Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 78  
Autor Wiadomość
Russski
 Tytuł: Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw
PostNapisane: 12 sty 2018, o 11:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja zawsze ziemię do rozsady przesiewam, wkładam do torebki foliowej i wkładam do mikrofali na 2-3 minuty.
Mam pewność, że zdecydowana większość nieproszonych gości zginie, a ziemia pobieżnie jest odkażona.
W auch... pojawiły się już nasiona warzyw. Ceny bardzo przyzwoite, zazwyczaj 1-1,60 zł. Zobaczymy co wykiełkuje, chociaż fasolnik mam już 2 raz z tej firmy i jestem zadowolony.
Obrazek.Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Lunarii
PostNapisane: 14 sty 2018, o 00:31 
200p
200p

1 szt.
Pomidor - jakiej wielkości doniczek używacie i w jakim stadium sadzicie?

Czy do pomidora dobra by była doniczka o wydłużonej wysokości? Np. standardowa doniczka 8x8x8=0.512l brutto. Są takie wydłużone i wtedy np. ma 8x8x16=1.024L czyli dwa razy tyle podłoża, ta sama jednostka "parapetopowierzchni"... Tylko czy taka struktura korzenia dla pomidora będzie ok?

BobejGS
PostNapisane: 14 sty 2018, o 00:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja docelowo sadze w min 30l pojemnikach. Ale głównie są to 40l wiadra, bo to oszczdza troszke czasu na podlewanie.

Co do rozsad, to rosną już u mnie sałaty na konkurs, marchewki giganty i wysiałem kilka nasion papryk.

whitedame
PostNapisane: 14 sty 2018, o 09:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Russski napisał(a):
Cytuj:
Ja zawsze ziemię do rozsady przesiewam, wkładam do torebki foliowej i wkładam do mikrofali na 2-3 minuty.
Mam pewność, że zdecydowana większość nieproszonych gości zginie, a ziemia pobieżnie jest odkażona.

Nie wiem jaką masz mikrofalę i ile ziemi wkładasz na raz ale moja mikrofala kubek mleka gotuje w 1,5 minuty.
Każda gotowa ziemia nawet ta do rozsad zawiera jakieś ilości nawozów ( torf odkwaszony nie ).
Tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Azot w Wikipedii można poczytać o azocie:
Cytuj:
W podwyższonej temperaturze reaguje z metalami dając azotki, a także z innymi pierwiastkami, np. z wodorem tworzy amoniak, a z tlenem tlenki azotu.

A Amoniak jak dobrze pamiętam jest silnie toksyczny dla siewek i młodych roślin, więc taką uprażoną ziemię należałoby zostawić na jakiś czas aby amoniak odparował.
W ten sposób można sprawdzić wszystkie mikro i makroelementy jakie mamy w spisie składników na torbie foliowej, jak reagują na takie podgrzewanie.

Russski
PostNapisane: 14 sty 2018, o 11:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Cytuj:
Nie wiem jaką masz mikrofalę i ile ziemi wkładasz na raz ale moja mikrofala kubek mleka gotuje w 1,5 minuty.
Moja ma regulacje temperatury :wink:

Cytuj:
Każda gotowa ziemia nawet ta do rozsad zawiera jakieś ilości nawozów ( torf odkwaszony nie ).
Ziemia składa się z części mineralnej i organicznej, więc siłą rzeczy składniki pokarmowe musi mieć.

Cytuj:
W podwyższonej temperaturze reaguje z metalami dając azotki, a także z innymi pierwiastkami, np. z wodorem tworzy amoniak, a z tlenem tlenki azotu.
o ile wiem do tego potrzebujemy jeszcze dużego ciśnienia 200-400 atmosfer.

Ziemię "wyparzam" w ten sposób od kilku lat, gdybym miał jakieś problemy z kiełkowaniem czy dalszym wzrostem nie wspominał bym o tej metodzie. Pamiętam jak kiedyś babcia w podobny sposób wyparzała ziemię, tylko że w wielkim garze na fajerkach.

whitedame
PostNapisane: 14 sty 2018, o 12:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Tak, moja Babcia też wyparzała ziemię w piekarniku, ale nigdy potem w nią nie siała od razu, tylko dała jej oddychać jak mówiła.
Babcia była niewykształcona ale intuicyjnie wyczuwała, ze po wyprażeniu potrzebna jest nitryfikacja.

Cytuj:
o ile wiem do tego potrzebujemy jeszcze dużego ciśnienia 200-400 atmosfer.
- w przypadku amoniaku zupełnie się z tym nie zgodzę.
Wystarczy worek z ziemią źle przechować np na słońcu a potem otworzyć. Zapach amoniaku rozpozna nawet zupełnie niewtajemniczony ponieważ
Cytuj:
Amoniak należy do osmogenów, co oznacza, że człowiek może go wykryć za pomocą powonienia.

Są tu na forum stare wpisy ludzi, którzy poniszczyli sobie nasiona siejąc w taką ziemię więc temat jest znany. Jest gdzieś taki wątek o podłożach do wysiewu.
Warto poszukać i poczytać. Zresztą każdy zrobi jak chce, bo na własną odpowiedzialność.

O znalazłam, nawet 2 części się już urodziły: viewtopic.php?f=42&t=83620&start=560

Dylek
PostNapisane: 14 sty 2018, o 19:32 
100p
100p

---
Siał ktoś może roszponke w okolicach połowy stycznia?
Raczki świerzbią, parapety puste :)

kaLo
PostNapisane: 14 sty 2018, o 19:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Przy takich dolegliwościach rzeżucha sprawdza się najlepiej ;:215 .

lunatyk
PostNapisane: 15 sty 2018, o 19:10 
200p
200p

więcej niż 1
Mam pytanie do bardziej doświadczonych osób odnośnie doniczek produkcyjnych .
W nich będzie pomidor , papryka , ogórek może jeszcze coś innego jako rozsada do wysadzenia do tunelu foliowego .
Jako że doniczka P7 (7x7) okazała się za mała , muszę zakupić większe i teraz pytanie P9 ? , czy większe , są też 9x9/14 takie wyższe , a może 13x13x13 które wydają mi się za duże ?
Mają być na przesadzanie po sztuce , nie na wschody bo do tego mam inne , będą stały na podstawkach , i koniecznie muszą być kwadratowe , bardzo proszę o odpowiedz , za i przeciw ?
Potrzebuję tak minimum 200 sztuk . Zamówię na alle... .

przemek1136
PostNapisane: 15 sty 2018, o 20:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Zdecydowanie odradzam doniczki. Zamiast nich lepszym rozwiązaniem są spinane pierścienie o średnicy 9 lub 10 cm. Skoro będą stały na podstawkach to ich kształt nie ma znaczenia-nie zyskasz miejsca. Początkowo możesz je ustawiać na mijanego a potem i tak musisz rozstawiać by się sadzonki wzajemnie nie cieniowały. Doniczki 13x13 wyjdzie Ci strasznie dużo podłoża. Te o wysokości 14 cm do papryki się nie nadają a i do pomidorów (jeżeli siewki nie są wybiegnięte) też raczej nie. Doniczki dla ogórka też nie są najlepszym rozwiązaniem bo przy wybijaniu z doniczek może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. W pierścieniach łatwiej też Ci będzie oceniać stan systemu korzeniowego sadzonek. Pierścienie powinny służyć przez kilka lat, łatwo je umyć i przechowywać (zajmują mało miejsca).

lunatyk
PostNapisane: 15 sty 2018, o 20:59 
200p
200p

więcej niż 1
Nie chcę pierścieni , nie jestem pro tylko amator , nie zależy mi na przechowywaniu mam na to miejsca do bólu , podłoża też nigdy nie żałuje , to rozwiązanie nie wchodzi w grę tylko w formie doniczki kwadratowej , jak bym chciał coś podobnego porobił bym jednorazowe pierścienie z foli zszywane na zszywki , najtaniej by mnie to wyniosło .

kaLo
PostNapisane: 15 sty 2018, o 21:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Też jestem amatorem i przeszedłem na pierścienie właśnie z powodu problemów z wyjmowaniem rozsady z doniczek . Mycie doniczek, szczególnie kwadratowych też jest upierdliwe a minimum czystości trzeba jednak zachować.

logitech55
PostNapisane: 15 sty 2018, o 21:10 
200p
200p

1 szt.
Zamówiłem sobie doniczki produkcyjne 0,4 l. Średnica 10 cm wysokość 7,5 cm. Cena 0,13 zł. Pierwszy raz będę mieć w doniczkach bo zawsze miałem w kubkach po śmietanie i jogrtach.

lunatyk
PostNapisane: 15 sty 2018, o 21:27 
200p
200p

więcej niż 1
Ja nigdy nie miałem problemów z wyjmowaniem , przed zawsze chwilę wkładałem do wody aby podłoże
nasiąkło , wychodziły bez problemu , nawet ogórki , fakt przy ogórkach czasem trzeba było uważać , bo jak podłoże nie było wystarczająco przerośnięte korzeniami potrafiło się rozsypać .
Może pójdę za Waszymi radami i kupię kilka pierścieni na próbę , ale z doniczek na razie nie zrezygnuję , i chyba wybiorę P9 .

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1091 ]  Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 78  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości