Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Dino_saur pisze:No to wszystko wiadomo... Mój miał liść regularny i rósł pod sufit. Dzięki za rozwiązanie dylematu.
A mój ziemniaczany :)

Kmicica miałam w zeszłym roku - na balkonie na 1 piętrze. Owoców sporo i smaczne (pomidory cały czas fertygowane). Wszystkie zostały zjedzone na kanapkach, abo ani za słodkie ani za kwaśne. No i dość twarde do krojenia w cienkie plastry. Zdrowy, wiązał owoce nawet w upały. Jednak musiałam go trochę do mieszkania przesunąć, bo za małą doniczkę mu dałam.
Minus: pod koniec sezonu owoce zdrobniały i to wyraźnie.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Co prawda to raczej mniejszy pomidorek ale w zeszłym sezonie bardzo mi podeszła Ola Polka - samokończąca, karłowa, żółta, słodka, bardzo wczesna, bezproblemowa.
Uprawiałam także Promyk samokończący- zwykły czerwony pomidor o smaku pomidorowym - bardzo plenny i wytrwały - krzaki niskie do przymrozków owocowały a liści już nie miały.
W tym roku spróbuję Poranek - ciekawe czym się różnią. Ola Polka musowo, do tego Betalux w trzech kolorach.
W tym roku też pójdą do donic.
Nie polecam Marmande - też samokończący - owoce spore, czerwony ale w smaku nie ciekawy, twardy i w porównaniu z pozostałymi dużo mniej plenny.
Co do Boloto - miałam go pod daszkiem - owoce jak dla mnie lepsze od Malahitowej Szkatułki ale trzeba je szybko zjadać bo przejrzałe nie są smaczne - też zamierzam w tym roku wysiać ale u mnie chyba nie był samokończący. Bo rósł i rósł.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

No i tu najlepiej widać jak to jest z gustami. Ola Polka wygrywa w rankingu w wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 66&start=0
Moja Babcia mówi: Jeden lubi ogórki a drugi ogrodnika córki... ;:306
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Beatko :D Twoja Babcia wie, co mówi ;:333
Dlatego będzie u mnie Kmicic, mimo niezbyt pochlebnej opinii, bo rozumiem, że Twój K/152 to raczej do pożarcia, a do suszenia też coś muszę mieć.
Olę Polkę miałam i raczej już jej nie wysadzę, ale innym może smakować a de gustibus....


Pozdrawiam Irena
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Johna pisze: Nie polecam Marmande - też samokończący - owoce spore, czerwony ale w smaku nie ciekawy, twardy i w porównaniu z pozostałymi dużo mniej plenny.
A u mnie Marmande był rewelacyjny. Jeszcze mu wilki pociachałam, a i tak ilością owoców powalił. Super na kanapki czy do sałatki.

Ale wiem z własnego doświadczenia już, że najważniejsze to odpowiednio pomidorom dogodzić. Sam nawóz robi dużo jeśli idzie o smak, bo nie można ani za dużo ani za mało... Mając jak ja ok 100 odmian to dokarmiam je dolistnie (by te co widać iż trzeba opryskać mocniej).
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Irenko- Ja dość krytycznie oceniłam Kmicica tylko pod względem smaku, a i na przeciery miałam inne, odpowiedniejsze wg mnie odmiany. Do suszenia i kiszenia polecam go jak najbardziej. Jest to tak plenna i bezproblemowa w uprawie odmiana (jak ja to mówię dla leniwych), że mówienie o nim jak o byle jakim pomidorze byłoby grzechem. ;:224

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Ja zamierzam swoim przeprowadzić kurację magnezową, bo właśnie jego braki były najbardzej widoczne na ubiegłorocznych krzakach samokończących.

Ela ja też pisałam o jego smaku, wiem, że na przetwory i do kiszenia jest super.


Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Irenko

Miałam w zeszłym roku kilka samokończących rosnących w szklarni i nawet zdążyłam z nimi głupot narobić . :oops:
Np . takiemu pysznemu pomidorkowi K /131 usunęłam wszyskie wilki i on w podzięce za to skończył swoje rośnięcie po zawiązaniu jednego grona .

Obrazek

Z Bołotem zrobiłam to samo , ale on miał więcej wigoru i gron zawiązał trzy . Był do końca sezonu i ostanie owoce , które dojrzały już w domu były pyszne .

Lunny Vostrg też sprawę załatwił szybko , dwa grona i do widzenia . Mało tego , nie zebrałam z niego żadnego nasionka podobnie jak K/131 . Być może była to wina upałów , bo nasiona z Bołota zbierałam z późniejszych owoców .

Z samokończących u mnie w szklarni był K/127 Rudy o liściach ziemniaczanych . Owoce miał duże i smaczne .
Dla porównania posadzony był obok Rudego z liśćmi regularnymi .

Obrazek

I nieopacznie do szklarni posadziłam Syberiana . Porażka na całej lini . Krzak byle jaki , owoce malutkie , nawet smaczne . I zajęte miejsce w szklarni . Ewidentnie pomidor do gruntu .
Takie pomidory samokończące miałam w szklarni . W najbliższym czasie opiszę moje samkończące w gruncie . :wink:
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Dzięki Beatko ja wszystkie samokończące zamierzam posadzić w gruncie, Łunnyj Vostorg jest w planie ale także Bołoto.
W sumie mam upatrzony rządek na dziesięć samokończących.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Irenko

W tym roku zrobię właśnie tak a Ty . Samokończące niskie i te troszkę wyższe idą do gruntu . Gro z nich to odmany zza wschodnej granicy , więc w gruncie powinno być im dobrze . ;:333

Ja opowiedziałam o pomidorach , ale również o błędach , które popełniłam . Wynikały one z braku doświadczenia , a wiadomo , że na błędach uczymy się najlepiej . ;:108
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

No, ja też ogoliłam K/ 178 , bo nie wiedziałam, że samokończący i poprowadziłam go początkowo na jeden pęd. :oops:

Ważne, by wyciągnąc nauczkę na przyszłość.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Rzepka pisze:Dzięki Beatko ja wszystkie samokończące zamierzam posadzić w gruncie, Łunnyj Vostorg jest w planie ale także Bołoto.
W sumie mam upatrzony rządek na dziesięć samokończących.

Pozdrawiam Irena
Bołoto mam w tym roku na swojej liście i miałam zamiar dać go do folii. Do tej pory wszystkie zielone w gruncie nie dawał rady wydać porządnego plonu bo były zbyt późne. Uważasz Irenko, że ten da radę?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Beatko nie miałam go dotychczas, więc nie wiem, po prostu ryzykuję, chciałabym jakiś zielony samokończący, a tylko tego nasionka mam.

Pozdrawiam Irena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”