Koper wymagania,uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

U nas tez już zwija koperek, mszyca atakuje. Popryskalam olejem neem , w ub. roku tak go uratowałam .
Mszyca zfruwa z drzewek i siada na warzywkach. Szuka drugiego żywiciela.
Pozdrawiam! Gienia.
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Gienia niestety nie posiadam takiego oleju. Mam gnojowke ale dopiero dwudniową. Myślisz że po rozcieńczeniu z wodą nada się na mszyce? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

przemek1136 pisze:Obrazek
Nie ma jak świeży, własny koperek.
Dobry pomysł - wysiew do donicy, ja od kilku lat nie mogę dochować się kopru na działce z powodu plagi ślimaków, zżerają siewki w moment.
Dlaczego nie wysiałam na rozsadę?!
Pora to nadrobić!
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Darek, w ub. roku w Brico widziałam w gablocie za środkami ochrony roślin malutkie buteleczki oleju neem. Nigdy gnojówką nie pryskałam mszyc, czy chcesz ich smrodem utłuc czy jakoś inaczej? W piątek słyszałam na działkach jak sąsiadka informowała drugą sąsiadkę, że właśnie zabiera się za rozrabianie drożdży na mszyce :wink: .Dla mnie drożdże to raczej nawóz, zawierają wapń, fostor, potas, magnez, cynk, chrom, żelazo i jeszcze coś tam, coś tam. Nawet mają jakiś naturalny antybiotyk. Nic tam nie widzę coby ukatrupiło mszyce, nic coby odbierało im apetyt jak np olej.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
atymtym
100p
100p
Posty: 112
Od: 18 sie 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Czy ktoś się może orientuje ile lat nasiona kopru mają zdolność kiełkowania? Znalazłem ostatnio karton z koprem (całe łodygi), myślę że ma ponad 5 lat . Zbierał go pewnie mój tato, niestety jego już nie zapytam, a koper piękny, gruby, wysoki. Może jakoś go wspomóc w kiełkowaniu. Sypnięty tydzień temu jeszcze nie ruszył. Ma ktoś jakieś doświadczenia ze starymi nasionami? ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Posiałam nasiona z 2019 (a może był nawet starszy, młócony do kiszenia, parę lat temu) i wzeszedł, ale to trwało chyba ze 20 dni. Wypróbuj w doniczce. Zresztą wysiej tak z reki po wszystkich grządkach, bo tak koper sobie lubi rosnąć. A jak już wyrośnie to najlepiej jak sam się będzie co roku wysiewał. Trzeba pozwolić mu dojrzeć i to wszystko.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
atymtym
100p
100p
Posty: 112
Od: 18 sie 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

przepraszam że dopiero odpisuję, sypnołem po całym ogrodzie dość chojnie, coś może wzejdzie :)
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Darek26 pisze:Potrzebuję na szybko pomocy. Mój koper zaatakowała mszyca. Pryskalem roztworem z octu alennicnto nie dało. Co polecacie z domowych sposobów? Gnojowka z pokrzyw się dopiero robi. A chciałbym ją jakoś pogonić z tego kopru na szybko, tak aby go ściąć całego i zamrozić.
Spróbuj wywar z z cebuli, 3 cebule pokrój w plastry, zalej 1l wody i gotuj 30min. Po wystudzeniu przecedź, dodaj kilka kropli płynu do naczyń typu Ludwik i tym pryskaj. U mnie tak średnio działa ten wywar, z wypróbowanych sposobów to posypywanie lub oprysk ziemią okrzemkową lub mączką bazaltową. Roztwór szarego mydła z wodą - 100g na 6l wody. Mydło ścieramy na wiórki za pomocą tarki lub obieraczki do ziemniaków, rozpuszczamy w dość ciepłej wodzie. I ostatnim skutecznym środkiem jest wywar z tytoniu(liście, krajanka lub pety) - 50g na 1l wody. Zalewamy gorąca wodą, mieszamy i zostawiamy na dobę lub dłużnej, odcedzamy, dodajemy kroplę lub kilka płynu do naczyń, pryskamy. Oprysk ten ma karencje 7dni.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Koper posiany nie zszedł
Muszę siać od nowa brrr
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

W buraczkach wyszło kilkanaście koprów, z których pobrałem sobie nasiona, a te co spadły, ładnie skiełkowały i w niedobitkach buraków jest piękny łan kopru. Jeśli nie będzie przymrozku przez tydzień, dwa, to będzie ładny zbiór kopru na zielone.



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

I pierwszy pęczek zebrany. Jak przymrozku nie będzie, to sporo zamroże na zimę. ;:215
Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Pogoda się poprawia, bo już obawiałem się że koper zetnie przymrozek. Troszlę większy zbiór i teraz dylemat, czy rwać po trochu, czy odrazu całość.


Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Koper- uprawa, szkodniki

Post »

Miałam podobny dylemat,ale mąż sćinał mi codziennie po trochu.
Poszatkowałam i zamroziłam 6 woreczków. Na bank starczy mi do wiosny. :D
Mam tylko jedno spostrzeżenie, bo pierwszy raz obrodził nam koper - dlaczego ten z wiosennego siewu rośnie inaczej?
Ten jesienny ma rzadszą nać, chwilami przypomina mi nać młodej marchwi.
Tylko czubki pędów są gęściutkie takie typowe dla młodego koperku.
Też tak wygląda u Ciebie Błażeju?
Ale zapach ma cudowny ... ach....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”