Podlewanie w tunelu i gruncie,ciśnienie wody,

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Podlewanie w tunelu i gruncie,ciśnienie wody,

Post »

Mam pytanie , jakie ciśnienie wody jest potrzebne do podlewanie linią kroplującą , głównie chodzi mi czy dała by radę pracować ( podlewać ) podłączona do mauzera 1000 litrów .
Wodę w domu mam pod własnym ciśnieniem , i nie wypcha mi pod folię która jest sporo wyżej .
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

A możesz jaśniej.
Ja mam zbiornik 1000l, bezciśnieniowy, podlewam linia kroplującą w tunelu. Postawiony 1,5m nad poziomem + wypalone rozgrzaną igłą otwory w taśmie.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Ja podlewam z węża który jest właśnie zapięty do zbiornika 1000 litrów ,
sam zbiornik jest jakieś 60 cm nad poziomem posadzonych pomidorów
i chciałbym sobie ułatwić życie , po prostu co jakiś czas otworzyć zawór ,
i go zamknąć zamiast biegać z wężem od krzaka do krzaka .
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Wszystko zależy od wielkości otworów w taśmie kroplującej. I będzie działało. Taśma, igła i świeczka. Potem masz luz przez cały sezon, operujesz tylko zaworem.
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Kilka dni temu zamowilem linie kroplujaca . Bedzie zasilana grawitacyjnie .Przedstawiciel firmy z ktorej zamowilem sprzet powiedzial ze beczka lub pojemnik z woda powinien byc usytuowany minimum 1 metr nad powierzchnia posadzonych roslin. Mam beczke ok 300 litrow i bedzie obslugiwac ok 50 pomidorow I 40 ogorkow . Wszystko zalezy od srednicy i ilosci otworow . Najlepiej byloby zadzwonic do firmy zajmujaca sie produkcja lini kroplujacych , chetnie pomoga .Firma oczywiscie z Polski.
Pozdrawiam Rafal
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

W moim przypadku jest to 25m2 powieszchni , w tym roku rosło tam 60 szt. pomidorów ,
12 papryk i 9 ogórków ale te były sadzone po trzy , i wszystkie zeszły więc tak rosły , porozdzielane na pojedyńcze sznurki .
Był niezły busz , trochę za gęsto ale dały radę , i dlatego coś chcę sobie ułatwić odnośnie podlewania .
Z czego ta taśma kroplująca , i jakich rozmiarów te otworki ?
A beczkę mogę podnieść do góry , bo będzie większe ciśnienie , i krótszy czas podlewania , a ta taśma nie jest zanurzona w glebie ? Czy po prostu sobie wisi nad korzeniem w powietrzu .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Nie masz pompki wodnej ze starej pralki automatycznej albo zmywarki? :)Jak mi się nie chce wybierać konewką z wkopanej w ziemię beczki,to taka pompka wyciąga 200 l w kilkanaście minut przez 20 m węża o średnicy 1/2 ".
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Ja mam tunel 24mkw, zbiornik stoi 1,5m na poziomem. Kupiłem zwykłą taśmę kroplującą w ogrodniczym za 20 do 40gr za metr ( dokładnie nie pamiętam) plus kształtki do podłączenia i kawałek węża od kompletu na kolektor. Przez kilka tygodni w miarę to działało ale podlewanie trwało kilka godzin. Potem otwory zabiły się kamieniem. Rozgrzaną igłą wypaliłem dodatkowe otwory i działa super już 2 sezony. Ważne, żeby otwory wypalać od strony ziemi bo inaczej woda sika na boki lub do góry. Igła zwykła do szycia, średniej wielkości, otwory co 15cm na oko.
Pompka nie jest potrzebna.
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Gienia , w tym roku przede wszystkim stawiam na pomidory przerobowe . Opalka , Super San Marzano ,Aurija . będę chcial posadzic jeszcze tak zachwalane odmiany jak Brandywine Cowlick's , Black Sea Man , Florida Pink , Japanese Trifele Black , Red Pear , Malinowy Ozarowski. W ubieglym roku mialem nasiona od znajomego . Nie wie co to za odmiana ale chyba to byl Brandywine Red . Pomidory bardzo smaczne z cieniutka skorka dosc duze ale mialy klopot z wiazaniem na wyzszych gronach.
Cos nie tak poszlo na etapie rozsady bo krzaki piekne a pomidorow malo. Muusze poczytac wiecej na temat pomidorow generatywnych I wegetatywnych.
Pozdrawiam Rafal
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Moj sasiad przez podlewanie stracil zapal na uprawe pomidorow . Podlewal recznie jak ja i narzekal na muszki i komary. Dodatkowo czas . Po pracy trzeba sie nachodzic z polewaczka jak robot. Dlatego w tym roku postawilem na linie kroplujaca. Lepiej pograc w tenisa w miedzyczasie ;:333
Pozdrawiam Rafal
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

Teraz jest odpowiedni czas żeby sprawę przemyśleć , ja też na samym początku latałem z konewką jak głupi ;:306 ale szybko odpuściłem , na rzecz węża , ale też już mam go dość .
Do napełniania mojej beczki wykorzystałem drugą o takiej samej pojemności którą po napełnieniu na ful wiozę na przyczepce powyżej pierwszej , wykorzystując górkę woda sama spływa wężem zasilając ubytki .
Nie mam jak po prostu złapać deszczówki , bo pewnie była by to lepsza opcja , i ostatnio słyszałem od działkowicza amatora że deszczówka się nie nadaje do podlewanie pod folią ,
co o tym sądzicie ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

O jejku, przecież pomidorów nie podlewa się tak często jak ogórki. Ogórki powinny mieć wilgotno cały czas a pomidory podlewam 1 raz w tygodniu ale obficie. Mam zawsze napełnione 4 wiadra po farbie (5-cio galonowe), wodą ze studni. Woda jest ciepła, odstana , idealna do podlewania. Daję 3 litry pod jeden krzak. W Branchburgu mam glinę i to wystarczy ale w drugim ogródku (w Farmingdale jest piach i tu trzeba 2x na tydzień lać). Linię kroplującą podłączałam 3 x pod maliny i 2 x w marchwi , kiedy było już piekielnie sucho u nas. Kilofem marchewkę wykopywałam do rosołu. Kran odkręcałam ledwo, ledwo by woda nie sikała w górę, ale na tyle by dotarła do końca węża.

Usunęłam treść niezwiązaną z tematem wątku : Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie. Mod./jokaer.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Wszystko o pomidorach cz. 11

Post »

W szklarni 24m2 rozwiązałam sprawę podlewania za pomocą nawodnienia kropelkowego .
Podłączone jest do kranu z wodą bieżącą i cała praca , to tylko odkręcić kurek w kranie . Specjalnie nie jest podłączone do zegara i elektrozaworu , prowadzenie kabli to dodatkowa praca i koszty . Kran jest przy szklarni , zegar na domu i jest ok .

Obrazek
Pozdrawiam, Beata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”