Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Melba, Galia, Olivin, Charentais, Św. Mikołaja. Ale rok był dość ekstremalny. Może dlatego nie nabrały słodyczy :( Jeszcze i tak dojrzewają - zobaczymy.

A marzy mi się taki słodki i pyszny. Ale pierwszy raz się dochowałam owoców (w zeszłym roku mi melony coś podgryzło przy ziemi i padły jak już owoce miały).
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Z odmian jakie wymieniłaś miałam doświadczenie z galią,oliwinem (chyba),charentaisem i św.mikołajem(nasiona wydłubałam z melonów biedronkowych)dokładnie nie pamiętam bo to było rok i dwa lata temu,ale u mnie też nie wypadły dobrze.Pamiętam tylko,że św.mikołaj był jakiś mały,może nie były jakieś tragiczne,ale szukałam lepszych odmian.Melby chyba tylko nie miałam.
axyz1
50p
50p
Posty: 74
Od: 26 lut 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja dzisiaj zerwałam pierwszego uprawianego przeze mnie melona Melbę.
Nie pachniał, ale nie mogłam się już doczekać degustacji. Jakoś oddzielił się od łodygi.?Niestety nie był jeszcze dojrzały, ale i tak smakował. Wyobrażałam sobie jaki mógłby być. Mam jeszcze dwa owoce może dojrzeją.
Pozdrawiam Agnieszka
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja mam nasiona własne honeydew i juniora,ale ten to hybryda,czyli więcej niż pewne,że nie powtórzy cech,nie wiem jak z honeydew bo nic na ten temat nie mogę znaleźć.No i oczywiście u mnie z wolnego zapylenia.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Juniora nasiona można kupić. W końcu to w Polsce wyhodowana odmiana ;:65 Przyzwyczajona do naszych zmiennych warunków pogodowych i nie musi być uprawiana w szklarni ;:173
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Seba1999 - problem nie leży w łaskawości, chętnych do pomocy na tym forum nie brakuje, ale w tym, że niekoniecznie musi Tobie wyrosnąć to co darczyńcy. Po pierwsze są odmiany hybrydowe i te nawet przy kontrolowanym zapyleniu nie powtarzają cech, a po drugie nawet z ustalonej odmiany przy wolnym zapyleniu mogą wyjść różne różności.
3 lata temu dostałam od Arii nasionka oranje ananas i ten raczej powtarzał cechy, ale siałam tylko 1 odmianę. W tym roku mam mix nasion od Marginetki i praktycznie każdy z 5 melonów jest inny (spróbowałam na razie 2), do tego mam 3 oranje ananas czyli może wyjść wszystko. Jedyna nadzieja w tym, że skrzyżowanie dobrego z dobrym będzie co najmniej niezłe.
Jeżeli chcesz mieć pewniaki, nie pozostaje nic innego jak zakup nasion konkretnej sprawdzonej odmiany.
Dorota
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Kupiłam dzisiaj w B. "melon Biały z Portugalii" (przypuszczam iż to Ribatejo) - przepyszny. Nasionka już czekają - ciekawe co z niego wyjdzie :D
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Z takich marketowych powinno wyjść to samo. W końcu oni dla sieci sklepów nie uprawiają na kilkuset metrach tylko na wielu hektarach i raczej jedną odmianę a nie wiele ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Właśnie dlatego nasionka zebrane, bo dawno tak smacznego melona nie jadłam. Spróbuję w przyszłym roku kilka pod osłonami zasadzić.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

MoWo pisze:Zasadziłem w gruncie dwa krzaki melona z Uzbekistanu.
Jest to chyba póżna odmiana bo dopiero od 2 tygodni zaczęły wiązać.
Dzięki za informację :) W Uzbekistanie na pewno dłużej jest ciepło, dlatego taki melon ma szansę dojrzeć, a u nas bywa różnie.
Ja już miałam swojego wyrwać, bo skoro owoców nie ma, to po co mi, ale jeszcze poczekam. Jak się jakiś owoc pokaże, to mu jakiś namiot na jesień solidny zrobię, może dotrwa :wink: Zobaczymy.



Alyaa, pewnie, odłożę dla Ciebie nasiona :)
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Amanitko - super ! Na przyszły rok już kombinuję z melonami i arbuzami pod osłonami - żeby większą szansę mieć na te pyszności :)
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja na ten rok planowałam niski tunel zrobić na melony i arbuzy, ale już mi czasu nie starczyło, za mało czasu a za dużo do zrobienia :wink: Miałam plan, aby powbijać pręty fi 6 w półkole i okryć to folią tunelową, tak miałam też zamiar zrobić dla papryk i bakłażanów, aby miały cieplej, ale na szczęście lato okazało się upalne :)
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja mam taki tunel gotowy - tylko trzeba dobre stanowisko. Trzeba to będzie jakoś zrobić ...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”