Rzepa właściwa,kapusta właściwa(Brassica rapa subsp. rapa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Te moje sałaty się nie boją ;:306 , żrą spokojnie dalej rzodkiewki w sąsiedztwie...
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Rzepa dobra jest w smaku? Chce oprócz buraków posiać jakieś inne okopowe.
Marchew mi się nie udaje więc pietrucha pewnie też się nie uda a nasion brukwi nie da się kupić w mojej okolicy.
Tą rzepę można po mału zbierać od lata do jesieni czy dopiero na jesieni zbiera się wszystko na raz?
Zielony1111
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 gru 2011, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

W jakim terminie wysiewacie rzepę?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Zielony1111, przeczytaj od początku, to zaledwie 4 strony. To co konieczne, dla początkującego wystarczy ta wiedza, a reszta to własne doświadczenia, próby i błędy. Ja też w tym sezonie uczę się uprawy rzepy. Na początek dzisiaj wysiałam do doniczek po kilka nasion rzepy od Jokaer i brukwi ( ze sklepu).
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

W jakiej odległości w rzędzie posiać rzepę?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Wysiałem rzepę odmiany De Nancy,siana 17 kwietnia i tak wygląda aktualnie.Wzeszło prawie 100 % nasion.
30 cm między rzędami a w rzędzie część rządków ma co 10 cm a część co 15 cm ale myślę że dycha spokojnie wystarczy.

Obrazek
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Ciekawa jestem kiedy zbierzesz plony... Bądź tak miły i pokaż wtedy jak Ci urosły.
Ja się spóźniłam z siewem i raczej zaczekam do lata. Wysiałam na próbę tylko kilka nasion na wacik, ale trochę za późno do nich zajrzałam i już w ten wacik wrosły, w dodatku wymieszały się z rzodkiewką i nie wiem co mi rośnie- rzodkiewka, czy rzepa... :roll:
Ciekawa jestem czy ona urośnie w donicy (a raczej torbie uprawnej)...
Na opakowaniu czytałam, że rzepa nie znosi przesadzania. :(
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Tutaj ktoś napisał że posiał tą odmianę w połowie sierpnia i w październiku już był plon,nawet są zdjęcia.

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... u#p3107299
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Przecież pieczona rzepa była głównym pokarmem Litwinów i Łotyszy u schyłku średniowiecza. Klimat był tak paskudny, że nawet żyto nie wysychało na polu i trzeba je było dosuszać nad owinem (taki piec do suszenia zboża). A więc jest to roślina bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Osobiście jej nie lubię tak samo jak surowej kapusty.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Rzepa już ma ładną nać (Całkiem smaczna) i kształtują się pierwsze bulwy,myślę że pod koniec czerwca już będzie można je jeść.
Zachwyca mnie to jak szybko ona rośnie,30 cm między rzędami i od jakiś 2 tygodni przy ściółkowaniu nie trzeba jej pielić bo nać nieźle zacienia międzyrzędzia.
Buraki siane tydzień później dopiero przekraczają 10 cm wysokości.


Obrazek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Pod koniec czerwca zjadłem pierwsze rzepy,gotowana i ubita z masłem jest zbyt wodnista i mało aromatyczna ale następnym razem dodam do niej kartofli.
Surówka z samej rzepy jest ostra i nie każdemu smakuje ale jak na jedną rzepę da się 1 jabłko to już jest super,jak jeszcze dojdzie marchewka to już jest idealnie.
Frytki z rzepy z piekarnika są też bardzo dobre.Brukiew trochę przetrzebiła mi śmietka,kalarepa była cała w mączliku i musiałem pryskać ale rzepy nic nie ruszyło.
Na 4 rządki o długości 7m takich wielkich rzep jest mniej niż 5 sztuk,stopniowo je wyjadam a na nich miejsce pojawiają się kolejne olbrzymy.Z początku nać była smaczna i pasowała nawet ludziom nie lubiącym jarmużu ale niewiele jej zjadłem bo wolałem mieć bulwy.Tydzień po rzepie posiałem buraki i jeszcze nie ma co zbierać także rzepa jest bardzo wczesnym warzywem.

Obrazek
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

kurde, kiedyś to rolnicy sadzili rzepy całe pola, a na Kaszubach to słabe ziemie (przeważnie VI ). Dziadek na poplon wysiewał na piaskach nawet. Z kuzynem jak jezdzilismy na wycieczki rowerowe to obowiązkowo scyzoryk i na rzepę jak się zgłodniało tylko otrzepać z piasku i skórkę obrać pycha. Ale to było z 17 lat temu ;p Teraz to albo ziemię pod żwirownie sprzedają albo osiedla się budują. Ale ja nie zapomnę tego smaku. Gdzie można kupić nasiona klasycznej, starej rzepy? takiej jak z Waszych zdjęć.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Rok temu były u mnie w takim prywatnym sklepie ogrodniczym i w Castoramie też mieli.Ale pod koniec lipca niektóre rzepy gniły mi w miejscu gdzie wychodzi nać i nie wiem od czego to się robiło.
W tym roku będę ją siał w rozstawie 40 cm między rzędami a w rzędzie co 15 cm bo wtedy będzie lepszy przewiew,nasłonecznienie i będzie mniej wilgoci a od niej bierze się dużo chorób.
Jak ktoś dużo tego zjada to w rzędzie może śmiało dać odstęp 10cm bo wtedy szybko powyjada co drugą roślinę i będzie elegancki przewiew.
A tu ciekawy film o rzepie :)


youtu.be/3NGjD6EdDQU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”