Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

W rekomendacjach jakie znalazlem było napisane aby zaprszestac podlewania 7 dni przed zbiorem.
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Jeden z wczoraj zebranych :) pyszny był i całkiem duży, pozostałe 3 tego samego rodzaju były mniejsze.

Obrazek

1,5kg :)
Poohaty700
50p
50p
Posty: 81
Od: 11 sty 2018, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

kupniulaUK pisze:W rekomendacjach jakie znalazlem było napisane aby zaprszestac podlewania 7 dni przed zbiorem.
To wracamy do problemu kiedy będzie dojrzały.

We wcześniejszych postach ustaliliśmy, że melon jest dojrzały jak jest dojrzały. Ewentualnie jak pachnie słodko melonem. To teraz weź to przewidź na 7 dni przed.

vanyavala może ty wiesz ile czasu u Ciebie minęło od zawiązania do zebrania.

Ewentualnie ktoś inny kto już zbierał owoce powie ile mniej więcej dni potrzeba aby dojrzał.

Pierwszą fotę z mielonym mam z 8 lipca, więc do dziś 18 dni. Na pewno jeszcze mam czas, ale fajnie by było wiedzieć czy czekać do 30 dnia czy bardziej 35 dnia, a może i 40 dni potrzeba.
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Sprawdzę historie zdjeć i mniej więcej będę wiedział.
U mnie ?dojrzałość? było widać po zmianie koloru skórki która przybrała ewidentne pomarańczowy odcień, do tego ale tu pewnie role odgrywa pogoda, zauważyłem ze jak pękają to są dobre. I jeszcze jedno ale to pewnie przez pękanie chociaż nie pękające owoce tez tak maily - mrówki. O ile my możemy nie czuć zapachu to one chyba wyczuwały bo dziwnie ich dużo się robi wokół owoców które są dojrzałe.
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

10.06 mam pierwsze zdjęcia małych waziazkow melona wielkości piłki golfowej.
30.06 zerwałem pierwszego melona ale był niedojrzały.
14.07 mam pierwsze zdjęcie melona którego zerwałem, pokroiłem i zjadłem :)

Takze u mnie to było 5tygodni przy czym nie padało w tym czasie ani razu i było non stop gorąco.
Rośliny rosną po jednej na dołek, mam piach także dałem taczkę ziemi z kompostownika i poł wiadra obornika. Posłałem myśle ze 2 razy.
Wyszystko zależy od warunków i pewnie dostępu do wody, jak jest jej więcej to rośliny rożna większe a co za tym idzie pewnie dłużej dojrzewają.
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Na jednym krzaku mam 8 melonów odmiany Charentais. Dla porównania melby mają po 2-3 owoce na krzaku. Czy te 8 to aby nie za dużo? Do jakich rozmiarów dorastają melby i charentaisy? U mnie melba ma już nieco ponad 1 kg. Czy to już jest optymalna wielkość, czy wam rosły większe?
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Danivil Wszystko zależy od warunków jakie zapewniliśmy melonom. Jeżeli mają je bardzo dobre to i 8 sztuk roślina wykarmi :D Roślina sama sobie reguluje ile jest w stanie utrzymać melonów i przy złych warunkach po prostu więcej nie zawiąże, a jeżeli już zawiąże to później może je odrzucić. Ja tam nigdy nie ingeruje w ilość owoców.

Dzisiaj właśnie zebrałem melony odmiany Emir (pierwszy raz szczepione na specjalnej podkładce) i powiem, że jestem w szoku jeżeli chodzi o plon. Od lat je uprawiam i zawsze były po trzy, maksymalnie cztery owoce na krzak. W tym roku na dwóch krzakach miałem 16 dorodnych sztuk! Waga oscyluje pomiędzy 1100g a 1500g a więc powyżej średniej wagi jaka jest podawana dla tej odmiany. Miałem kilka nieszczepionych krzaków Emirów, które poszły kilka dni temu i tam raz, że były tylko po 2-3 owoce na roślinę, to jeszcze były mniejsze.
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

wokan na czym zaszczepiłeś swoje mielony?
Wsumie to pytane ogolnie do wszystkich? Szczepicie na jakieś dyni zwyczajnej? Cukini? Na czymś konkretnym, jakaś odmiana?
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

vanyavala na tym -->> Shintoza F90
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Wokan przydałby się jakiś poradnik od początku do końca jak szczepić te arbuzy i melony :-)
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

A taki poradnik to już na początku roku tu podawałem, łącznie z filmami... o TU
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

wokan pisze:vanyavala na tym -->> Shintoza F90

A ja myślałem ze pierwsza lepsza dynia się nada. A tu pełen profesjonalizm, w porównaniu z tym ile to pracy wymaga to ja w tym roku poszedłem na łatwiznę. Arbuzy skiełkowanie na wacie po wcześniejszym nacięciu nasion 95% w ciagu 24h miało korzonek, co prawda trzymałem jest w stałej temp. W piekarniku :)
Potem poszły do ?tutek? po papierze toaletowym i po tygodniu na balkonie (korzenie zaczęły przerastać papier) poszły do ziemi.
O metodach szczepienia poczytałem z trzech przytoczony dwie wcześniej widziałem, nieznana mi była na jeden liscien, i juz z samego filmiku wydaje mi się jakos najmniej zachęcająca.

Za link podkładki dziękuje, byc moze w kolejnym sezonie wypróbuje:)
Jak długo nasiona bedą zdatne do siewu? Masz jakieś doświadczenia? 250 sztuk to więcej niz mi potrzeba w 5 lat nie zużyje ha w 10 by pewnie nie poszły :P
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

A moje melony bierze jakaś zaraza. Na liściach pojawiły się plamy. Mam nadzieję, że melony zdążą dojrzeć zanim rośliny padną.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”