Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 64  
Autor Wiadomość
Saute
 Tytuł: Re: Pomidory w donicach cz.3
PostNapisane: 21 mar 2017, o 10:28 
200p
200p

---
Mam duży balkon , długość jakieś 8 metrów i chciałbym mieć na nim pomidory i papryczkę. Jest tylko jeden problem, bo to południowy balkon i np. w lipcu jadę wypocząć i nie ma mnie ok. 10 dni. Próbowałem już zioła, warzywa i takie tam , ale zawsze po powrocie wszystko uschnięte na "pieprz" z braku wody. Może jakieś większe pojemniki, bo największe było ok. 5 l ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

dorotas24
PostNapisane: 21 mar 2017, o 10:32 
200p
200p

---
Faktycznie to problem. Ja mam z resztą podobnie z kwiatami. Nie masz jakiegoś zaufanego sąsiada, któremu mógł być powierzyć swoje plony? Chodzi mi o to żeby do niego przenieść donice. Bo większe donice się prawdopodobnie nie sprawdzą, woda odparuje przez te 10 dni. Albo są teraz w marketach takie doniczki z systemem nawadniania, ja tego nie przetestowałam, ale brzmi kusząco. Generalnie wlewasz więcej wody na dno i ona sobie paruje do góry nawadniając korzenie.

Saute
PostNapisane: 21 mar 2017, o 10:38 
200p
200p

---
Mam fajną sąsiadkę , ale mąż pracuje w Norwegii , więc jakoś nieporęcznie , bo to "słomiana wdowa" , a ja rozwodnik - wiesz jak to jest ;:333 Przywiąże się do roślin i będzie mnie często odwiedzała :heja

s0nata
PostNapisane: 21 mar 2017, o 10:39 
50p
50p

---
Na południowym bez opieki raczej bez szans. Miałam 2 lata temu pomidorów na balkonie i po 2 upalny dniach nie miałam co zbierać. Tyle, że mieszkam na 3 piętrze, a nade mną tylko wąski daszek.

Rzepka
PostNapisane: 21 mar 2017, o 10:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ewuś, piękna sadzoneczka, kilka razy miałam Maskotkę w donicy, przy właściwej fertygacji to bardzo dobry pomidorek, oczywiście, jak zaczynają się inne smaczne odmiany, najczęściej idzie w zapomnienie, do gara.
Ja do balkonowych donic przeznaczam w tym sezonie wielkoowocowe, w różnych kolorach serca, puszczę je na dwa pędy, a na zaspokojenie pierwszego, pomidorowego smaka, Betaluxy rosną. :D

Obrazek

Pozdrawiam Irena

Saute
PostNapisane: 21 mar 2017, o 11:06 
200p
200p

---
s0nata napisał(a):
Na południowym bez opieki raczej bez szans. Miałam 2 lata temu pomidorów na balkonie i po 2 upalny dniach nie miałam co zbierać. Tyle, że mieszkam na 3 piętrze, a nade mną tylko wąski daszek.

Właśnie ,upał i słońce wypija wilgoć dosłownie w ciągu kilku godzin . Może pomyślę nad jakimś nawadnianiem z czujnikiem wilgoci , ale nie wiem czy warta skórka wyprawki :)

dorotas24
PostNapisane: 21 mar 2017, o 11:08 
200p
200p

---
sąsiadka była pewniejsza :twisted:

Dorcinda
PostNapisane: 21 mar 2017, o 11:09 
500p
500p

---
Saute, jeżeli zostawisz pomidory na balkonie, to konieczne jest doglądanie ich w w tym czasie, wszystko zależy oczywiście od pogody. Jeżeli nie masz zadaszenia to przy deszczu dadzą radę, ale jak dobrze przygrzeje to podlewać trzeba czasem i 2 razy dziennie. Jak nie znajdziesz nikogo to jedyną szansą jest wyniesienie ich do słabiej nasłonecznionego miejsca, dobre podlanie ustawienie blisko siebie i zabezpieczenie ziemi przed parowaniem, pewnie to odchorują, ale jest szansa, że nie uschną. Można jeszcze wariant pośredni np. klatka schodowa - tam może jakaś dobra dusza to podleje to ze 2 razy.

Saute
PostNapisane: 21 mar 2017, o 11:49 
200p
200p

---
Właśnie mam zadaszony balkon. Spróbuję w tym roku wnieść je do mieszkania i wstawić do jakiejś dużej kuwety z wodą , może będzie lepiej :)

dorotas24
PostNapisane: 21 mar 2017, o 12:32 
200p
200p

---
To też nie jest dobry pomysł, bo je przelejesz w ten sposób. Ja tak zrobiłam dwa lata temu z kwiatkami doniczkowymi. Po powrocie wszystko pogniło.

marek69
PostNapisane: 21 mar 2017, o 12:47 
200p
200p

1 szt.
A nie lepiej przy donicy z pomidorem ustawić jakąś skrzynkę , taboret, na nim wiadro z wodą. Połączyć to wszystko wężykiem , zaciągnąć i pomidor sam pobiera wodę przez dłuższy czas.

jeszcze
PostNapisane: 21 mar 2017, o 14:40 
500p
500p

1 szt.
Zrób sobie doniczkę samo podlewającą.

U moich dwóch koktajlówek do donic widać już zaczątki pierwszego grona :D

Obrazek

BobejGS
PostNapisane: 21 mar 2017, o 19:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja czekam aż jakiś pierwszy pomidorek zacznie dojrzewać. :D Inne doniczkowe dopiero wysiane niedawno. Jakoś nie mam wemy na uprawe w pojemnikach. Napewno coś do pojemników jeszcze trafi ale typów nie mam. Napewno żadna typowo doniczkowa odmiana. No może jedna wysiana przez przypadek, bodajże Balkon star. ;:131

nicktosia
PostNapisane: 21 mar 2017, o 22:19 
50p
50p

---
Podzielę się moim doświadczeniem. Dwa lata temu miałam na balkonie kilka krzaków pomidorów, każdy w kilkulitrowej donicy. W lipcu były takie upały, że obfite podlewanie rano i wieczorem ledwo wystarczało. I tak liście między podlewaniami niekiedy więdły.
W ubiegłym roku pierwszy raz miałam pomidory w kastrach budowlanych - w jednej 100 litrów ziemi, w drugiej mniej, nie pamiętam dokładnie. W każdym razie święty spokój z podlewaniem. Wyjechałam na kilka dni w wakacje, w tym czasie nikt nie przyszedł podlać i pomidory spokojnie dały radę, bo taka duża ilość ziemi nie przesycha już tak szybko. Jest pewien kłopot, żeby wtargać tyle litrów ziemi na ostatnie piętro ;:oj ale miałam spore plony aż do października, więc nie żałuję :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 895 ]  Idź do strony nr...        1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 64  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości