Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Możesz posadzić wszystko, to świetna wypoczęta ziemia.

-- 15 lut 2018, o 21:49 --
reglas23 pisze:A co najlepiej posadzić/posiać na byłą łąkę?wzbogacę ziemię kompostem i ziemią po pieczarkach.Może kapusta,kalarepa,cukinia?no nie wiem.doradźcie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

;:oj na prawdę? A skąd ta pewność, że ziemia jest świetna? Może łąka jest na terenie podmokłym,gleba jest kwaśna i bez porządnego wapnowania nic nie urośnie? Może są miliony pędraków a chwasty wieloletnie będą wyłazić latami? Może,może...
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Sam mam winę bo zbyt mało opisałem.Na łące co prawda pojawiały się gdzie niegdzie mlecze,szczaw,skrzyp i perz ale jak umiałem tak powytępiłem i na jesień porządnie wywapnowałem.Chciałem darnie wrzucić w termokompostownik ale wyczytałem że w nich jest wiele składników pokarmowych i mineralnych.Na wiosne rozsypie kompost i ziemię pieczarkową.Ziemia kwaśna musiała być bo mówią że jej oznakami są m.in.pojawienie się szczawu i skrzypu.A z resztą zrobiłem kwasomierzem test i wyszło na jesieni że kwaśna.Zauważyłem też larwy muchówki,drutowce i w porze pod pierwszą łupiną takie małe podłużne,przeźroczyste robaczki.nie wiem co to było.Chcę na wiosnę dodać do gleby nicienie ale czy one w tej sprawie pomogą?Może to tylko przez mokry rok tyle robactwa było,bo nigdy wcześniej z tymi gatunkami nie miałem styczności co najwyżej muzyka, bielinek kapustnik czy chrabąszcz majowy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Entuzjazmu jakby troszkę mniej. Z powodu obecności larw różnego rodzaju warzywa korzeniowe i te o delikatnym systemie korzeniowym raczej odpadają. Nicienie drapieżne to dobry pomysł, jednak nie daje 100% pewności i drogo wychodzi. Obowiązkowa analiza gleby metodą ogrodniczą jak najszybciej.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

reglas23 jak duży jest ten kawałek łąki?
Na darń sypałeś jesienią wapno? Nie przekopałeś darni?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

PELIKANO11 powiększyła ogródek o 20 arów łąki.posiałem wapno i przeorałem a tam gdzie nie szło bo było dość mokro i ciągnik nie ujęchał to ręcznie szpadlem.
kaLo wiem że nicienie są dość drogie więc może istnieje jakaś inna naturalna możliwość.jakieś pułapki czy co?
Pytanie do wszystkich.Czy warto siać poplon na wiosnę i czy zdążę go do pierwszych zasiewów tj kwiecień odpowiednio się nim zająć.Chyba nie zdąży dorosnąć.

-- 16 lut 2018, o 11:45 --

Czy mieszanka poplonowa z tych nasion bd dobra?
Gorczyca
Łubin
Peluszka
Facelia
Wyka jara
Wyka ozima
Groch
Seradela
Słonecznik
Proso
Sorgo
Lucerna
Koniczyna czerwona
Rzepak
Rzodkiew oleista
bobik, rzepik, proso, perko, soja.
Awatar użytkownika
ppwolf
100p
100p
Posty: 134
Od: 21 wrz 2016, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie/małopolskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Myślę ze można by było posiać np owies żeby odkazić trochę ziemie,jeśli by go zostawić np do maja.Na jesieni warto posiać żyto,czyści glebę z robali np z niszczyka.Możesz też spryskać Dursbanem na robale.
Ja tez miałem 10 arową wieloletnią łąkę.Odchwaściłem,zaorałem i posiałem pszenice ozima,była piękna.Zmierz pH jeśli jest odpowiednie to po wzejściu chwastów spryskaj,upraw i sadż lub siej.
JA po tej pszenicy miałem czosnek.w zeszłym roku fasolkę szparagowa i wszystko było ok. ;:333
Pozdrawiam Paweł
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

To kawał ziemi do zagospodarowania. Nie przejmuj się robactwem, to normalne, że jest.
Chcesz całość uprawiać w tym roku? Jeśli nie, to obsiej część nawozem zielonym.
Po orce masz jeszcze nie zmineralizowaną darń, z tym już będzie teraz kłopot wiosną. Jak chcesz dać ziemię popieczarkową? Na wierzch?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

reglas23 jak mieszkasz na wsi i masz fajnych sąsiadów z maszynami tak jak ja :) , to można się pozbyć perzu i innych korzeni uciążliwych chwastów za pomocą kopaczki ciągnikowej do ziemniaków. Też przerabiałam wiele lat temu pastwisko na warzywnik (ok. 10 arów) . Nie chciałam stosować oprysków na chwasty, a ten sposób okazał się skuteczny. Trzeba odpasować jak ziemia jest niezbyt mokra i pogoda słoneczna. Jedziesz kopaczką jak najgłębiej i taśma pięknie wszystko wytrzepie i zostawi na wierzchu. Zbierasz zielsko i powtarzasz jazdę z kopaczką. W moim przypadku ziemia po pastwisku była jesienią zaorana. Wiosną kultywator spulchnił wszystko i grabiami wyrównałam. Wyglądało cacy, posiałam wszystkiego po trochę, ale chwasty przerosły moją wyobraźnię i siły. Wówczas wpadłam na pomysł mechanicznego pozbycia się chwastów kopaczką - polecam ;:333 . A z robakami pomogło mi się rozprawić stado kur . Ot ,to taka babska rada z własnego doświadczenia. :uszy
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Witam.
Czy wczesną wiosną można delikatnie zwapnować glebę pod pomidory?
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Kopaczke do ziemniaków mam własną i po wykopkach widać rzeczywyście że z perzu możona sieci rybackie wyplatać tyle go powyłazi ale żeby go wykorzystać do oczyszczania pola pod warzywa to nie pomyślałem.Wiem że niektórym służy do zbierania kamieni z pola i to bardzo skutecznie.

-- 16 lut 2018, o 16:20 --

A co z tymi roślinami na poplon?dobre będą?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

reglas23 pisze:Czy warto siać poplon na wiosnę i czy zdążę go do pierwszych zasiewów tj kwiecień odpowiednio się nim zająć.Chyba nie zdąży dorosnąć ?
Z racji iż mamy luty to rozważamy dobór roślin na sianie przedplonu. (Poplon to rośliny wysiane późnym latem/jesienią po plonie głównym.) Na czyste pole, jako przedplon można by posiać mieszankę owsa z grochem. Ale na ugorze zrezygnowała bym z przedplonu, a skupiła na odchwaszczeniu. Żeby przedłużyć czas na przygotowanie pola sadziła bym w maju kapustne i dyniowate lub kukurydzę. Najlepiej z rozsady, ale ty masz tego pola dużo, więc nie wiem czy Ci to odpowiada. Albo odpuść warzywa pierwszy sezon i posiej zboże jare lub posadź ziemniaki. O właśnie jak udałoby Ci się wybrać perz, to ziemniaki są dobrym rozwiązaniem. Możesz w nich zwalczać chwasty mechanicznie (lub chemicznie-jak nie masz uprzedzeń tak jak ja).
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

majmaj pisze:Witam.
Czy wczesną wiosną można delikatnie zwapnować glebę pod pomidory?
Czyżby była aż tak kwaśna? Optymalny odczyn gleby pod pomidory to lekko kwaśny 5,5-6,5.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”