Rzepa właściwa,kapusta właściwa(Brassica rapa subsp. rapa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Rzepa właściwa,kapusta właściwa(Brassica rapa subsp. rapa)

Post »

Ponieważ narobiło się sporo zamieszania odnośnie i rzepy i rzodkwi, postanowiłam pozamykać tamte wątki,
a otworzyć nowy już pod prawidłową nazwą.

Rzepa właściwa to ... kapusta, stąd zapewne jak niektórzy pisali wyrastały jej ogromne liście.
Rzepa ma dość długą nazwę botaniczną, dlatego też przyjęło się w skrócie używać nazwy Rzepa.

Rzepa właściwa typowa= Kapusta właściwa typowa czyli po łacinie Brassica rapa subsp. rapa

Zapraszam wszystkich do dzielenia się informacjami na temat uprawy, odmian itp, ale na temat RZEPY :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Super, rzepa trochę zapomniana, i wciąż mylona z czarną rzodkwią, ale cóż się dziwić nazwa czarna rzepa widnieje mylnie nawet na szamponach.

Dzika i zdziczała rzepa rośnie od Morza Śródziemnego do Syberii jako chwast
Rzepa stanowiła w Polsce jeden ze składników pożywienia już na początku XV w. na co dowody znajdujemy w rachunkach dworskich Jagiellonów. W późniejszym okresie w miarę pojawiania się innych gatunków warzyw jej znaczenie malało.

Rzepa jest rośliną dwuletnią.
W pierwszym roku uprawy tworzy zgrubienie - korzeń spichrzowy o różnym kształcie (wrzecionowato-wydłużony, kulisty, owalny lub spłaszczony) zależnie od odmiany.
Zgrubienie rzepy powstaje z części nadliścieniowej, z rozrośniętej części podliścieniowej oraz z górnej części korzenia palowego, która stanowi większą część zgrubienia.

W Polsce rzepa jako warzywo jak na razie odgrywa niewielką rolę, chociaż zainteresowanie nią z roku na rok wzrasta.
Przyrządza się ją podobnie jak brukiew oraz spożywa na surowo jak rzodkiewkę czy rzodkiew.
Często użytkowana jest tam również nać, przyrządzana na jarzynę jak jarmuż lub szpinak

W Polsce uprawia się dwie odmiany rzepy, Schneebal, Goldball takie są mi znane.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Na moich piaskach , ani rzepa , ani rzodkiew nie chcą rosnąć ;:185
Coś tam wyrasta , ale nie to co powinno być . Wolą one jednak cięższą glebę .
Poza tym skaczą po nich małe pchełki i w bulwach siedzą białe larwy . Zniechęciłam się trochę , nie wiem czy w tym roku będę jakieś rzodkwie , rzepy siała .
Podobnie z rzodkiewą , udaje się tylko wczesną wiosną w szklarni lub tunelu .
Pozdrawiam, Beata.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Wyczytałam na angielskiej stronce, że tytoń (Nicotiana tabacum), posadzony w pobliżu kapustnych, chroni je przed szkodnikami. Zobaczę w tym roku czy rzeczywiście będzie jakiś skutek.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Dołączam do wątku! Rzepę będę siał po bobie :)
Jest więcej odmian rzepy, można kupić na all..

http://www.infouprawa.pl/r/rzepa
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

W internecie jakoś zamiennie się używa tych nazw, chociaż my mówimy na czarną rzepa nie rzodkiew :), rzepy właściwej nigdy nie uprawiałam.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

W zeszłym sezonie uprawiałam rzepę De Nancy (Vilmorin). Bardzo smaczna i ładnie wyglądająca odmiana. 1 małą sztukę nawet do teraz mam w lodówce. Jest już trochę miękka, ale zaczęła wypuszczać liście, jeśli dotrwa do marca, to ją posadzę w doniczkę i poczekam na nasiona :)

Obrazek
Obrazek
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Niestety, w naszym kraju, rzepę i brukiew (trochę poza tematem) traktuje się jako pokarm dla ubogich. Jednocześnie pożerając tony tragicznego kurczaka fermowego. Europa Zachodnia bardzo ceni sobie te warzywa, pełne wartości odżywczych i o doskonałym smaku.
Może i pora na nas byśmy z powrotem docenili te warzywa.
U mnie rzepa gości na stole od wielu lat, w ogrodzie również. W tym roku spróbuję brukwi (i znów trochę poza tematem).
W tej chwili zdobyłem nasiona rzepy i brukwi, odmian rzadkich, uprawianych od kilkuset lat. Zobaczymy jak mi się uda, o efektach nie omieszkam poinformować.
Aneta Ka
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2016, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ile de France

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Miałam rzepę w tamtym roku , całkiem ładnie się wybroniła z plagi pchełek, niestety nikomu nie smakowała, zwykle lądowała w zupie bo nie lubię wyrzucać
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Próbowałam rzepę i brukiew uprawiać przez ostatnie chyba 5 lat. Niestety, choć były to różne miejsca, terminy siewu i odmiany, zawsze większość zjadało robactwo... Już nawet przyzwyczaiłam się do tego swoistego podatku dla natury, więc moje pytanie nie o to.
Jestem pełna szacunku dla starych, zapomnianych gatunków warzyw. U siebie staram się odtwarzać co nieco, w tym roku planuję to na większa skalę.
I jakoś jestem zła na siebie :evil: że mi rzepa ani brukiew nie smakują. Czy możecie więc polecić odmiany mniej "kapustne" w smaku? Nie lubię właśnie tego dziwnego czegoś, co od razu pozwala określić przynależność systematyczną po zapachu... :?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Laryssa11, zajrzyj do wątku o brukwi, niedawno pisałam na ten temat.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Dla osób zainteresowanych uprawą rzepy mam propozycję. Sprowadziłem nasiona rzepy uprawianej od ponad 2000 lat w północnych Włoszech w okolicy Trentino. Nasion nie mam wiele, kilkadziesiąt sztuk. Chętnie podzielę się tą niewielką ilością z zapalonymi rzepo-ogrodnikami. Jeden warunek z mojej strony - ponieważ zależy mi na tej odmianie - oczekuję, że partnerzy w przedsięwzięciu po udanym sezonie podzielą się ze mną uzyskanymi nasionami. Nasionami z gwarancją nieskundlenia.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Tydzień minął, myślę, że listę rzepo-ogrodników zamykam. Jest nas troje, w poniedziałek wysyłam Wam nasiona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”