Pomidory w donicach cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

:wit
Maskotka już za chwilę zakwitnie:
Obrazek

Pendulina Orange także tworzy pączki:
Obrazek
Ewa
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Efkakam pisze:To ja z trochę innej beczki: czy robiliście kompozycje pomidor-kwiaty w skrzynceewentualnie przestawić, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ja mam w trzech donicach wysadzone pomidory, mają już zawiązki kwiatków. U podnóża pomidorów mam posadzone stokrotki,bratki i niezapominajki. Na razie zdobią salon :).
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Hmm chyba zrobię tak, że z przodu posadzę pomidorki zwisające, a z tyłu aksamitki i petunie :)
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Efkakam pisze:To ja z trochę innej beczki: czy robiliście kompozycje pomidor-kwiaty w skrzynce? :) Tych porzeczkowych pomidorków wysiało mi się tak dużo, że wiszące doniczki, które przygotowałam to będzie za mało, lecz przed domem wystawię takie całkiem spore skrzynki drewniane (ok. 60l pojemności) i pomyślałam, że wsadzę je pomiędzy kwiaty. Czy ktoś tak robił i mógłby się ze mną podzielić spostrzeżeniami? ;:131

edit: Dodałam jeszcze zdjęcie tych skrzynek. Będą jeszcze wyłożone czarną folią od środka + wkręcę kółeczka, żebym w ciągu lata mogła je ewentualnie przestawić, gdy zajdzie taka potrzeba.
Obrazek
To ja może słów kilka na ten temat. Sadziłam z pomidorami różne kwiaty. Najlepiej sprawdzają się takie z podpowierzchniową bryłą korzeniową, rozrastające się na boki, niskie. Dobrze sprawowała mi się smagliczka, szczególnie fioletowa, bo jest niższa. Z aksamitek karłowa, taka na 15cm w górę i to po jednej sztuce bo bardzo się rozrasta. Nie polecam surfinii , petunii i ich kuzynek, pomidor posadzony z Milion Bells zbyt z nią konkurował o jedzenie. Niestety wygrywał kwiatek i pomidor ciągle miał jakieś niedobory ;:224 Nasturcje jakoś zbytnio z pomidorami się nie gryzły, ale tu pomidor był dominą. Tym bardziej , że jak jakaś mszyca zawędrowała na taras, to zawsze wolała nasturcję od pomidora, miały więc pod górkę, ale zdecydowanie są tego plusy, przy czym swobodnie zwisały ze skrzynek, ozdobnie i nieprzeszkadzajnie. Werbeny przy pomidorach marniały, ale bazylia po prostu kwitła jak najpiękniejsza ozdoba. Nagietki podobnie jak nasturcja zbierały mszyce, karłowe odmiany nadawały się bardziej. Nie lubi się z pomidorem lawenda - nie te wymagania glebowe, chociaż nie wyglądała źle, po prostu stała w miejscu. Trzeba pamiętać, że pomidory poza konkurencją do składników odżywczych mają też tendencje do chorób grzybowych więc sadzenie im w nogach gęstych krzaczorów rosnących w zwyż nawet najpiękniej kwitnących, jest dość ryzykowne,( chociaż i to praktykowałam i nie było wielkich tragedii.) Natomiast coś co niskiego i niezbyt żernego jak najbardziej może nawet być wskazane. Osobiście dosadzam już teraz tylko towarzystwo do większych skrzynek, zazwyczaj jest to smagliczka, albo nemezja (zapomniałam o niej) w połączeniu ze szpinakiem baby, bo zauważyłam, że jakoś tak służy pomidorom jego towarzystwo. W donicach ściółkuję chrobotkiem lub siekaną świeżą pokrzywą.
A, w dużych skrzyniach ograniczałam ekspansję kwiatom wsadzając je do skrzyni z doniczką. Zawsze znalazły drogę korzeniami, ale nie mogły się aż tak bardzo rozbudować i dzięki temu nie kradły tyle pomidorom, a od góry dostawały w donicę własną porcję nawozu i było git.
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Witajcie!
W tym roku zawiedziona szybki rozwojem chorob grzybowych roslinek w gruncie, postawilam na uprawe w donicach :) Licze, ze pod dachem gdzie mniej wilgoci uda wychodowac mi sie zdrowe warzywka.
Jako nowosc pojawil sie u mnie pomidor Maskotka. Czy ktos moglby mi doradzic, czy ta odmiana potrzebuje rowniez obcinania wilkow czy tez samokonczonce zostawia sie na zywiol?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Na żywioł.
Iza
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Skoanna dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) Pomysł z doniczką wsadzaną do skrzynki jest super!
gandw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2016, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

U mnie pomidory już od ponad tygodnia opalają się w skrzynkach na balkonie :D

Obrazek

Na ten sezon aż 8 krzaczków:
- Malachitowa Szkatułka,
- Black Cherry,
- Ildi,
- Black Sea Man,
- 2x Brad's Atomic Grape,
- 2x Corazon F1.

Do skrzynek poszło prawie 200L ziemi Kronen.

Z pomidorami w skrzynkach planuję jeszcze posadzić bazylię, ale ona dopiero kiełkuje.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Skąd wy te skrzynki bierzecie jasny gwint.. ja nie mogę trafic...
gandw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2016, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Poszukaj na olx :-)
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Ja kupiłam na allegro takie zwykłe drewniane skrzynki na jabłka po 5 zł i pomalowałam je sama na biało :) Do tego wyłożyć folią czarną i przybić takerem i gotowe :D
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Na każdym lokalnym bazarku sprzedawcy maja w nich jabłka. Podejść spytać czy sprzedadzą. Mi znajomy po 5zl tez sprzedaje.
Pozdrawiam ;)
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Rewelacyjne te Wasze skrzynie. Nie dosc, ze duze to wygladaja super ;:333
Ja dzis musialam wniesc donice na noc do domu. Latwo nie bylo, ale u nas zapowiadaja chlodne noce. 5C dzis a jutro nawet 3C. Wole nie ryzykowac i na te 2 dni przetaszczylam wszystko do kuchni. Teraz przejsc ciezko miedzy donicami. No coz, lepsze to niz gdyby mialy roslinki przemarznac.. Oby lato szybko wrocilo ;:3
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”