może ktos inny ma doświadczenia :-)
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5425
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pasternak

Post »

Ja uwielbiam pasternak. Szczerze mówiąc, to nigdzie go nie widziałam (chyba, że mieszają go z pietruszką i trzeba grzebać :lol: :lol: ). Pasternak ma taki dołek w miejscu, gdzie wyrasta nać, u pietruszki jest to uwypuklenie.

Nie wiem, jak możecie twierdzić, że on jest bez aromatu - ma bardzo silny aromat, tyle że... jest to raczej zapach marchewki. W smaku też jest słodkawy.

U mnie specjalistą od przyrządzania pasternaku jest mąż 8-) Kroi go na podłużne kawałki, podgotowuje (dość krótko), potem na blachę wysmarowaną olejem (chyba pasternaka też smaruje) i zapieka, jak ziemniaki.

Ja do zupy go nie dodaję, bo mi szkoda (marchew jest tańsza :wink: ). A naci nie jadłam, bo czytałam, że może uczulać (nawet jeśli się ją zgniecie w ręku).
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Pasternak

Post »

dominikams pisze:





A naci nie jadłam, bo czytałam, że może uczulać (nawet jeśli się ją zgniecie w ręku).
To prawda, kilka lat temu wraz ze znajomymi uczestniczyłem zbiorach pasternaku u teścia który upawia warzywa w większej ilości z przeznaczeniem na handel.
Od naci z pasternaka zrobiły nam się brzydkie plamy na rękach które bardzo długo się utrzymywały się na skórze.
Od tej pory staram się unikać kontaktu naci tej rośliny ze skórą. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”