Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5856
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Myślę ,że jak pod koniec lutego rozsypię nawozy będzie ok.
Dzięki za pomoc ;:196
Asia
Awatar użytkownika
agaN
100p
100p
Posty: 136
Od: 23 paź 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

A ja mam inne pytanie dla was specjalistów. Na jesień przekopalam obornik koński i tak nieudolnie mi to wyszło bo wychodzi na powierzchnię. Zastanawiam się czy na wiosnę kupić kilka workow ziemi ogrodniczej i rozsypał na powierzchnię. jeśli to dobra mysl poradzcie mi jaka ziemia bedxie najlepsza
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Pogoda wiosenna więc proponuję jeszcze raz przekopać. Chyba że masz tak słabą ziemię że przyda się dodatek ziemi ogrodniczej.
Pozdrawiam Paweł
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

agaN pisze:A ja mam inne pytanie dla was specjalistów. Na jesień przekopalam obornik koński i tak nieudolnie mi to wyszło bo wychodzi na powierzchnię. Zastanawiam się czy na wiosnę kupić kilka workow ziemi ogrodniczej i rozsypał na powierzchnię. jeśli to dobra mysl poradzcie mi jaka ziemia bedxie najlepsza
Wystarczy tylko nieprzerobione pozostałości wygrabić na boki i sadzić rozsadę obsypując czystą ziemią korzonki.Ewentualnie zrób dołki, wypełnij ziemią (ja stosuję uniwersalną z Biedr.) tak aby korzenie młodziutkiej rozsady nie miały, zbyt dużego kontaktu bezpośrednio z obornikiem, ponieważ ulegną poparzeniu.W pierwszym roku po nawiezieniu obornikiem należy sadzić warzywa z rodziny np. dyniowatych , kapustnych, psiankowatych(ziemniaki, pomidory). Co tam zamierzasz posadzić?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ja dziś wziąłem glebogryzarkę na warzywniak gdzieniegdzie ziemia była jeszcze delikatnie zmrożona, ale obyło się bez problemu. Jutro przyjedzie obornik granulowany rozrzucę, zagrabię, podleję i myślę że dzień później wsadzę groszek do ziemi na głębokość około 5-7cm i przykryję tą białą geotkaniną.
Awatar użytkownika
agaN
100p
100p
Posty: 136
Od: 23 paź 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

dziękuję za porady na was zawsze można liczyć. dobra rada z tymi dołkami. warzywa normalne takie jak wszyscy ogórki pomidory buraczki i groszek.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

agaN Buraczki podobnie jak marchew, pietruszkę, cebulę to raczej siejemy w drugim roku po oborniku. https://niepodlewam.pl/warzywa-po-oborn ... -i-3-roku/
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Witam,
Czy jest szansa posiać teraz, lub w lutym jakiś przedplon?
Taki, który w marcu by się rozrósł, do przekopania początkiem kwietnia.
Jaka to mogłaby być roślina?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Zbyszek T pisze: Jaka to mogłaby być roślina?
Jedyne co mi przychodzi do głowy w tym terminie to rzeżucha, ale nie wiem czy ktokolwiek stosował taki przeplon?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Pomimo że nie ma mrozu to raczej nie ma poplonu który urośnie w temperaturach lutego.
Możesz spróbować z peluszką, termin jej wysiewu to marzec ale moża spróbować w lutym (sam mam zamiar tak zrobić) ale ja bardziej nastawiam się na jego likwidacja w maju. Planuję po nim pomidory, dynie, arbuz.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
housewife89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2020, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

hej !
czy na tym forum są zwolennicy metody "bez przekopywania"?(nie znalazłam takiego wątku, jeśli gdzieś jest to przepraszam :wink: ) otóż dopiero zaczynam przygodę z ogrodem, nie mam żadnego doświadczenia.. W tym roku zakładam mały warzywniak (foliak plus cztery podwyższone grządki - skrzynie). Naoglądałam się charlesa dowdinga i przyznam, że zrobił na mnie wrażenie 8-) Niestety nie mam dostępu do kompostu, ale mam do duuużej ilości obornika końskiego i świeżego i trochę przerobionego. I teraz sedno ;:63 Czy w foliaku mogę przygotować podłoże w następujący sposób: nie przkopuję ziemi, kładę na to cienką warstę trochę przerobionego obornika, na to kartony i wysypuje zrębki. W maju chcę tam sadzić pomidory. Co Wy na to?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: bez przekopywania

Post »

Nie, nie jestem zwolenniczka takiej uprawy. Jeżeli korzenie pomidora dorwą się do warstwy obornika to poskręca Ci rosliny, będą wyglądać jak zawirusowane. Obornik musi być wymieszany z ziemia, i to dosyć dokładnie, i odpowiednio wcześniej. Wątek o tej tematyce jest. To chyba permakultura czy jakoś tak.
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

housewife89 Twój pomysł z nałożeniem warstwy obornika,kartonów i zrębków stworzy barierę i na pewno zapobiegnie wyrastaniu chwastów. Według mnie pomidory raczej nie pobiorą składników odżywczych z takiej ''kanapki''. Będzie utrudniony przepływ wody w głąb przy tradycyjnym podlewaniu. Natomiast zaleganie wody w wierzchniej warstwie, będzie doskonałą pożywką dla chorób grzybowych. Robiłam podobną kombinację ,ale na poletku w ogrodzie. W celu głównie eliminacji chwastów i użyźnieniu pasów międzyrzędzi. Przygotowałam rząd szer. ok.pół metra jesienią przekopująć obornik, a wiosną dołożyłam pasy obornika na wierzch w międzyrzędzia i okryłam kartonami i na kartony przyrzuciłam trawą. W ubiegłym roku tak zrobiłam w ogórkach, a wcześniej coś w tym rodzaju w arbuzach i paprykach. Czyli sadzonki sadziłam, podlewałam i nawoziłam, również odchwaszczałam w tym pół metrowym pasie nie zasłoniętym, a na resztę poletka tylko dorzucałam dwa razy skoszoną podsuszoną trawę. Fajne i ciekawe pomysły są w wątku Mulczowanie gleby-ogrodowe sztuczki: - viewtopic.php?f=7&t=62423&hilit=+ogrodo ... 6#p5977986
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”