Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Kolejny z melonów francuskiej firmy: "Zatta"
Powinien jeszcze dojrzewać z parę dni, ale ostatnie deszcze nie sprzyjają melonom o chropowatych skórkach. Wysadziło go w miejscu gdzie jest znamię po kwiecie.

W porównaniu do Seledyna [miąższ seledynowy], Oliwina [miąższ kremowo jasno żółtozielony] oraz Ananasa [miąższ intensywnie zielony], melon Zatta ma miąższ ciemnopomarańczowy o bardzo przyjemnym zapachu. Owoc dość mały 851 gram - nie wiem czy taki urok odmiany, czy mi coś nie poszło zgodnie z planem.
Obrazek
skórka karbowana, z korkowatymi punktami.
Miąższ twardy, ale bardzo słodki, o przyjemnym aromacie.
Obrazek
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

W tym roku miałem w planie uprawiać Zattę ze względu na jej... paskudny wygląd ;:306 Niestety wszystkie 2 krzaczki jakie miałem padły zanim w ogóle zawiązały się owoce (nasionka co prawda z "włoskiej firmy" ale to nie przyczyna) i nie wiem czy warto kontynuować w przyszłym roku walkę.
W smaku jak ta Zatta wypada? Warto uprawiać?
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

W smaku Zatta jest bardzo pozytywna, słodka jak miód, typowo melonowa, bez naleciałości w żadną ze stron. Chrupiąca jak dynia melonowa (choć to może być spowodowane przyspieszonym zbiorem).
Z tegorocznych melonów, które uprawiam i już skosztowałem, słodkością wygrywa nawet z Ananasem - ten miał mimo wszystko nutę takiego specyficznego posmku, nie przeszkadzał mi specjalnie, ale był wyczuwalny (taki trochę jak prawdziwy ananas).

Jedyny mankament jaki dostrzegam to gruba skóra, najgrubsza ze wszystkich zebranych dotychczas melonów.

Ogólnie smak polecam i warto spróbować jeszcze raz uprawy :) osobiście chyba za rok powtórzę, choć w kolejce parę kolejnych nowości kupiłem.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

U mnie też już dojrzał melon MELBA. Roślinka wydała na świat tylko dwa owoce. Jeden bardzo duży o wadze ponad 2 kg, drugi dużo mniejszy. Owoc po dojrzeniu faktycznie wydziela piękny zapach. W smaku podobny do melona CANTALUPE, miąższ bardzo aromatyczny, soczysty i słodki.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Zosia
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Melba czeka na przyszły sezon by go spróbować, ale Twoja opinia i zdjęcia mocno zachęcające :)

Jak widzę odbiega nieco od fotek z opakowania? Zawsze mnie to irytuje jak producenci wrzucają zdjęcia poglądowe a nie oryginalne owoców i warzyw na opakowaniach.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Wybierając odmianę, szukałam takiej o intensywnie pomarańczowym miąższu, bo takie najbardziej mi smakują. Porównując z obrazkiem na opakowaniu, mój w środku faktycznie jest zdecydowanie jaśniejszy.
Pozdrawiam, Zosia
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

W sobotę kupiłem w Netto melona. Według przyklejonej do owocu naklejki jest to melon limonkowy ;:oj W internecie nie ma żadnych informacji, więc jest to najprawdopodobniej nazwa wymyślona przez producenta.
Melon jest zupełnie inny w smaku niż inne jakie jadłem. Ma słodki, soczysty miąższ. Czuć taką limonkową nutkę, jest lekko kwaskowaty. Nie jest mdły. Jutro wkleję zdjęcia miąższu.
Nasiona zebrałem, pojawią się pewnie na AWN :D
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Zbieram już dojrzałe melony. Pycha.

Obrazek
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Melony z gruntu są niesamowite. Właśnie skończyłem mój pierwszy w życiu zbiór i jestem pod wrażeniem smaków. Zauważyłem, że melon który rósł w słońcu jest o niebo smaczniejszy od tego który rósł w półcieniu. Za rok będzie więcej odmian - tak żeby rozciągnąć owocowanie na dłuższy czas.
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Dziś kilka słów o polskiej odmianie melona "Malaga F1".

Wygląd i zapach bardzo przyjemny, na jednym "krzaku" wyrosły 3 owoce, w sumie około 4,5 kg melonów:
Wybaczcie jedno zdjęcie nieobrócone.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dojrzały książkowo, w II połowie sierpnia. Smak średnio słodki (zdecydowanie lepszy od Oliwina, ale do Ananasa, Zatty a nawet Seledyna mu daleko). Póki co zjedzony najmniejszy, więc smak większych okazów może się nieco różnić. Jednak przy takim plonie poziom słodkości do zaakceptowania.
Obrazek
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Dziś otwarłem jednego z dużych okazów Malagi, i muszę ją nieco zrehabilitować. Miąższ przyjemnie pomarańczowy (stosunkowo jasny), ale przede wszystkim przyjemnie słodki - nie wściekle, ale tak w sam raz.
Widać mały okaz nie miał pełni walorów.
Obrazek
Obrazek

I dorzucam jeszcze coś o melonie "Pepito Ibrido F1" (tej samej firmy co Zatta i Ananas):
Obrazek

Obrazek

Miąższ przyjemnie pomarańczowy, zapach typowo melonowy. W smaku brak słodyczy, mniej nijaki od Oliwina, ale jak dla mnie za mało słodki. Trochę przypomina aromatem melony, które kiedyś jadłem w Chorwacji, choć tamte miały słodycz. Na krzakach wiszą jeszcze 4 takie, jak mnie czymś zaskoczą to dam znać.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

U mnie zbiory jeszcze trwają :tan
Obrazek

Maluszek 3 kg :D i jego 3,6 kg braciszek arbuz :D
Obrazek
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Może ktoś zna takie coś :roll: Nasiona dostałam od koleżanki ( przywiozła je z USA ) i powiedziała, że to kantalupa. Kupiłam w markecie kantalupę i wyglądała zupełnie inaczej a nasiona miała typowe dla melona czyli ogórkowate. Te, które rosną u mnie mają nasiona podobne do nasion dyni a nadzień dzisiejszy owoce są nadal twarde i nie pachną czyli są niedojrzałe. Z ciekawości rozkroiłam nawet jednego ale nie nadawał się do jedzenia i wylądował na kompoście. Roślina strasznie plenna ale owoce mogą wcale nie dojrzeć jak się ochłodzi.
Zdjęcie nasion
Obrazek
Owoc :?:

Obrazek
Pozdrawiam Ela
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”