Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
KornelkowaMama
50p
50p
Posty: 78
Od: 29 maja 2015, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

To mnie trochę uspokoiliście.
Zatem za ok. 2 tygodnie zaczynam z pomidorkami.
Na parapet kupiłam taką półkę poczwórną na buty i mam teraz tak jakby 4 piętra. Co prawda będę jedną z nich musiała wyjąć, bo chyba zacienia troszkę niższym poziomom, ale zawsze co 2/3 półki to nie jedna. Póki nasiona dopiero kiełkują to się nie martwię o brak światła.
A z tą temperaturą to jak powinnam zrobić? W dzień cieplej, nocą zimniej, ale żeby od razu o 10 stopni? Ja w tym pokoju śpię....mam tam zawsze ok. 21-22 stopnie, przy 12 stopniach to mnie trochę zimno będzie.... zresztą to nie jest taki zimny pokój... tam bez ogrzewania jest ok.18 stopni. Co zrobić?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Optymalnych warunków dla rozsady pomidorów w pokoju jest trudno uzyskać. Ale można chociaż im nie szkodzić wysiewając za wcześnie, jeśli nie ma jeszcze wystarczającego światła. Między dniem, a nocą temperatura powinna się nieco różnić, bo gdy jest w nocy za ciepło, roślina bardziej żyje i zużywa, to co w dzień wytworzyła. A te 12°C w nocy koduje się w roślinie na korzyść większych gron. Można zauważyć później, gdy pierwsze grona są rozbudowane lub nie. Też ważne jest oświetlenie, im cieplej, tym więcej powinno być światła.
Awatar użytkownika
KornelkowaMama
50p
50p
Posty: 78
Od: 29 maja 2015, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Dzisiaj siałam papryki ostre.
Oczywiście zapomniałam ubrać rękawiczek, a nasionka wyciągałam prosto z papryk, no i .... teraz piecze mnie nos, łokieć a po kąpieli spora większość ciała ;-) Ehh... nie doceniłam habanero i jalapeno :-)

Z papryk na tym kończę, bo mam już 13 odmian posianych. Nie zakładam, że wszystkie uda się skutecznie wyhodować, ale może?

Z ostrych mam:
Habanero Żółtą,
Habanero Czerwoną,
Jalapeno Zieloną,
Peperoni Czerwoną,
Tajskie Chili (wprost z Tajlandii),
Boliviana Rainbow
i jakąś ostrą, którą kupiłam w markecie oraz marketowe chili

Ze słodkich mam:
Martę Polkę,
Robertę F1
oraz słodką ze sklepu

I dwie, których ostrości nie znam, ale chyba należą do ostrych:
Paradise Fruchtiger
Trepadeira Werner

Jeśli wszystkie ładnie wyjdą to nie mam pojęcia, gdzie to pomieszczę.... chyba wszystkie ostre będę hodowała w donicach.

Posiałam też rodzynka brazylijskiego i teraz na kilka dni albo nawet tygodni nic nie sieję :-)
Do szklarni wrzucę jeszcze sałatę, a z pomidorami poczekam chociaż do początku marca. Parapet zawaliłam kuwetami do rozsady. Muszę chociaż bób i groszek wyprosić do szklarenki na balkon :-)

Mam do Was pytanie, bo jesteście bardziej obyci w temacie. Dzisiaj na podłożu zauważyłam lekki nalot pleśni. Kupiłam nadmanganian potasu i zaczęłam z nim podlewać rozsadę. Czy dobrze zrobiłam? Czy to może coś pomóc?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Wszystko zależy od ilości
Mangan to pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Odpowiada także za mocne kości. Ponadto wywiera duży wpływ na poziom libido i sprawność seksualną.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/ ... 34971.html
W pewnych sytuacjach życiodajna woda może być śmiertelną trucizną .
Przewodnienie hipotoniczne - zaburzenie gospodarki wodnej, w którym dochodzi do nadmiaru wody w ustroju, przebiegające z zmniejszoną molalnością sodu, czyli z hiponatremią. Ten stan nazywany jest także zatruciem wodnym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodni ... potoniczne
:wit
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Już w starożytności wiedziano,że niektóre trucizny podane w odpowiednich ilościach mogą leczyć.Bardziej współczesny przykład.Weźmy taki kobalt,metal powodujący zatrucia .
http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/ ... -na-kobalt świństwo jakich mało,prawda?A gdyby nie ta trucizna to szlag by nas trafił z powodu anemii.
Witamina B12 (kobalamina) ? złożony organiczny związek chemiczny zawierający kobalt jako atom centralny. W organizmach żywych pełni rolę regulatora produkcji erytrocytów (czerwonych ciałek krwi). Jego niedobór powoduje niedokrwistość. Zaliczany jest do witamin z grupy B, tj. rozpuszczalnych w wodzie prekursorów koenzymów.
Dziwny jest ten świat,prawda?
Awatar użytkownika
sepl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 lip 2010, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 9

Post »

Mam pytanko czy stosujecie jakiś ukorzeniacz po przepikowaniu rozsad ???
sepl
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

A po co ukorzeniacz? Przecież siewki mają korzenie.
Pozdrawiam, Bogusia
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

może chodzi o jakiś stymulator wzrostu. zawodowi rolnicy stosują takie preparaty, ja jako ogrodnik amator nie :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada- wszystko o produkcji rozsady warzyw

Post »

Xltx,nie martw się o roślinki znajomej .Na pewno ich nie zabije nawozami,raczej zagłodzi. :D .Już nie raz zamieszczałem certyfikat biohumusu.Zrobię to jeszcze raz.

Obrazek
Jak widać na załączonym obrazku, procentowe stężenie substancji odżywczych jest nie wiele większe niż w kałuży po deszczu.Żeby było łatwiej ogarnąć temat przeliczę z procentów na mg/l. N -0,07%=700mg/l , P-0,03%=300mg/l , K-0,03 = 300mg/l.
Optymalna zawartość (w mg/dm3) przyswajalnych form składników mineralnych w glebie, oznaczonych metodą uniwersalną, dla pomidora wynosi: 90-120 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 200-250 K,
Jak widać Biohumusu trzeba wlać do butelki 150 ml i dopełnić wodą do litra,żeby osiągnąć wymagane stężenie azotu 100 mg/l jakie stosujemy do fertygacji. Fosforu będzie połowa,a potasu tylko 1/5 potrzebnej dawki.Stosując 2-3 nakrętki ,czyli ok 50 ml/l ,dajemy tylko 1/3 zapotrzebowania pod warunkiem dodawania do każdego podlewania.Można go nawet pić , patrz p.6 :;230
http://www.biohumus.co/pytania-i-odpowiedzi/
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozsada- wszystko o produkcji rozsady warzyw

Post »

Jeśli nasionka były wysiewane do specjalnej ziemi to moim zdaniem nie potrzeba ich dokarmiać.
Bo wtedy można przedobrzyć tak,że zżółkną i będą do wyrzucenia.
Tak mnie się przytrafiło kilka lat temu z bardzo cennymi dla mnie krzyżówkami Ani kozuli.
Chciałam dobrze,wyszło odwrotnie.Po prostu przedobrzyłam,a przy małych sadzonkach to rezultat jest szybki.Dlatego też teraz sieję i przesadzam bez dodatkowego nawożenia.Pilnuję tylko podlewania.
Biohumus kupiłam kilka lat temu (5 l ) pierwszy i ostatni raz.
Tu na forum już niejednokrotnie wypowiadano się na jego temat.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Rozsada- wszystko o produkcji rozsady warzyw

Post »

Ja dałam koleżance kilka krzaczków pomidorów, jak jeszcze był dozwolony Florowit do pelargoni, poleciłam jej fertygacje, a ona że "ona chce naturalnie" kupiła biohumus i fertygowała według własneg widzi mi się, z jej krzaczków nic nie wyszło, zagłodziła je niestety.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Rozsada- wszystko o produkcji rozsady warzyw

Post »

Nie wiem czy dobrze, ale dzisiaj sadzonki pomidorów mocno opryskałem emFarmą Plus z Asvitem, nieco robię intuicyjnie, bo brak chęci na dokładne sprawdzanie, czy można razem zmieszać tuż przed opryskiem. Nie zaszkodzi, ewentualnie czas okaże jak będą rosły. Następny oprysk, to bio-algeenem S-90.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada- wszystko o produkcji rozsady warzyw

Post »

Czy widać różnicę po zastosowaniu astvita (używałeś w płynie czy sypki) oraz EM?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”