Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Witam serdecznie. Nigdy melonow nie uprawialem, jedynie raz wyskok z arbuzem w Polsce. Teraz jestem w Wielkiej Brytanii i mam dostep do kawalka pola na ktorym moze posadze:
Cucumis Melo/ Golden Sweet/ Oriental Melon
Antalya F1
Emir F1
Melba
Pepito
Bardot
Charentaise
Model
Oliwin
Malaga F1
Junior
Seledyn F1
Bosman
Masada


Pytanie nr 1. Jakie odstepy miedzy roslinami w rzedach i miedzy rzedami 1x1m czy wiecej?
Pytanie nr 2. Jak dam pod korzenie troche popiolu wymieszanego z kompostem grzybowym to bedzie ok?
Pytanie nr 3. Czarna wloknina na ziemie, a pozniej na rosliny zwykla biala agrowloknina w celach podwyzszenia temp bedzie ok?
Pytanie nr 4. Znajoma wspomina o nastepujacych odmianach: Khorum, Grappelli iNacior. Ktos cos o nich wie? Dadza rade w Wielkiej Brytanii?
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Kupniula, odpowiedź na część pytań masz w wątku, wystarczy nie przerażać się ogromem i poczytać.

Popiół, zależy z czego, jeśli z gałęzi i drewna a nie brykietu i węgla to może być, wymieszasz dobrze z podłożem po pieczarkach, na to z 15-20cm ziemi i dopiero sadzisz rozsadę. Czarną włókninę rozkłada się chyba co najmniej 2 tygodnie przed sadzeniem, na to biała po posadzeniu. O Khorum i Grappelli coś jest, o tej trzeciej nic, pewnie jak poprzednie to F1ka pod plantatorów.
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Czy uprawa melona różni się jakoś znacznie od uprawy arbuza?
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Danivil z tego co czytalem to nie.

Plan na ten rok sie zmienil. Lista sie wydluzyla i na chwile obecna wyglada nastepujaco: Melon Antalya F1, Melon Emir F1, Melon Melba, Melon Pepito, Melon Bardot, Melon Charentaise, Melon Model, Melon Oliwin, Melon Malaga F1, Melon Junior, Melon Seledyn F1, Melon, Bosman, Melon Masada, Arizona, Tendral Black, Ribatejo White, Santa Claus, Toad skin, Yelon Canary, Ogen, Blenheim, Alvaro, Edonis, Autdoor wonder, Orange sherbert, Perseus, Minesota midge, Prescot fond blanc, Eden's gem, Sweet Granite, Five desert melon, Petit gris de rennes, Collective farm women, Galia.

Lista nadal sie wydluza :D

1x1m rozstaw, czarna agrowluknina na ziemie a na rosliny po posadzeniu biala na kilka pierwszych chlodniejszych tygodni.

Pod korzenie mieszanka kompostu z pieczarkarni, lekko zkompostowanych trocin/zrebek, popiolu drzewnego i wegla drzewnego.
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Czy odmiany melonów różnią się między sobą jakoś znacznie pod względem smaku? Bo zamierzam w tym roku spróbować uprawy jakiejś odmiany melona i chciałbym się dowiedzieć, która jest najsmaczniejsza. Emir, Seledyn? A może coś innego polecacie.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Danivil pisze:Czy odmiany melonów różnią się między sobą jakoś znacznie pod względem smaku? Bo zamierzam w tym roku spróbować uprawy jakiejś odmiany melona i chciałbym się dowiedzieć, która jest najsmaczniejsza. Emir, Seledyn? A może coś innego polecacie.
Jak z każdą rośliną, inne odmiany będą miały inne specifikacje. W tym smak. Tyle mogę Ci powiedzieć z mojego doświadczenia rolniczego i ogrodniczego. Co do smakowości odmian melonów niestety nic nie mogę doardzić. Na pewno pomyśl czy chcesz żółte (honeydew potocznie) czy zielone (charantea czy jakoś tak).
ewamaria
100p
100p
Posty: 129
Od: 9 sie 2012, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Danivil, melony różnią się smakiem. Czy znacznie? - to zależy od indywidualnego odczucia. Seledyn jest dość wczesny, ma miąższ biały z odcieniem seledynu. Jest mniej słodki i mniej soczysty od Emira, który ma miąższ zółto-kremowy, mocno dojrzały prawie pomarańczowy, i jest bardziej soczysty. Miałam w ub.r. jeszcze Malagę, też smaczna.
Wszystkie 3 odmiany bardzo mi smakowały.
W tym roku dokupiłam jeszcze nasiona Oliwina i Charentais. (do wypróbowania).
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

O rany, już trzeba siać melony na rozsadę. U mnie będzie jak zwykle melon od Franta. Lecę szykować nasiona :D
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Jakie już, jeszcze chwilę do połowy kwietnia zostało, można się poobijać. :D
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

U mnie do szklarni dzisiaj idą melony.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Obrazek

Moje melony i arbuzy, ok 50 odmian. Sorki że bokiem zdjęcie
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ma ktoś jakieś zalecenia co do ilości NPK pod melony oraz jakie dawkowanie i kiedy? Tak samo czy macie jakieś zalecenia na inne mikro i makro elementy?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Obrazek Tabelka z liczbami granicznymi. Azot jest w kg/ha więc liczby na pół aby było w mg/l.
Problem w tym, że nie wiesz co jest już w ziemi i przydała by się analiza ale pewnie będą z tym trudności. :wink: .
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”