Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1013 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 73  
Autor Wiadomość
ela151
 Tytuł: ela151-Ogródek warzywny Eli-czyli nie tylko pomidorowy zawrót głowy.
PostNapisane: 28 lip 2015, o 00:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Witam serdecznie w moim wątku.
W tym roku dzięki obecności na FO ogarnął mnie istny szał pomidorowy, ale nie tylko. Dzięki Wam zaczęłam uprawiać gigantyczną jak dla mnie ilość odmian pomidorów, oraz inne warzywa, o uprawie których wcześniej nie miałam zielonego pojęcia.
Kiedyś, gdy mieszkałam w mieście miałam niewielką działkę ROD, na której spełniałam się jako miłośniczka kwiatów. Od kilku lat jestem właścicielką niedużego przydomowego ogródka, w którym zmagam się ciągle z tym samym problemem: ogród ozdobny czy ogród warzywny? Do tej pory był to głównie ogród ozdobny z dużym trawnikiem dla dzieci, sporą ilością krzewów ozdobnych, kilkoma drzewami owocowymi i rabatą kwiatową. W tym roku niewielką część wydzieliłam na warzywnik, ale już myślę gdzie w przyszłym roku mogę jeszcze posadzić warzywa. Problem w tym, że moja działka jest w większości zacieniona przez budynki sąsiadów i tylko niewielka jej cześć nadaje się pod uprawę warzyw, a szczególnie pomidorów. Doprawdy nie przypuszczałam, że uprawa warzyw może być tak fascynująca. Gdyby ktoś powiedział mi o tym wcześniej, nie uwierzyłabym. Zapraszam na wspólne zmaganie się z moim problemem: warzywa czy kwiaty?

Oto wiec mój ogródek warzywny składający się z kilku poletek (niestety zaniedbane trochę te moje warzywka) i moja duma: folia z pomidorami.
To moja folia dzisiaj:

Obrazek Obrazek Obrazek

To moje pomidory gruntowe (fotka robiona jakiś czas temu, więc jeszcze wszystko zielone)
Te niskie pomidory to samokończące odmiany: kmicic oraz malinowy kujawski i malinowy rodeo.
Wsokie to min: kosmonaut volkov, tigirella, vołovyje ukcho, Karzon czyli sakiewka, san marzano.

Obrazek Obrazek

Tutaj poletko z ogórkami na pierwszym planie, dalej cukinie i pomidorki koktajlowe.

Kolejne poletko z sałatą, bazylią, brukselką, fasolką, okrą i może czymś jeszcze.

Obrazek Obrazek

Jeszcze malutki ogródek ziołowy z rzeżuchą, melisą, tymiankiem, szczypiorkiem, lubczykiem, szałwią, pietruszką itp.

Obrazek

Pokazałam Wam mój prawie cały ogródek warzywny. Są jeszcze: papryka w gruncie, papryka w donicach, pomidory w donicach i rządek megagronów w gruncie. Oczywiście jeszcze tykwy też -pokażę jak porobię fotki. Tak więc jest tego trochę, a czasu nie mam wiele i dlatego nie wygląda to wszystko tak pięknie jak lubię, ale nie wszystko od razu. W następnym sezonie będzie lepiej :D

Ostatnio edytowano 6 mar 2018, o 12:25 przez jokaer, łącznie edytowano 3 razy
połączenie postów

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mymysteryy
 Tytuł: Re: Ogródek warzywny Eli-czyli nie tylko pomidorowy zawrót głowy.
PostNapisane: 28 lip 2015, o 09:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wpisuję się do wątku :). Mam od niedawna ten sam problem, warzywa czy kwiaty ;:306? Na razie moje rabaty kwiatowe są niezagrożone, bo mam sporo trawnika do zagospodarowania coraz to nowymi grządkami warzywnymi, ale jak tak dalej pójdzie, to pewnie i one będą ustępować im miejsca :wink:.
Piękny porządek na tych wszystkich Twoich grządkach ;:215

ela151
PostNapisane: 28 lip 2015, o 09:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Witaj Mymysteryy ;:138 , bardzo miło mi Cię tu gościć. Bardzo się cieszę z Twoich odwiedzin i że nie tylko ja mam taki problem :D Mam nadzieję, że pomożesz mi ogarnąć to wszystko, ba ja bardzo lubię porządek, ale nie potrafię go utrzymać ;:306 Pozdrawiam serdecznie.

A teraz do rzeczy.
Oto mój pierwszy pomidor gruntowy cheerokie purple, który przez pomyłkę znalazł się między samokończącymi. Zerwany był już jakiś tydzień temu i był bardzo, bardzo dobry. To jedna z odmian, którą z czystym sumieniem mogę polecić. Cheerokie purple mam też w folii i jemy go już od początku lipca.
ObrazekObrazekObrazek

a tak wygląda w folii:

ObrazekObrazek
Obrazek
Wysokość - średnio wysoki
Smak- głęboki, intensywny, kwaskowato-słodki, winny, mięsisty, bardzo dobry, wczesny i dość plenny. Dość miękki-rozpływa się w ustach. U mnie dotąd nie choruje.
Wady: ma dużą skłonność do pękania, ale doskonały smak rekompensuje tę wadę.
W skali 1-10 daję 8,5. Polecam.

-- 28 lip 2015, o 08:43 -- [URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8a117637811e7df8.html]

A skoro mówimy już o trudnym wyborze kwiaty czy warzywa to kiedyś mój ogródek działkowy wyglądał tak:

Obrazek

To jednak stare dzieje i raczej już nie wrócą, ale mogę powiedzieć, że miałam już prawie wszystkie kwiaty ogrodowe, bo było tego naprawdę dużo. Dziś spokojnie przechodzę obok donic z kwiatami w sklepie ogrodniczym i nie dostaję gorączki na widok nowego koloru goździka. Kiedyś tak nie było ;:306

aniag78
PostNapisane: 28 lip 2015, o 10:26 
200p
200p

1 szt.
Elu, miło będzie podczytywać Twój wątek :) Rzeczywiście, ilośc kwiatów była porażająca, ja bym się chyba w nich zgubiła :lol:
We wszystkim najlepiej jest znaleźć złoty środek. Jeśli kochasz kwiaty, a chcesz mieć też warzywo to połącz jedno z drugim :wink: Kiedyś widziałam przepiękny ogród u starszej austriaczki (zatrzymaliśmy się u niej w zajeździe na obiad). Szkoda, że nie miałam aparatu, bo to co miała w warzywniku dech zapierało. Wszędzie chodniczki wysypane drobnymi kamykami, poobsadzane różnorakimi kwiatami i małymi krzaczkami, a w ich towarzystwie rosły kapusty, marchewki i inne dary ziemii. Strasznie mi się spodobał i również chciałabym coś takiego u siebie stworzyć. Jednak kreatywnością i fantazją nie grzeszę, więc nie oszukuję się choć odrobinę podobnych rezultatów. Patrząc na poprzedni, piękny, widok działki wie, że Ty już to sobie możesz idealnie rozplanować :)

mymysteryy
PostNapisane: 28 lip 2015, o 10:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To świetnie Elu, że tak go zachwalasz, bo mam też jeden krzaczek. U mnie Cherokee Purple rośnie w gruncie (nie mam folii) i jeszcze troszkę trzeba poczekać aż dojrzeje, ale też rośnie zdrowo i bezproblemowo. Czekam, więc niecierpliwie na degustację ;:65
Chciałabym ograniczyć ilość odmian w przyszłym roku, bo w tym "trochę" zaszalałam. Po dokładnej inwentaryzacji okazało się, że mam 72 różne odmiany :roll:. Na przyszły zostawię tylko te najsmaczniejsze .... ciekawe tylko, czy łatwo będzie się zdecydować które to :;230 :;230
Mój Cherokee na razie jeszcze zieloniutki
Obrazek

Co do kwiatów, to niestety nadal nie mogę obojętnie przechodzić obok ogrodniczych ;:306. Do tego kuszą mnie warzywa ;:223. Wychodzę do ogrodu "tylko" po pietruszkę .... i przepadam tam na godzinę lub dwie, bo zawsze coś po drodze znajdę, co trzeba zrobić. U mnie to już bardzo zaawansowany ogrodoholizm ;:14.

mymysteryy
PostNapisane: 28 lip 2015, o 12:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No to Ela teraz jak na spowiedzi :wink: , kiedy siałaś, czym nawoziłaś, jakie zabiegi pielęgnacyjne stosowałaś itd. Bo pewnie każdy chciałby mieć takie efekty, jak u Ciebie widać ;:333. Pisałaś już o tym w różnych wątkach, ale dobrze jakby zebrane to było w jednym miejscu.

ela151
PostNapisane: 28 lip 2015, o 12:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kolejne opisy pomidorów będą, a mam około 33 odmiany. Jednak nie będę oczywiście opisywała wszystkich ;:124 tylko te, które szczególnie polecam i odmiany-ciekawostki, o których nie ma tu na forum zbyt dużo informacji.

Mymysteryy- ale mi zadanie przydzieliłaś ;:oj Dobra, postaram się, dokumentacja fotograficzna jest, muszę to tylko trochę uporządkować.

ganio4
PostNapisane: 28 lip 2015, o 15:36 
1000p
1000p

1 szt.
Pomodorki wzorcowe :wink: Jak na tle innych odmian wypadła u Ciebie Elu Malachitowa szkatułka?

ela151
PostNapisane: 28 lip 2015, o 17:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie musiałam rozkroić jednego pomidora tej odmiany i spróbować. Tak próbowałam, że zjadłam prawie cały i to mogłaby być odpowiedź na Twoje pytanie ;:306 ale odpowiem rzetelnie.
Malachitowa szkatułka zaskoczyła mnie doskonałym smakiem, ale trudno opisać jaki on jest. Może jednak spróbuję.

Malachitowa szkatułka.
Obrazek Obrazek

Jest to pierwszy pomidor wielkoowocowy, jaki dojrzał w moim tunelu foliowym.
Smak: słodkawy, wyczuwalny delikatny-pomidorowy ( niektóre czerwone nie mają tak pomidorowego smaku) z lekką nutą dojrzałego melona. Pomidor mięsisty, z niewielką ilością galaretki i nasion, dość miękki ale nie rozpada się, łatwo obiera się ze skórki. Mi najlepiej smakuje w pełni dojrzały czyli z pomarańczowym rumieńcem. Jest to pomidor wczesny, mało wymagający i dość plenny. Ze względu na duże owoce ilość w gronie jest ograniczona 2-3. U mnie w folii nie sprawił żadnych problemów.
Wysokość krzaka-średnio wysoki. Nie posiada wad. Jako jeden z nielicznych nie dawał żadnych oznak niedoboru magnezu i jest zupełnie zdrowy do tej pory.
W skali 1-10 daję mu punktów 8 ze względu na to, że mimo iż jest bardzo dobry nie można go zbyt dużo zjeść (nie wiem dlaczego, może zbyt łagodny jak dla mnie) i nie nadaje się na przetwory. Wystarczą 2 krzaki tego rarytasu. Ja mam 6 i nie możemy przejeść ;:306

ela151
 Tytuł: Re: Ela151-Ogródek warzywny Eli-czyli nie tylko pomidorowy zawrót głowy.
PostNapisane: 29 lip 2015, o 23:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Testowanie różnych odmian pomidorów w poszukiwaniu tych najlepszych to bardzo ekscytujące zajęcie. Dziś porównuję smaki kilku odmian i próbuję wyłonić najlepszą -zdecydowanie wygrywa black sea man ;:215
Na zdjęciu od lewej:
ananas paradeiser, ananas noir, lunnyj vostorg, malachitowa szkatułka, black sea man, kiwi.

Obrazek

Tutaj w przekroju w całej okazałości: black sea man, malachitowa szkatułka, ananas noir, ananas paradeiser, lunnyj vostorg.

Obrazek

Ciekawe jak black sea man wypadnie w porównaniu z innymi czarnymi?

ela151
PostNapisane: 30 lip 2015, o 22:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Dziś było wielkie cięcie i ogławianie w folii

Obrazek Obrazek

oraz przerzedzanie zbyt dużej ilości zawiązków na szalonym czekoladowo-wiśniowym, które nie pozwalały mu dojrzeć. Ma ktoś z Was takiego cudaka? Prawie jak megagroniasty.

Przed i po cięciu.

Obrazek Obrazek

Violunia
PostNapisane: 30 lip 2015, o 23:17 
200p
200p

0 szt.
Elu co to za pomidorki te po prawej stronie takie piękne grona ja takie mam u Perły małopolski ale nie w szklarni tylko w donicach, cudne :wit

ela151
PostNapisane: 30 lip 2015, o 23:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Tak Violunia, zgadłaś. To jest perła małopolski. Vołovyje ukho od Ciebie też pięknie rośnie u mnie, ale w gruncie. Czekam aż dojrzeje, a u Ciebie już dojrzało?

Vołovyje ukho pierwsze z lewej.

Obrazek

Moje gruntowe wysokie.

Obrazek

To ostre papryczki - cztery odmiany. Zaczynają się przebarwiać.

Obrazek Obrazek Obrazek

To widok ogólny na kącik z pomidorami gruntowymi i ostrymi paprykami. Widać jak wysokie budynki są dookoła mojej działki - niczym na Manhattanie :D

Obrazek

Są tam jeszcze samokończące malinowe rodeo i kmicic, które też zostały dziś pozbawione sporej ilości liści

Obrazek Obrazek
Obrazek

Pelasia
PostNapisane: 31 lip 2015, o 09:34 
1000p
1000p

1 szt.
Tak sobie myślę ,że te mury, które otaczają Twoją działkę, pryczyniają sie do idealnych warunków uprawy pomidorów. Przepiękne widoki, tylko pozazdrośić :) ;:oj

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1013 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 73  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Karczownik, rupert, stefka i 58 gości