Pomidory i krzyżówki MORANGO

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Kasiu owoc bardzo ładnie prezentuje się :) Wstaw proszę zdjęcie całego krzaku :D
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

pomidormen- już wylądował w centrali ;:108

seba1999- Sebciu dwie strony wcześniej jest na fotce cały krzak ;:108
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Oj Kasiu, ale gapa ze mnie ;:223 Fajne, duże grona :) Zamawiam kilka nasion :uszy
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

To dziś na szybciutko trochę o moich pomidorkach, ogólnie jestem bardzo zadowolona, ale w związku ze sierpień u mnie był bardzo zmienny zimny i deszczowy, po raz pierwszy tunelu pojawiła się ZZ ;:202 ;:202 ;:202 pierwsze objawy pojawiły się na górnych młodych liściach, przerażona taką koleją rzeczy szybko zrobiłam oprysk Curzate, po tygodniu jeszcze Topsinem i udało się zahamować chorobę, a owoce mogą sobie spokojnie dojrzewać, na szczęście pogoda się poprawiła, tak więc mam nadzieję, że jeszcze trochę pocieszę się swoimi pomidorami, w tym roku nadzwyczaj smacznymi, ze względu na różnorodność odmian, po zakończeniu sezonu bliżej przedstawię poszczególne odmiany.


Obrazek

Obrazek

Po usunięciu liści i oprysku krzaki wyglądają jak chude anorektyczki, ale na szczęście owoce spokojnie dojrzewają :)


Obrazek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Kasiu u Ciebie ZZ, u mnie brunatna plamistość :? Większość krzaków do wyrwania, nie mogłem jej opanować ;:oj A w gruncie rosną w najlepsze ;:224
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

U mnie tak czysto pod pomidorami jest tylko po wsadzeniu :D
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 683
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Seba, brunatna plamistość występuje przede wszystkim w tunelach i jak już się pokaże
to faktycznie trudno się z nią walczy, ale oprysk Topsinem załatwia sprawę - trzeba tylko złapać moment
kiedy plamki BP pojawiają się na liściach i zdusić niemal w zarodku. :twisted:

Niestety zarodniki BP często dobrze zimują i w kolejnym sezonie dają o sobie znać, więc dobrze jest mieć pod ręką Topsin.
Można też odkażać tunel i całą konstrukcję, ale one nawet w ziemi potrafią przetrwać.
Najlepiej jest więc sadzić krzaki w większych odstępach i wietrzyć dobrze tunel aby było jak najbardziej sucho na liściach.
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

jerry walka była trudna, pierwszy oprysk Topsinem nie dał rady, dopiero drugi coś zdziałał :roll:
Sam nie wiem czy tunel nie będzie w tym roku zmieniany, stary już jest i nie jest w dobrym stanie. Glebę też trzeba wymienić ;:224
Wentylacja nie jest w nim za dobra, choć tyle lat w nim rosną pomidory i inne warzywa i takiego problemu nigdy nie było ;:oj
Za rok będzie więcej papryki i bakłażanów ;:108
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

seba1999- podpisuję się pod słowami Jerrego ;:215 Dodam jeszcze, że w sprzyjających warunkach grzyb rozwija się bardzo szybko, nie zauważona choroba na czas szybko niszczy całe uprawy, ja na szczęście nie musiałam się nigdy borykać z tą chorobą. Warto Seba za to odkażać tunel np. siarką poprzez spalanie, oraz odkażać podłoże, ja co roku stosuję Previcur Energy 840 SL i odkażam całe podłoże w tunelu, dodatkowo stosuję nowe sznurki do podwiązywania, bo zarodniki często przenoszą się na używanych sznurkach, odkażam również topsinem paliki, bo ja akurat stosuję palikowanie. Tak więc higiena najważniejsza, i tak ja Jerry piszę wietrzenie i unikanie zraszania liści wodą :) U mnie mimo zabiegów ZZ się pojawiła, ale tu winą obarczam mojego sąsiada które ma same kartoflisko i ZZ na ziemniakach, tak więc przy takiej pogodzie jak była to chwila... mimo że wcześniej robiłam oprysk Miedzianem ;:108 Oby jak najmniej tych wszystkich chorób w przyszłym sezonie :)
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

To jeszcze moje koraliki Korale MORANGO, ciekawa jestem czy ktoś uprawiał je w tym roku, u wielu osób rozszczepiły się gdyż prawdopodobnie była to odmiana F1, i niektórzy uprawiający mają owoce kuliste, ja staram się ustabilozować tą odmianę, jak na razie 2 razy z rzędu zachowuje swoje cechy jajowatości :;230 czyli jajowatych owoców. Uprawiam ją co roku mimo, że nie jest idealna, jak na mój gust brakuje jej słodyczy i skórkę ma za twardą, ale jej urok osobisty sprawia, że jest w moim ogrodzie co roku. W tym roku postanowiłam ją skrzyżować, wypadło na to że Korale Morango pożeniłam z Krakusem, trochę mezalians, ale efekty zobaczymy tak więc będzie pierwsza krzyżówka Krakus X Korale MORANGO :tan

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Kasiu zawsze na koniec sezonu gdy wyrywam pomidorki (razem z sznurkami) to od razu rozpalam ognisko i idą z dymem ;:306 A odkażanie przyda się, nawet na polu ;:173 Korali MORANGO nie próbowałem hodować ale z chęcią spróbuję za rok ;:131
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

MORANGO pisze:wypadło na to że Korale Morango pożeniłam z Krakusem, trochę mezalians, ale efekty zobaczymy tak więc będzie pierwsza krzyżówka Krakus X Korale MORANGO :tan
Kasiu,

Czym się kierowałaś dokonując wyboru i krzyżując ze sobą te dwie odmiany ?
Czysty przypadek, czy też przemyślana decyzja ? :uszy

pzdr.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Seba1999- z Koralikami nie ma problemu :wink: a co do odkażania i u mnie w tym roku przyda się odkazić ziemię pod całym warzywnikiem, część potraktuję Previcurem, ale na części jeszcze posadzę poplony, mam tu na myśli owies- bo najbardziej fitosanitarna roślina poplonowa, pójdzie na przekopanie jeszcze jesienią :)

Mirek19- akurat w przypadku tej krzyżówki był to czysty przypadek, nie miałam za bardzo z czym pożenić koralików, nie za bardzo chciałam ją krzyżować z odm wielkoowocową, inne moje krzyżówki są bardziej przemyślane, ale o nich w podsumowaniu sezonu :) Nie ma ich wiele, bodajże na 9 zapyliło się 6, ale zawsze to coś, gdybym tak pożeniła z 30 odmian to by mi życia przy moich areałach nie starczyło na uprawę takiego inwentarza ;:306 :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”