Pomidory w donicach cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Potas jakiś dajesz pogłównie do tych donic, Aria?
Iza
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Jak dobrze się przyjmą, powiedzmy w czerwcu, dostają po garści popiołu.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

vivien, jak to? Trociny dam w roli wypełniacza, na dno wiader- może nie połowę, ale na pewno 1/3. W sumie to są zrębki, które już dobry rok leżały. Pomidory w gruncie miały korzenie na jakieś 30 cm, a te wiadra są dość wysokie, prawie 50 cm- myślę, że nie sięgną korzeniami. Druga myśl, to produkcja w workach czarnych, podziurawionych, takich po węglu 20kg. Obie metody wypróbuję.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Jak się nie boisz, że zmarnujesz pomidory,to próbuj... Obawiam się jednak, że im to nie posłuży. Trociny są kwaśne, zeżrą składniki mineralne i rośliny będą cierpiały na niedobory.
Nie wiem jakie miałaś pomidory (i jaką ziemię -może wilgoć była tylko w górnej warstwie?),ale moje w każdej donicy, nawet wielkiej, sięgają korzeniami dna, a jak się da,to i w ziemię pod nią wrastają.
To już lepiej nasyp torfu odkwaszonego, albo nawet piasku, mniej krzywdy im to zrobi.
Worki chyba będą ok, niektórzy tak uprawiają warzywa... Tylko ten czarny kolor... Żebyś korzeni nie ugotowała.... :wink:
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

To ja z trochę innej beczki: czy robiliście kompozycje pomidor-kwiaty w skrzynce? :) Tych porzeczkowych pomidorków wysiało mi się tak dużo, że wiszące doniczki, które przygotowałam to będzie za mało, lecz przed domem wystawię takie całkiem spore skrzynki drewniane (ok. 60l pojemności) i pomyślałam, że wsadzę je pomiędzy kwiaty. Czy ktoś tak robił i mógłby się ze mną podzielić spostrzeżeniami? ;:131

edit: Dodałam jeszcze zdjęcie tych skrzynek. Będą jeszcze wyłożone czarną folią od środka + wkręcę kółeczka, żebym w ciągu lata mogła je ewentualnie przestawić, gdy zajdzie taka potrzeba.
Obrazek
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Skocz do wątku Ani (Skoanna) i znajdziesz tam kompozycje :)
Pewnie nie wszystkie kwiaty się nadają, żeby rosnąć z pomidorami, ale aksamitki na pewno, może nasturcje, no i na pewno bazylia.
Iza
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

aria pisze:Jak dobrze się przyjmą, powiedzmy w czerwcu, dostają po garści popiołu.
Wyczytałem, ze nadmiar potasu może być przyczyną występowania suchej zgnilizny wierzchołkowej: Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest niedostateczna zawartość wapnia w owocach. Zaburzenie stosunkowo rzadko powodowane jest zbyt małą zawartością tego składnika w podłożu lub pożywce. Związane jest przede wszystkim ze słabym pobieraniem i transportowaniem wapnia w roślinie. Zjawisko to występuje przy zbyt niskim pH, nadmiarze jonów potasu i/lub azotu, wahaniach temperatury podłoża i powietrza, przesuszeniu lub zalaniu podłoża a także porażeniu korzeni przez chorobotwórcze grzyby glebowe.
Kiedyś też dawałem popiół i być może nadmiar potasu spowodował u moich pomidorów ten problem.
Czy podajesz dodatkowo wapno w formie dolistnej lub np. sypiąc saletrę wapniową?
Pozdrawiam

Janusz
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Nie, sztucznych nawozów nie stosuję, ja te warzywa jem i karmię nimi rodzinę. Z saletrami i innymi to mam piękne warzywka za grosze w każdym sklepie, bez wysiłku :wit
Nie przesadzam z nawożeniem, bo nie startuję w konkursie, jakoś zawsze mi udaje uzyskać przyzwoite plony.
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

jeszcze pisze:Skocz do wątku Ani (Skoanna) i znajdziesz tam kompozycje :)
Pewnie nie wszystkie kwiaty się nadają, żeby rosnąć z pomidorami, ale aksamitki na pewno, może nasturcje, no i na pewno bazylia.
Dzięki, już tam lecę ;)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Jak już tak o tych kwiatach do donic z pomidorami to pytanie przy okazji - czy jak posadzę w donicy balkonowej nasturcję większą to jest opcja że mi 'spłynie' w d?ł?

Jest napisane,że to pnąca,boję się żeby mi nie oplotło pomidork?w i nie zdusiło.
Zwykłą już zasadziłam w doniczce,do tego nagietki,aksamitki i godecja.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Spłynie, jeśli ją pokierujesz.
Iza
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

:wit
Maskotka już za chwilę zakwitnie:
Obrazek

Pendulina Orange także tworzy pączki:
Obrazek
Ewa
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Efkakam pisze:To ja z trochę innej beczki: czy robiliście kompozycje pomidor-kwiaty w skrzynceewentualnie przestawić, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ja mam w trzech donicach wysadzone pomidory, mają już zawiązki kwiatków. U podnóża pomidorów mam posadzone stokrotki,bratki i niezapominajki. Na razie zdobią salon :).
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”