Pomidor Gourmansun F1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Pomidor Gourmansun F1

Post »

Szukam informacji na temat uprawy pomidora w typie bawole serce odmiany Gourmansun F1 (HMC44171) Clause/Hazera.
Wiem, że jest przeznaczony do uprawy na 6-8 gron a owoce mają ważyć w przedziale 200-220 g. Prawdopodobnie zaleca się regulowanie ilości owoców do 3-4 w gronie, pomidor polecany do uprawy wiosennej, wigor umiarkowany. Może ktoś podpowie coś o potrzebach pokarmowych. W jakiej fazie zrywać owoce (czy dopiero jak pojawiają się płomienie w kolorze czerwono-pomarańczowym czy wcześniej?). Odmiana wczesna.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

Z tego co czytałam, to im więcej tych pasm, im bardziej pokrywają owoc, tym smaczniejszy. W takiej fazie dojrzałości należy go zrywać. W minionym roku pojawił się w warzywniakach - cena była wysoka, ale pomidor piękny. ;:333 Więc kupiłam 1 sztukę i stwierdziłam, że muszę go mieć ;:224 Nasionka już nabyłam, ale teraz popatrzyłam na Alle..ro i oko mi zbielało. Sprzedają sadzonki, cena max 22,90zł. ;:oj To dopiero jest interes ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

Dostałem w tym roku pomidora który na 98% przypomina to odmianę i wagowo się zgadza. Smak był bardzo dobry zapewne to F1 było.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

W warzywniakach był opisany jako 'ananasowy' ale to był gourmansun. Kreatywność językotwórcza sprzedawców jest wysoka ;:224
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

Miałem przez dwa ostatnie sezony, w 2022 i 23 z pszczelego ogrodu (szczepione, to pewnie te które teraz kosztują 20+), i dodatkowo w 23 nieszczepiony (kolorem do góry) po ok 10 PLN.
4 grona, regulowane do 2-4 szt, bez specjanego nawożenia.

Pojedyncze owoce nawet do 600g.

Im więcej czerwonego (minimum 1:1 czewony i żółty) tym bardziej dojrzały i smaczniejszy.
Na ten sezon na pewno też zamówię.
Jeżeli za jedno nasiono takiej Rosamundy trzeba zapłacić ponad 4 zł a gotowa, dobrej jakości sadzonka kosztowała ok 10 zł to chyba warto. Dotyczy to tych nowych odmian z nasionami w cenie j.w.

Rozsadę tradycyjnych odmian robię sobie sam.

Edit: sprawdziłem cenę w tym drugim: siewka 10,90, szczepiony 18,90.
Pozdrawiam,

J
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

Na szczęście nasiona Gourmansun są znacznie tańsze od Rosamunda. Będę te 2 odmiany porównywał z Gourmandia F1. Ciekawe czy Gourmansun F1 smakiem nadrobi mniejszą plenność.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

Na All...ro lokalnie sprzedaje nasionka po 3 złocisze za sztukę. Jak ktoś jest z Warszawy, to można odebrać osobiście. Zawsze to taniej o koszt przesyłki :D
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

przemek1136 pisze: 7 sty 2024, o 21:04 Na szczęście nasiona Gourmansun są znacznie tańsze od Rosamunda. Będę te 2 odmiany porównywał z Gourmandia F1. Ciekawe czy Gourmansun F1 smakiem nadrobi mniejszą plenność.
U mnie Gourmansun był plenniejszy niż Rosamunda. W czasie uplałów w lecie w tunelu lepiej wiązał niż Rosamunda.
Pozdrawiam,

J
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5747
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: pomidor Gourmansun F1

Post »

:wit A uprawiał ktoś tego pomidora w gruncie , bez osłony? Pod chmurką?
Da radę?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidor Gourmansun F1

Post »

W lutym 2022 roku kupiłem nasiona odmiany Gourmansun F1 we Francji i jako pierwszy pokazywałem jego zdjęcia na Forum,umknęło w czeluści postów ogrodnikom.Odmianę jak zdecydowaną większość nowości z górnej półki cenowej nabywałem na tzw. nos który przeważnie mnie nie zawodzi.I w przypadku Gourmansuna było podobnie.Smak jak najbardziej mi odpowiada.Sadziłem go i w 2023 roku i będę go sadził corocznie.Co do regulowania gron to ja tego nie robię,pomimo że przeważnie pierwsze grono ma 4-6 owoców,drugie w granicach 4.A to dlatego że podczas upałów wiązanie słabnie.Charakterystyka odmiany i opis że jest do uprawy wiosennej nie do końca się sprawdza gdyż od późnego lata,wczesnej jesieni jak robi się chłodniej wraca bardzo dobre wiązanie owoców.Wigor się zgadza i jest umiarkowany,odmiana jest generatywna.Co do wczesności to raczej ją oceniam jako średniowczesną.Owoce na pierwszych dwóch,trzech gronach spokojnie powoli dorastają do swojej optymalnej wielkości i dopiero wtedy przechodzą w fazę dojrzewania.Potrzeby pokarmowe-azot dostają u mnie przedwegetatywnie!W sezonie tradycyjnie bazuję na palecie kolorów Kristalonów plus Calcinit,ewentualnie korekty brakujących pierwiastków.Faza zrywania owoców jest istotna gdyż za wcześnie w żółtym kolorze nie będą dobre w smaku - nie ta pora jeszcze.Z zewnątrz ma mieć właśnie te płomienie czerwone a skórka pomarańczowa.
W ostatnich dwóch latach miałem dwie łudząco podobne na wizus odmiany do Gourmansuna,więc kupując owoce musimy mieć pewność że to jest on jeśli na nim nam zależy właśnie.
Zdjęcia pokazywałem,ale powtórzę jeśli jest taka potrzeba.
Najpierw faza dojrzałości z zewnątrz i w środku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidor Gourmansun F1

Post »

Różnica na korzyść Gourmansuna w plonowaniu latem w porównaniu z Rosamundą nie bierze się z cech tych odmian,gdyż Rosamunda jest zdecydowanie plenniejsza.Rosamunda będzie mieć kłopoty podczas upałów z wiązaniem owoców,konieczne jest zapylanie i to trzeba się wstrzelić w odpowiednie warunki aby owoce się zawiązały.Drugą sprawą może być ukryta,niewidoczna gołym okiem dla niewprawnego ogrodnika penetrująca szara pleśń.Zbieżna dla obydwu odmian jest taka że dobrze wiążą z wiosny i po bardzo gorącym okresie latem.A lata mamy gorące i takie dalej będą.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ocena smaku Gourmansun vs Gourmandia jak dla mnie na korzyść tego pierwszego.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidor Gourmansun F1

Post »

Czy próbowałeś uprawiać F2, czy powtórzyłby cechy :?: Dalsze F to wiem, że loteria.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidor Gourmansun F1

Post »

Tak.F1 miałem jedynie na start w 2022 roku.W ubiegłym sezonie tnąc koszty sadziłem F2.Powtarza cechy,Z cennych i nowych odmian zawsze pozyskuję dużo nasion żeby mieć co wysiewać przez kolejne lata.Średnio kupując co roku po 8-10 nowych odmian koszty są i tak bardzo duże,bywa że jak zależy ogrodnikowi strasznie to trzeba kupić 250 nasion.Później się oszczędza.Nie praktykuję wysiewu odmian F3.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”