Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Jednym z głównych kryteriów jakie biorę pod uwagę przy doborze odmian na następny sezon to podatność na suchą zgniliznę wierzchołkową. Odmiany które dość mocno wykazują u mnie jej objawy w tym roku to o dziwo nie te podłużne, choć mało takich mam. Na szw podatne są
Sybirski velikan. prawie każdy owoc
Wine jug
White oxheart. Tutaj do opanowania.
Lucid gem w gruncie. W folii ok.
Wes. 2,3 owoce, ale jednak. Przy tak małej ilości to ważne.
Zolotoye kupola. Na początku, jednak plon wynagradza, poza tym wczesność odmiany i dość dobry smak.
Inne odmiany też dopadła szw, ale tylko pojedyńcze sztuki.
Bez oznak braku wapnia to głównie sakiewki, czarne, zielone, malinowe, np. katja, tommimaru muchoo, Brandywine sudduth strain. Inne np legend, ricio di parma, aussie, alicante, delfine. Wszystkie te odmiany też dobrze się wybarwiają. Pomarańczowe Amana orange, pineaple.

Braki potasu w tym roku najbardziej widać na wine jug, pudovik. Nieznacznie na Ricio di parma.
Tak więc ja na pewno nie powtórzę wine jug, sybirski velikan, white oxheart, lucid gem. Lucid gem również za smak. Tak słodki, aż mdły, bez odrobiny kwasku. Wypadnie też pewnie większość dwarfów, ale to w innym wątku jak w końcu wszystkich spróbuję.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Chyba to nie odmiana winna tej SZW. U mnie Lucid Gem i Wes, w gruncie, nie mają ani jednej plamki tej choroby. Pozostałych wymienionych nie mam. To plenne i smaczne pomidorki, obydwa zostają.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Być może. Wes nie cierpiał tak bardzo. Lucid gem tak. Mam linie kroplujące i w susze nie powinno być problemu, a jednak. Pryskam też saletrą wapniową, bo wiem, że mam problem z szw.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Rozłożenie linii kroplujących nie oznacza, że pomidory mają odpowiednią ilość wody. System korzeniowy jest o wiele bardziej rozległy niż obszar zmoczonej ziemi wokół kroplownika. Poza tym jedne odmiany mają mocne korzenie i one daja radę , inne mają korzenie takie bardziej wirtualne i pewnie te cierpią na SZW.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

To tym bardziej dziwne. Może za gęsto posadzone. Ja w tym sezonie niczym nie pryskałam, nawet opryskami forumowicz. Jedynie osłoniłam przed nadmiarem słońca siatką cieniującą.

Oo, pisałam razem z kaLo.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

kalo to też uwzględniam. Tam gdzie mam położone linie kroplujące, od czasu do czasu w susze zlewam poletko po całości. Do tego dość porządnie ściółkuje.
Nie bez znaczenia jest to, że u mnie deszcz zaczął padać dopiero od sierpnia. Całą wiosnę i część lata totalna susza. Dopiero teraz ogródek zaczął jakoś wyglądać, ruszyła większość warzyw. Latanie z konewką nigdy nie zastąpi deszczu.

badzia
a jak Tobie smakuje lucid gem?
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

No właśnie, trochę jestem zdziwiona, że uważasz go za wybitnie słodkiego. W/g mnie on ma troszkę kwasku, akurat tak jak lubię. Dlatego u mnie zostaje. No i ta kolorystyka na zewnątrz i wewnątrz ...
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

W ubiegłym roku pisałam , że praktycznie zapomniałam co to szw i mam za swoje . ;:174
Wstyd się przyznać , ale mam tego trochę . Jedyny plus to bardzo dobry smak takich
owoców . Upalny czerwiec , może to jedna z przyczyn .
Badziu , Momotaro z twoich nasion , wypadł b.dobrze . Owoce bez szw , ładnie wybarwione ,
nie pękają . Ledwo jednego ocaliłam na nasiona .
Docentandrzej , twój Aussie super wygląda . ;:333
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Anulap, odpowiedziałam Ci w wątku: Jakie odmiany na przyszły sezon.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Ja po tym roku na pewno nie wsadzę Vova Putin - ohydny smak.

Kolejne podejście do Black Tula - co z tego że smak nie do podrobienia jak plenność bardzo mała.
Zresztą to jest problem jak na razie prawie wszystkich czarnych pomidorów które miałem - mimo bardzo dobrego karmienia, plenność słaba.
Z tego tytułu nie będzie kolejnej próby Chocolate Stripes (jeszcze w tamtym roku było średnio owoców, w tym roku dramat), mimo rewelacyjnego smaku,
Cherokee Chocolate, czy Carbon - wszystkie pomidory o pysznym smaku i pojedynczych owocach w gronie w tym roku.

Nadal szukam smacznej, plennej zdrowej odmiany - w tym roku trochę się zbliżyłem do ideału - mianowicie zasadziłem Black and Red Boar, odmiana silna, zdrowa,
smak trochę jak Chocolate Strips ale bardziej kwaskowa, plenna. Wada - już teraz późno nie ma owoców.

Podobnie zaskoczony pozytywnie byłem Sovetsky - zostaje.

W przyszłym roku spróbuję takie odmiany czarne: Dark Italian, Vorlon, Dark Rose, Japanese Black Trifele

Może macie jakieś pewniaki?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

;:7
Masz na myśli pewniaki z czarnych odmian, czy ogólnie ... ?
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Maciej39, zerknij do wątku pt. Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon :wit
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Wątek przeczytałem, sam się zbieram do zapodania swoich zdjęć, i tak schodzi.
Z wątku wybrałem Brad Black heart, dark rose.

Być może spróbuję dark italian ( choć obie wyższe są podobne chyba do Black master którego kiedyś miałem i był ok) i Vorlon.

Mam nadzieję tylko że pomidorlandia nie pomyli mi nasion jak w tym roku ( zamiast Dark brandy mam czerwonego pomidora)

-- 11 paź 2020, o 23:46 --

Mam na myśli pewniaki z czarnych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”