Pomidory zielone i żółte - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

A dlaczego muszą wyschnąć skoro i tak będą moczone by wykiełkowały ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Takie na świeżo kiełkują? Zawsze myślałem, że muszą wyschnąć.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam , ale na forum było sporo zdjęć forumowiczów
z kiełkującymi nasionami w środku pomidora .
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

KamilK02 pisze:Takie na świeżo kiełkują? Zawsze myślałem, że muszą wyschnąć.
Nasiona wyjęte prosto z pomidora i włożone do ziemi kiełkują.
Robiłam tak wiele razy. Suszę tylko jak pora nie odpowiednia do siewu i muszą poleżeć.
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

U mnie doskonale sprawdza się w gruncie jak i w tunelu żółty pomidor Oranżowoje Serce. Bardzo plenny a do tego niektóre owoce są bardzo okazałe. ;:oj
Jedynym mankamentem są wiotkie pędy więc wymaga troskliwego podwiązywania.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Jak już kiedyś pisałem plenność to pojęcie względne i dla każdego różne,mniej lub bardziej istotne.Niewiele osób na forum pisze konkretnie ile z krzaka rodzi dana odmiana a to informacja dla wybierających odmiany myślę ważna. Red
jan_kow jak to wygląda u Ciebie w przypadku tej odmiany?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Niestety nie prowadzę statystyki, którą można ująć w kg. z krzaka, jedynie opieram się na pewnych porównaniach pomiędzy odmianami i z tego wyciągam wnioski czy dana odmianę można zakwalifikować jako "plenna godna polecenia".
Zgadzam się, że w ocenianiu czasem bierze górę subiektywizm i przywiązanie do danej odmiany więc pewne określenia jak piszesz są względne i nie oddają stanu rzeczywistości.


Jeszcze kilka uwag co do tego pomidora: poprzedni rok nie był przyjazny dla uprawy pomidorów w gruncie więc jeśli podołał i dał dobry plon to jest OK.

Jak większość odmian pomidorów ma pewne wymagania glebowe i zapotrzebowanie na odpowiednie nawożenie. W roku ostatniej uprawy dostał dobre podłoże z dodatkiem w postaci kompostu i dodatkowe wspomaganie w trakcie wegetacji rozcieńczonym roztworem trawokosu plus saletra wapniowa. :idea: Wcześniej z jego kreatywnością bywało różnie więc ma potrzeby pokarmowe i za to daje nagrodę w postaci pięknych owoców. ;:167

Ps. Pewnie w tym roku jeśli czas pozwoli pokuszę się o zapisy statystyczne ponieważ to z pewnością jest adekwatna ocena możliwości danej odmiany. :roll:
Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Mało precyzyjnie sformułowałem pytanie.Kryteria jakimi ja kieruję się przy ocenie plenności danej odmiany są następujące:
- całkowita ilość owocow z rośliny
- przeciętna ilość owoców w gronie
- ilość zawiązanych gron z owocami
Ważenie i sumowanie to kłopotliwa i czasochłonna sprawa i wymagająca prowadzenia notatek a te trzy podstawowe podpunkty łatwiej zapamiętać.
Inna sprawą będzie polecanie bądź nie polecanie danej odmiany do uprawy.U jednych odmiana X wyda 10 owoców a u innego ogrodnika 20,ale na taki stan rzeczy wpływ będzie miało kilka czynników, między innymi:
- rodzaj gleby
- warunki klimatu w sezonie
- choroby
i w głównej mierze właściwe naworzenie w czasie uprawy dostosowane do potrzeb roślin.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Te ilości owoców w gronie i ilości gron nie są tez miarodajne. W ubiegłym roku na wskutek ZZ straciłam na moim NN pierwsze i drugie grono pomidorów, piąte i szóste zniszczyła Szara pleśń (kwiaty). Na trzecim i czwartym gronie miałam 4-6 pomidorów z krzaka ale były to sztuki po 60-100 dag.
Faworyty ładnie zawiązały kilka gron ale były to pomidory 25 - 30 dag i ciężko porównać ilość przecieru.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Faworyt mogę podpytać czy beorange rozsczepiał się jakoś, czy w miarę jednolite pomidory dawał?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Kamilu owoce pomidora Beorange powtórzyły cechy,kształt i wielkość oryginału a rośliny były mocne-wegetatywne(wysokie,ponad 2m.)
Smak oczywiście w mojej uprawie lepszy niż sklepowy owoc.W trakcie uprawy, szczególnie od dorastania owoców w gronach wymaga solidnego dokarmiania.Potas w tym okresie wpłynie na smak na którym nam zależy.Z tego sklepowego pobrałem na tyle dużo nasion że jeszcze nie uprawiałem go w kolejnym pokoleniu.Byc może będą tam rozszczepienia,ale trzeba by to dopiero sprawdzić.
Jakby nie patrzeć na Beorange w/g mnie wart uprawy.

Szanso rok ostatni był ciężki dla większości, także i dla mnie.Obok ZZ środkowe grona nie zawiązały owoców a jak już to w szczątkowych ilościach z powodu upałów.
Ostatnie sezony są trudne dla uprawy pod osłonami.Jednak jeśli u kogoś rośliny pokazały pełnię możliwości w ostatnim, bądź poprzednim sezonie w danej odmianie będą przydatne takie informacje,szczególnie dla początkujących ogrodników.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

Faworyt dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D czyli warto go posiać, ciekawe jak będzie sobie radził w warunkach polowych?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory zielone i żółte - uprawa

Post »

W uprawie polowej nie sądziłem,jedynie w tunelu foliowym.Jezeli poradzisz go w polu sam stwierdzisz jak sobie poradzi,oby tylko pogoda sprzyjała.Jak się nie mylę w tym wątku wstawiałem zdjęcia Beorange.
Powodzenia w uprawie. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”