Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aagnieszkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 lis 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustanów/Zalesie Górne

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ziober pisze:Skrzynki akurat zorganizowałem za darmo, nie zabezpieczyłem folią ich ale chyba te które dopiero robię zabezpieczę i zobaczymy jaka jest różnica. Nie zabezpieczyłem też żadną siatką od spodu, a wiem że tak niektórzy robią. Drzewo to czereśnia ale cień pada w drugą stronę także będzie słońce przez cały czas na grządkach ;-) to moje pierwsze podejście do jakiejkolwiek uprawy.
Ja też zaczynam i też z grządkami w skrzyniach.
Moje nie wiem jak i kiedy dokładnie powstały bo kupiłam razem z domem, trochę się rozpadają ale na wiosnę planuje po prostu obić z zewnątrz nowymi deskami bez rozbierania. Doczekać się nie mogę ;:138
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Po trzech latach bez impregnowania te deski się rozpadną, trzeba je zabezpieczyć.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Aagnieszkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 lis 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustanów/Zalesie Górne

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

gienia1230 pisze:Po trzech latach bez impregnowania te deski się rozpadną, trzeba je zabezpieczyć.
Folią czy impregnatem ?
Folii zwykle tam gdzie ziemia unikam, wydaje mi się że nie przepuszcza powietrza i to źle wpływa na korzenie i rośliny
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Tylko trzeba uważać czym impregnujem żeby nie podtruć ziemi.

Wolałbym co kilka lat robić nowe.

Jeśli chodzi o folje to można ją dać od środka na boki aby w ten sposób chronić deski przed wilgocia.
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Impregnatem, i to chyba ze dwa razy, ale trzeba to zrobić przed zbiciem w całość, pozwolić wyschnąć . Wybór impregnatów jest spory ( z tego co słyszałam). Dawniej to był zwykły pokost lniany, teraz jest tych przeróżnych impregnatów mnóstwo.
Niektórzy zabezpieczają skrzynie (deski) folią od wewnątrz, ale to niewiele daje, bo na deskę i tak działają warunki atmosferyczne. Folię można łatwo przedziurawić przy plewieniu czy chociażby przy wzruszaniu pazurkami podłoża.
viewtopic.php?f=5&t=48288&start=42 (o impregnatach)
Pozdrawiam! Gienia.
Ziober
50p
50p
Posty: 63
Od: 29 sie 2019, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Moje mają wielkość 120x80 i 120x240. Deski pewnie się rozlega za 3 lata ale myślę że wtedy nauczony na błędach zrobię wersję finalną z solidną konstrukcja. Folia wydaje mi się jeszcze zabezpiecza ziemię przed utrata wody, szczególnie że moje deski są cienkie więc będę musiał o tym pomyśleć. Na razie zbieram doświadczenia :)
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Czy zabezpieczenie folią nie powoduje, że deska jest cały czas wilgotna, bez możliwości odparowania?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jeśli folia jest tylko od środka to drugą stroną deska schnie. Bez foli deska styka się bezpośrednio z gruntem który jest przeważnie wilgotny.

Zastanawiam się czy nie lepiej wykorzystać betonowe podmurówki (takie gotowe co się wykorzystuje w ogrodzeniach), mają długość ok 2,5m a wysokość ok 20-30cm. Z 3 takich płyt mamy grządkę 2,5x1,25cm a koszt ok 60-80zł.
Co myślicie o tym pomyśle?
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dobry pomysł, wysokość takiej grządki przynajmniej 30 cm. Tylko problem byłby w miejscu styku dwóch krawężników, trzeba by jakaś spoinę skombinować. Wiem z doświadczenia, ze ulewny deszcz potrafi przez taka szparę sporo ziemi wypłukać. Miałam zle połączone dechy i mi wyplukiwalo ziemie.
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Połączyć można prosto w narożnikach przewiercić otwory i wkleić na klej montażowy kawałek pręta gwintowanego i już możemy skręcić :heja
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Na fotce deski impregnowane cisnieniowo, lata całe w ziemi, I zero objawów prochnienia, ale zbyt wąskie, tylko 8 cali. Ponieważ nie były wkopane tylko położone na powierzchni ( No bo zbyt wąskie były by je jeszcze wkopywać), ulewa wyplukiwala ziemie nie tylko na łączeniach ale i pod deska.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Ziober
50p
50p
Posty: 63
Od: 29 sie 2019, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

brodus pisze:Jeśli folia jest tylko od środka to drugą stroną deska schnie. Bez foli deska styka się bezpośrednio z gruntem który jest przeważnie wilgotny.

Zastanawiam się czy nie lepiej wykorzystac betonowe podmurówki (takie gotowe co się wkożystuje w ogrodzeniach), mają długość ok 2,5m a wysokość ok 20-30cm. Z 3 takich płyt mamy grządkę 2,5x1,25cm a koszt ok 60-80zł.
Co myślicie o tym pomyśle?
Ta folia to wydaje mi się bardziej w trosce o utrzymanie wilgotnej gleby niż o żywotność drewna :)
Awatar użytkownika
agaN
100p
100p
Posty: 136
Od: 23 paź 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Ziemia w warzywniaku

Post »

Witam. Na jesień przekopalam Oborniki koński ale jakoś nieudolnie bo przebija się na powierzchnię. I stąd moje pytanie czy na wiosnę mogę kupić kilka worków ziemi ogrodniczej i rozsypac po powierzchni. A może zostawić tak jak jest. A jeśli ziemia to jaka może macie swoje sprawdzone
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”