Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Zamiast rzepy nie lepiej posiać rzodkiew oleistą?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

reglas23 pisze:Wiecie co dam sobie spokój na wiosnę z poplonami a lepiej jesienią go posieje.Co najlepiej posiać jesienią bądź późnym latem na poplon?jak bardzo go zróżnicować?
Ja w połowie sierpnia wysiewam facelię. Wytwarza dużo masy zielonej, skutecznie zagłusza rozwój chwastów i w porównaniu z innymi nawozami zielonymi wysiewanymi późnym latem wprowadza do gleby, po przekopaniu, duże ilości materii organicznej i składników mineralnych, w tym potasu. Tyle, że najpóźniej facelię wysiewamy 15-20 sierpnia.
Tutaj znajdziesz szczegółowe opracowanie dotyczące nawozów zielonych, razem z oceną ich przydatności na przedplon, międzyplon i poplon, zaś na samym końcu jest opis poszczególnych roślin -> http://mazowieckie.ksow.pl/fileadmin/us ... calosc.pdf
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Nie mogę się zgodzić, że nawozy zielone poza azotem w przypadku roślin motylkowych , wprowadzają do gleby jakiekolwiek mikro i makroelementy. Co najwyżej może się zwiększyć ich koncentracja w warstwie ornej . Natomiast z pewnością wprowadzają duże ilości materii organicznej, która zapobiega wymywaniu nawozów w głębsze warstwy gleby.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ja w zeszłym roku zająłem nowy kawałek ziemi na którym kilka lat temu była łąka, później została zaorana i 3 lata z powodzeniem rosła fasolka szparagowa. Pomiar pH kwasomierzem heliga wykazywał mocne zakwaszenie 4/5 pH. W zeszłym roku miałem tam dynie olbrzymie i były z nimi problemy. Jak najlepiej odkwasić glebę tak żebym jeszcze w tym roku odczuł różnice? Nie znam klasy ziemi ale nie jest to piasek, ziemia czarna na głębokości minimum 25/30cm, wilgotna, dawniej po zimie zawsze stała tam woda ale od kilku lat jest zrobiona melioracja i nie ma tego problemu. Polecicie coś?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Gleba nie była świetna i wypoczęta? :shock:

Orientacyjne dawki.
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna ... 51697.html
Pomiar był robiony w KCl, więc wynik jest o ok. 1 punkt niższy. W twoim przypadku było by to 3/4. Znajdź też artykuły podane na końcu.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Skoro przez 3 lata, po zlikwidowaniu łąki, z powodzeniem rosła fasolka szparagowa, to znaczy, że ziemia była bardzo świetnie wypoczęta ;:108
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Może dlatego, że fasolka jest rośliną motylkową i nawet na świetnie wypoczętym piachu urośnie ?
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Wypoczęta może była :;230 Dzięki za artykuł, powierzchnia około 6 arów, tak to wyglądało w zeszłoroczną wiosnę. Ta ziemia nie widziała wapna przynajmniej 15lat, zakwaszenie przy okazji sprzyja skrzypowi który rośnie jak głupi.
Obrazek

Przeczytałem artykuł podany przez Ciebie i te polecane na dole. Z tego co zrozumiałem najlepszym wyjściem będzie wapno typu węglanowego CaCO3. Wg tabeli dla mocno zakwaszonej gleby dawka CaO powinna wynieść od 3t/ha dla gleb bardzo lekkich do 6t/ha dla ciężkich. Na pewno nie mam gleby lekkiej więc ustaliłem dawkę 4t/ha.

1t CaO = 1,785t CaCO3 czyli na 1ha potrzebuję 7,14t CaCO3 co daje mi w przybliżeniu 430kg na moje 6 arów.

Na szybko znalazłem np wapno granulowane POLCALC które ma 93-98% CaCO3, przyjmując 95% potrzebuję 450kg takiego wapna? Nie wczytywałem się w producentów, daję to jako przykład.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Obliczenia wyglądają na prawidłowe, mimo to lepiej rozłożyć proces na 2-3 lata. Dać część , zobaczyć jak zmieni się odczyn i skorygować przy następnym wapnowaniu.
Miejsce wapnowania w zmianowaniu zależy od gatunku uprawianej rośliny oraz możliwości organizacyjnych i wymagań agrotechniki. Najlepszym terminem stosowania wapnowania jest zespół uprawek pożniwnych po sprzęcie zbóż, ze względu na możliwość dobrego wymieszania wysianego wapna z glebą. Jeżeli nie stosuje się obornika lub gnojowicy można wapnować pole w zespole jesiennych uprawek przedsiewnych przed orką siewną lub przed orką przedzimową. Nawozy wapniowe możemy wysiewać również w okresie wiosennym w dawce nie większej jak 0,5 tony CaO w formie węglanowej, jednakże po aplikacji wapna należy wstrzymać się z wysiewem nasion czy sadzeniem roślin minimum 4 tygodnie, ponieważ w świeżo wapnowanej glebie zachodzą procesy blokujące przyswajalność niektórych składników pokarmowych, głównie fosforu. W związku z tym, rośliny w początkowej fazie wzrostu mogą być niedożywione.
https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspert ... zowki.html
Jednak przede wszystkim zalecam analizę gleby bo może trzeba też uzupełnić inne braki a nie wszystko można mieszać z wapniem.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

To jaką dawkę dać na 1 raz? 50? 70% tego co wyszło z obliczeń? Na 1/3 poletka mogę dać pełną dawkę jeśli w tym roku posieję tylko nawóz zielony? Zastanawiam się nad badaniem bo na polu(2ha) jest to samo kwas, kwas i kwas. Każda analiza będzie dobra czy jest ryzyko że coś zrobią nie tak? Może polecicie jakieś miejsce w okolicach Częstochowy Śląskie?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Czytałeś post powyżej? Nawet w ramce podałem , że ilość wapnia w przeliczeniu na CaO nie powinna przekraczać 0,5 t/ha w wapnowaniu wiosennym. Przelicz to na postać węglanową i będziesz wiedział.
Każda analiza będzie dobra czy jest ryzyko że coś zrobią nie tak?
Analizy nie kupujesz na All.. tylko zlecasz w laboratorium, więc obawy są nieuzasadnione. Nawożenie musi być przemyślane, bo nie wszystkie nawozy można stosować jednocześnie. Chodzi wyłącznie o te nawozy, które reagują ze sobą w jakiś sposób i tworzą nowe związki, które albo sie ulatniają , albo nie są dostępne dla roślin. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w

Tu będziesz miał najbliżej. http://www.firma.egospodarka.pl/raporty ... icach.html
Zadzwoń i wszystkiego się dowiesz. Metoda ogrodnicza.
JadziaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 kwie 2018, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Proszę o pomoc.
Na części warzywniaka (cały 1/3 hektara) nie chcę w tym roku siać warzyw.
Ale chcę aby ziemia nie zarosła chwastem i wzbogaciła się.
Co powinnam posiać tam teraz wiosną a co potem, tak aby do następnego roku ją użyźnić.
Nigdy tego nie robiłam i nie mam pojęcia co będzie najlepsze!
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Może mieszankę:
- coś z motylkowych (żeby wiązało azot, np. peluszka)
- jakieś zboże (wyciąga fosfor z głębszych warstw, np. owies)
- coś z długim korzeniem (rozluźnia glebę, np. rzodkiew)
- coś kwitnącego (dla owadów pożytecznych, np. facelia, gryka)
- gorczyca (podobno jest fitosanitarna)
- koniecznie słoneczniki (bo tak).

Potem żyto i wykę (bo są ozime).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”