Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Nie rozumiem, te drzewka owocowe i winorośle to chcesz uprawiać w donicach? Na stałe??
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

NA dachu jest niezły wygwizdów, w upalne dni istna patelnia, co z podlewaniem? Już widzę oczami wyobraźni spadające z dachu donice ;:oj . Moim zdaniem tam można uprawiać jedynie niskie roślinki np. zioła w skrzyniach i to dobrze zablokowanych np między kominkami. A tak nawiasem mówiąc; co na to właściciel budynku?
Pozdrawiam! Gienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Pewnie właściciel wpadł na ten pomysł :wink: .
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Może nie lubi swoich lokatorów :;230
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Przyszła także moja pora na założenie ogrodu. Czy będzie to ogród z prawdziwego zdarzenia ? To się dopiero okaże. W czwartek planujemy jechać na wieś. Jeśli tylko pogoda dopisze...
Mam kawałek ziemi i wypadałoby w końcu wyznaczyć część na warzywnik. Z moich zimowych pomiarów wyszło, że wstępnie by miał 12x13m. Tylko już teraz czuję jakiś niedosyt i wydaje mi się trochę za mały. Za planowanym ogródkiem rosną borówki i jagody, które muszę porozsadzać. Gdybym je przeniosła, zyskałabym dodatkowe 5m długości. ;:108
Jeśli chodzi to uprawy to nie zależy mi na ogromnych ilościach. Coś na sezon i w słoiki. .../jokaer
Netta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2018, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie warte zachodu

Przygotowanie gleby

Post »

Witam wszystkich serdecznie :)
Jestem tutaj od wczoraj, przekopałam, przeczytałam kilkadziesiąt postów i zwariowałam ;) no, ale może od początku...
Posiadam działkę na której kilka dobrych lat rosła trawa. Chciałabym część tego trawnika zlikwidować i miejsce przeznaczyć na uprawę warzyw. W tym tygodniu trawa została przekopana do "góry nogami". Już się pogodziłam z tym, że w tym roku nic nie posadzę, ponieważ trawa to jedno...większy problem stanowi jakość gleby. Niestety jest piaszczysta, sucha jak pieprz.
Proszę wytłumaczcie mi, ale tak "łopatologicznie" krok po kroku co mam dalej robić, aby wiosną następnego roku szaleć, sadzić, siać i cieszyć się, że coś wyrosło na tej mojej działce. Czy zastosować jakiś zielony nawóz, czy obornik? Czy jedno i drugie? Jakie? Kiedy to najlepiej zrobić? W jakiej kolejności? A może proponujecie coś innego? Proszę poratujcie, bo moja wiedza i słownictwo w tej dziedzinie jest ubogie jak moja ziemia.
Pozdrawiam Netta :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby

Post »

Napisz gdzie mieszkasz, jak daleko masz od miejsca zamieszkania do ogrodu, ile miejsca jeszcze zajmuje trawa, a ile ziemi jest już gotowe pod uprawę warzyw.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Netta,
możesz już w tym sezonie posiać coś na swoje działce. Poszukaj w necie informacji o permakulturze. Robi się podniesione grządki i od razu sadzi lub sieje w nie. Na trawę układa się warstwami obornik, różne resztki roślinne i na to sypie ziemię, lekko ugniata i formuje i już.
Iza
Netta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2018, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie warte zachodu

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Działkę mam w ukochanym mieście Nowa Sól, woj.lubuskie :) o powierzchni ok.500 arów z czego trawa to połowa z tego. Niestety póki co część przekopana pod warzywa to tylko jakieś 10 arów...
Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Netta :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Czyli masz:
- 250 arów trawy
- 10 arów pod ogród.
Pobierz próbki gleby z obu tych obszarów i zleć do Stacji Chemiczno Rolniczej badania i zalecenia co do nawożenia korekcyjnego. Koszt badania to kilkanaście złotych, zaleceń drugie tyle.
Skoś część trawę i zostaw do przesuszenia.
W części ogrodniczej wytycz grządki pod to co kupisz jako sadzonki czyli kapusty, kalarepy, brokuły, kalafiory, jarmuż, pory, selery, sałaty, zioła wieloletnie takie jak lubczyk, mięta, estragon, hyzop, szałwia. Za miesiąc dynie, ogórki, pomidory i papryki.Jak posadzisz wyłóż międzyrzędzia grubo świeżo skoszoną trawą (bez nasion) aby nie rosły chwasty i nie trzeba było za często podlewać.
Zrób kompostownik o szerokości i wysokości po 1,5 m. Długość tyle ile trzeba. Daj tam przesuszoną trawę, niech się kompostuje. Będziesz miała czym nawozić w przyszłym roku.
Ja też zaczynałem w 1968 od 3 arów na dzikiej piaszczystej łące. Plony z nigdy nieuprawianej ziemi były w pierwszym roku lepsze niż w następnych.
Powodzenia! :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dziadku podaj adres gdzie robią za kilkanaście zeta badanie gleby metodą ogrodniczą czyli uniwersalną to i ja się tam przeniosę. :D . Zrobię to z radością, bo we wszystkich pozostałych laboratoriach taka heca kosztuje 5 dych. Jeżeli jednak namawiasz ludzi do zrobienia analizy metodą rolniczą to z przykrością donoszę , że do naszych celów wyniki takie maja wartość porównywalną z papierem toaletowym i tylko w takiej formie nadają się do użytku. :wit

http://www.agroekspert.com/Home/PriceList

Proponowałeś też kiedyś wypożyczanie ze stacji laski Engera a to kosztuje 65 zł, bagatela .
Netta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2018, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie warte zachodu

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dziękuję Dziadku22 za cenne rady :) Czy ja dobrze zrozumiałam, że na tej przekopanej trawie już teraz w tym roku mogę sadzić? Ten kawałek nie był ani równany, ani potraktowany grabiami. Przepraszam jeśli moje pytania wydaja się śmieszne, ale chyba wolę tutaj się ośmieszyć jak robić kabaret przy sąsiadach zza miedzy;)

edit

Kompostownik jako taki posiadam, ląduje w nim wszystko co było zielone na działce plus wiadomo liście, korzenie itp. czy taki kompostownik jest OK? czy czegoś tam nie powinnam wyrzucać?
Pozdrawiam Netta :)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Netta, pewnie znajdziesz wątek o kompostowaniu, ale tak w skrócie nie powinnaś tam wrzucać uporczywych chwastów, np perzu, bo potrafi odrosnąć w kompostowniku, również przekwitłych kwiatostanów, zawierających nasiona, bo kiedyś tą ziemię użyjesz na działce i nasiona wykiełkują bardzo chętnie. Na kompost nie nadają się też odpady roślinne "obce", czyli skórki od cytrusów. Jeśli zamierzasz mieć na działce pomidory, to raczej nie wyrzucaj na kompost obierek od ziemniaków, zmniejsza to trochę ryzyko zarazy ziemniaczanej. No i oczywiście żadnego pieczywa, czy resztek mięsnych, bo wprowadzą Ci się szczury, albo inne urocze stworzenia.
A tak w ogóle to chwała Tobie za kompostowanie, bo to wcale nie jest takie oczywiste dla właścicieli ogródków, a powinno być.

Aha, i przesypuj w miarę możliwości odrobiną ziemi poszczególne warstwy zielonego, możesz też wysypywać popiół ze spalania drewna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”