Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Początkujący amator, i wiele pytań.

Post »

Na początku chciałbym się przywitać, mam na imię Adam i zaczynam zabawę w "warzywnik".

Moje warzywa będą w skrzyniach które mają wysokość 35cm, 130cm szerokości i łącznie 13m długości. Pomalowane 2x olejem lnianym, pod spodem siatka na krety, i wyłożone będą od środka folią, w miarę możliwości będę dodawać zdjęcia.

Chcę dorobić jeszcze takie daszki foliowe do tej długiej skrzyni, żeby przykryć póki jeszcze chłodno.

Wiem, że jest dużo informacji na forum bo czytam od jakiegoś czasu, ale im więcej czytam tym jestem głupszy :(

Dwie skrzynie długości 2.5m chce przeznaczyć na pomidory i ogórki, resztę na warzywa (marchew, pietruszka, pietruszka naciowa, seler, seler naciowy, por, fasolka szparagowa, groch cukrowy, szczypior, sałaty, rzodkiewka, botwinka), zdaje sobie sprawę że mam mało miejsca, rodzina 4 osobowa więc dużych potrzeb nie będzie.
https://zapodaj.net/images/ea453c1ba52a1.jpg

Za duży rozmiar zdjęcia. / jokaer


Trochę się za późno obudziłem i nie mam nic w rozsądnych, czy jest sens jeszcze coś w domu wysiewać, czy czekać i od razu do gruntu.

Pomidory i ogórki planuje kupić już sadzonki.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 mar 2020, o 19:05 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Według mnie to nie ma sensu kupowania rozsady ogórków.
Nasiona są dużo tańsze i ma się pewność czy odmiana jest do kiszenia czy do czego a ogórki bardzo szybko rosną.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ogórki, cukinie wysiewa się jakoś pod koniec kwietnia więc to możesz w domu wyhodować. Sałata też powinna fajnie wyjść teraz, rzodkiew, koper wysiewaj, marchew wysiewaj już teraz bezpośrednio do skrzynek(pod warunkiem że masz wczesne odmiany) i okryj agro. Jeśli masz w swoim mieście szkołę rolniczą to na 90% jestem pewny że kupisz u nich rozsadę reszty warzyw które chcesz ;:136
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Skrzynie pierwsza klasa ;:63 sama mam zamiar coś podobnego stworzyć w foliaku ;:224

Pomidorki śmiało możesz jeszcze wysiewać na rozsadę w domu ;:333 Nie stracisz nic a zyskasz doświadczenie. To samo sałata, możesz wysiać w domu na rozsadę albo od razu do skrzyń.

Ogórki i fasolkę szparagową wysiej do małych doniczek pod koniec kwietnia. Nie stracisz miejsca, bo wschody bywają różne tylko wysadzisz w maju w miejsce docelowe gotowe podrośnięte roślinki ;:215 Na pory i selery chyba trochę już późno ale niech wypowie się ktoś mądrzejszy :wink: Resztę siej od razu do skrzyń :uszy

Powodzenia w uprawie ;:304
Pozdrawiam Czarna :-)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Kwiecien21
Skoro były tam kamienie i żużel tzn ktoś utwardził powierzchnię i ten żużel mógł być przywieziony z jakiejś ciepłowni - to było standardem dawniej. Z żużla robiono pustaki i utwardzano dojazdy..
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

@Ogrodnik88, @max1232, @beata_1252, dziękuję za rady, nasiona zamówione, ogórki i pomidory też, we wtorek będę siał na rozsadę, marchew, pietruszkę, rzodkiewkę i sałatę będę siał do skrzyń, część sałat do rozsady, może szybciej wzejdą.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Tylko rozsadę przed posadzeniem trzeba też trochę hartować żeby słońce jej nie poniszczyło.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Skrzynie fajne ja sam zrobiłem skrzynie ostatnio i pomalowałem olejem, żeby uniknąć chemii. Z tym, że opalałem je dodatkowo palnikiem, żeby zyskały dodatkową trwałość. Zarówno moje skrzynie jak i Twoje są z dość cienkich desek, zobaczymy ile nam to wytrzyma :)

Obrazek

Obrazek


Z innej beczki:

Jaka jest Waszym zdaniem w miarę bezpieczna odległość od drogi na lokalizacje warzywnika.
Załóżmy, że nie jest to droga polna ani autostrada, a droga o niskim/średnim natężeniu ruchu ~ 500 aut na dobę.
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dlatego dodatkowo dałem folie w środku. Na spodzie kartony i częściowo jeż przerobione zrębki z drzew liściastych, jak je ładowałem to było widać ddżownice więc chyba będą dobre, na to pójdzie ziemią i trochę obornika granulowanego. Mam nadzieję, że nic nie zepsuje.
Obrazek
Obrazek
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Pytanie do doświadczonych ogrodników, czy jak zrobię takie ramy i obije je folią, która będzie jakieś 10 cm nad ziemią, czy zaszkodzę warzywom w skrzyniach, czy przyspieszy to opony? Na dzień ściągać? Czy tylko uchylać? Zamykać planuje na noc.

Obrazek
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Na pewno przyśpieszy to znacznie wschody. Ale 10 cm to za mało jak nie przypilnujesz w ciągu dnia to na słońcu wszystko sie ugotuje.
Pozdrawiam Piotr
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Na dzień to raczej będę ściągał, a zakładał tylko na noc jak tylko pojawi się cień na grządkach.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jak już planujesz ściągać na dzień to proponuje żeby to słonko tak np z godzinkę poświeciło przez ta folje w godzinę od rana gdy słonko jest nisko niczego nie ugotuje tak samo wieczorem jak już zachodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”