Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Zielony samokończący to np. Green Sausage, a kremowy ("biały") to Cream Sausage.

Cream Sausage jest wspaniały - smaczny, mały krzak objętościowo (wygląda zdechlakowato :)), ale można go puścić i na 4 pędy, a owoców cała masa - można spróbować go ususzyć albo dać w całości do zalewy.
Zielonego dopiero w tym roku wypróbuję, choć na forum nie ma dobrej opinii smakowej - ale spróbować trzeba samemu :wink:
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Irenko, Dyno jest czerwony, Cherokee Purple wysoki, wrzuć sobie każdą odmianę w google i zrób notatki, będzie ci łatwiej planować :D
Zielonego samokończącego, takiego godnego polecenia nie znam. Ja sadzę Green Sausage, choć może nie powala smakiem ale jest plenny i dekoracyjny, może też rosnąć w donicy.
Jest nadzieja na uzyskanie takiego pomidora z krzyżówek Kozuli, tylko zabieram się za to dopiero w tym roku, może się uda.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Cream Sausage mam do wysiania, ale w moich notatkach "stoi" że on wysokorosnący, o Green Sausage mam notatkę, że nie jest smaczny.
Dyno żółty dostałam od forumowego kolegi, Cherokee Purple od koleżanki, twierdzą, że u nich były samokończące.
Ja też czytałam w szukajce, że Cherokee jest wysoki, ale upewniłam się, że u niej był samokończący.
Jaki by nie był i tak wysadzę, bo to podobno bardzo smaczny " indianiec ".
Obydwa Sausage mam, więc w tym roku spróbuję.


Ario, życzę powodzenia w stworzeniu nowej, zielonej krzyżówki, jak widzisz, mam w tym osobisty interes. ;:333 :D

Pozdrawiam Irena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Tak właśnie robi się bałagan w odmianach.
Pomidor Dyno jest czerwony, bo tak go opisuje właściciel odmiany i nie ma innej możliwości. Twój kolega sobie nazwał jakiegoś pomidorka Dyno żółty, skąd? Jak wyglądał? A czemu Dyno a nie Kmicic na przykład? Dowiedz się koniecznie, bo na pewno nie jest to Dyno.
Jak te błędy będą powielane, to za jakiś czas będziemy mieć Dyno czerwony, Dyno żółty, Dyno wysoki, Dyno pasiasty itd. Przecież nazwy odmian są po to, że jak ktoś napisze Dyno to wiadomo o jakim pomidorze mowa, to jest imię i nazwisko odmiany.
A jak Cherokee mógł być u koleżanki samokończący jak on jest wysoki? Litości ;:202 Ktoś ci wcisnął same pomylone nasiona :(

A Cream Sausage jest wysoki, czyli wysokorosnący.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Do Cherokee Purple bardzo podobny jest samokończący Black Sea Man. Miałam oba. Zdecydowanie wolę tego drugiego 8-)
Kasia
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Cream Sausage nie jest wysoki, jest samokończący i trudny do wyprowadzenia do góry z pędów bocznych.
Pozdrawiam,

J
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Pisząc pomidor wysoki, mam na myśli pomidora wysokorosnącego, taki skrót. Racja, sprawdziłam, Cream Sausage jest samokończący, przepraszam za wprowadzenie w błąd :oops:
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Ja to już mam mętlik w głowie. Obrazek
W tej chwili to jestem jedynie pewna swojego K/178 i podarowanych K/131 i K/152 , w innych komunikaty mam sprzeczne.
Siedzę nad odmianami od rana, bo jutro chcę wysiewać, kozulki i ustalone wytypowałam szybko, tylko z tymi samokończącymi mam kłopot.




Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Odmianę samokończącą też można prowadzić na jeden pęd jak wysokie, trzeba tylko wyprowadzać z ostatniego liścia pęd, który wytworzy znowu trzy grona, a potem nadal z tego wyprowadzonego pędu, wyprowadzić następny pęd i tak coraz wyżej.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

aria pisze:A Cream Sausage jest wysoki, czyli wysokorosnący.
U mnie zdecydowanie samokończący, dlatego puszczam go nawet na 4 pędy, i na pewno to Cream Sausage.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Kolega nie nazwał sobie pomidora Dyno żółty,tylko otrzymał go pod taką nazwą z wymiany nasion.Nie rok czy dwa uprawiam pomidory i daleki jestem od nazywania sobie odmian bez potrzeby. W 2011 roku funkcjonowała krzyżówka Dyno/Orange Strowberry o takim kształcie owoców.W 2013 roku tak samo wyglądała K-68 f4 (samokończąca) i pod K-68 dwa lata temu miałem odmianę o czerwonych owocach.Czyli nastąpiło rozszczepienie.Żeby było jeszcze ciekawiej tak samo prezentuje się K-100 (Beef Orange / Orange Strawberry/ złoty Ożarowski.Ostatnio K-100 jest też w kształcie serca.I jego nasiona wysiewam w tym roku bo bardzo ładnie się prezentuje.To tylko jedna z wielu odmian gdzie rozszczepienie powoduje taki bałagan w nazewnictwie.Moja odmiana Irenko którą dostałem pod nazwą Dyno żółty to roślina wysokorosnąca (powyżej 2m.) nie samokończąca.Zawsze odkąd ją uprawiam taką była.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Witku, dzięki za info, nie wiem, skąd mi się wzięło, że Dyno żółty to samokończący, w takim razie pójdzie do folii.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

W tunelu wyda Ci większy plon bo po prostu wyżej będziesz mogła go poprowadzić.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”