Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Połóż sobie w środku termometr albo nawet 2 i porównaj jaka jest różnica.
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

arek9025 pisze:Połóż sobie w środku termometr albo nawet 2 i porównaj jaka jest różnica.
A jaka jest optymalna? Wiem, że każde warzywo inaczej reaguje na ciepło. Jaka będzie taka która nie "ugotuje" wszystkiego. Chodzi mi o temperaturę na powierzchni ziemi.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Daj te termometry i testuj.
Jak będzie odpowiednio wilgotne podłoże to roślinki się ostudza.
W szklarniach to i 50stopni potrafi być jeśli się nie wietrzy.
O optymalnej non stop to zapomnij bo to nie laboratorium.
Pojawi się chmura temp. Spadnie wyjdzie słońce skoczy do góry zawieje wiatr wydmucha ciepełko.
Optymalna temp. To możesz zapewnić rybkom w akwarium jak ustawisz grzałke z termostatem. Przecież nie będziesz stać nad inspektem i otwierać i zamykać jak się pogoda zmieni
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Hosunio, Uzupełnij w profilu swoją lokalizację (miasto lub region), trudno cokolwiek doradzać, jesteś z np Suwałk, pomorskie albo śląskie bądź Podhale?!?! Tych przykryw na skrzynie nie trzeba Ci wiele. Już ktoś Ci podpowiadał co w tej chwili możesz siać lub sadzić. Marchew, pietruszkę, cebulę dymkę. W rządki z tymi warzywami powrzucaj (nie za gęsto) nasionka rzodkiewki i sałaty. Rzodkiewkę zjesz, sałatę przepikujesz nim te warzywa ruszą na dobre. I nie przegrzewaj, jeśli nie ma ujemnych temperatur i jest powyżej 10 *C ściągaj pokrywy. Te warzywa nie muszą mieć "gorąco" sałata wybiegnie a zwłaszcza rzodkiewka, zaraz wybije w kwiat i obejdziesz się smakiem. Koper możesz z rzutu rozsiać po wszystkich skrzynkach bo tak najlepiej rośnie, nadmiar będziesz wyrywał na bieżąco. I zostawisz kilka baldachów kopru by dojrzał i sam się rozsiał. W przyszłych sezonach będziesz go miał zatrzęsienie.
Pozdrawiam! Gienia.
hosunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 mar 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

gienia1230 pisze:Hosunio, Uzupełnij w profilu swoją lokalizację (miasto lub region), trudno cokolwiek doradzać, jesteś z np Suwałk, pomorskie albo śląskie bądź Podhale?!?! Tych przykryw na skrzynie nie trzeba Ci wiele. Już ktoś Ci podpowiadał co w tej chwili możesz siać lub sadzić. Marchew, pietruszkę, cebulę dymkę. W rządki z tymi warzywami powrzucaj (nie za gęsto) nasionka rzodkiewki i sałaty. Rzodkiewkę zjesz, sałatę przepikujesz nim te warzywa ruszą na dobre. I nie przegrzewaj, jeśli nie ma ujemnych temperatur i jest powyżej 10 *C ściągaj pokrywy. Te warzywa nie muszą mieć "gorąco" sałata wybiegnie a zwłaszcza rzodkiewka, zaraz wybije w kwiat i obejdziesz się smakiem. Koper możesz z rzutu rozsiać po wszystkich skrzynkach bo tak najlepiej rośnie, nadmiar będziesz wyrywał na bieżąco. I zostawisz kilka baldachów kopru by dojrzał i sam się rozsiał. W przyszłych sezonach będziesz go miał zatrzęsienie.
Profil uzupełniony, wszystko wymienione mam wysiane, do tego jeszcze groch cukrowy i cebulą cukrowa. Pomiędzy rzędy z marchewką i pietruszką dałem parę dymek na szczypior. Pozostało mi czekać na pierwsze efekty pracy.
rafalxp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 kwie 2019, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Znajomy rolnik przywiózł sobie obornik (krowiak) pod ziemniaki i kukurydzę,załatwiłem kilka taczek,i czy można nim nawieść trochę ziemię pod ogórki pomidory i paprykę ?
Pytam bo nie wiem czy już nie jest za późno na takie zabiegi,dodam,że jest w nim dużo słomy i też przeleżał wcześniej kilka miesięcy.
Dziękuje za pomoc ;:136
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jeżeli przeleżał kilka miesięcy to na pewno nie powinno być już w nim słomy. Jak najbardziej możesz użyć tego obornika pod ogórki, pomidory i paprykę. Trzeba go przykopać i niech sobie leży w ziemi. Do wysadzania pomidorow i ogórków sporo czasu . Zdąży się już trochę rozłożyć i nie będzie wydzielał amoniaku.
Pozdrawiam! Gienia.
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Z tego co widziałem maja byc jeszcze przymrozki nocami. Co mozna wysłać już teraz? Chodzi mi o te bez osłony ale tez takie pod namiot. Tak żeby przymrozki ich nie zniszczyły.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Przymrozki nie zaszkodzą : marchewce, pietruszce, rzodkiewce, sałacie, cebuli. Możesz siać spokojnie. Te warzywa zawsze sieje, nic im się nie dzieje. Bez przykrycia wytrzymywały minus 4*C. Gdy zapowiadają troszkę większe spadki temperatury to przykrywam włókniną.
Pozdrawiam! Gienia.
Emro
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 30 mar 2020, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze plany warzywniaków 2020 (plan/szkic/rysunek)

Post »

Karina25 pisze:Hej! :wit

Czy zakładając swoje warzywniaki rozrysowujecie sobie plan?
W tym roku będę miała swoją pierwszą grządkę warzywną i szczerze mówiąc od 3 miesięcy staram się ją zaplanować i chętnie zainspirowałabym się Waszymi rysunkami/planami :wink:

Przeszukałam forum i niestety nic nie znalazłam. Myślę, że fajnie byłoby gdybyśmy mieli inspiracje w jednym miejscu :)

Ps. Ja jak w końcu skończę go planować (zgodnie z alleopatią) też chętnie się podziele ;:162
MOZE ZAŁÓŻMY NOWY TEMAT?
Suzan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 mar 2020, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Cześć,

po trzech latach posiadania ogródka, nareszcie (chyba dzięki pracy trzeci tydzień w domu) wzięłam się za mój własny, wymarzony warzywniak :D
Nasiona mam, część już sobie rośnie w mieszkaniu. Deski na podwyższone grządki czekają na zbicie w weekend.
Zaczęłam robić plan rozmieszczenia warzyw, według tabelek o dobrym sąsiedztwie i wyszło mi coś takiego.
Co sądzicie? Coś zmienić? Gdzie dosadzić zioła lub kwiaty(jakie)?



Obrazek
Pozdrawiam,
Zuzia :)
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 371
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ja bym dała cebulę przy marchewce a sałatę w miejsce cebuli.Sałata po wyrwaniu zrobi miejsce dla cukinii,która potrzebuje trochę miejsca.
Natomiast cebula z marchewką działają na siebie korzystnie.Reszty Twojego planu nie analizowałam a i moja wiedza nie jest pewnie miarodajna.
Mnie zainteresowały Twoje podniesione grządki, bo też mam deski,które cierpliwie czekają na realizację.Jaki wymiar będą miały Twoje grządki ,bo w planach wygląda,że będą sporych rozmiarów? ;:31
pozdrawiam
Alicja
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dodstkowo cebula albo czosnek przy marchewce odstraszają połyśnicę.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”