Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ze słomą to stary ogrodniczy sposób na ciepłą grządkę. W zeszłym roku z braku słomy zastosowałem suche łęty i ściętą trawę ozdobną własną i od sąsiadów. Udeptana w rowie 0,6x 0,4m i po nawilżeniu roztworem saletry przykryta z wierzchu wybraną ziemią. W taki sposób można świetnie "zutylizować" każdą ilość zielska.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

:wit Toldi a mogę Cię prosić o więcej szczegółów . W ubiegłym roku robiłam ciepłą grządkę i
jakoś długo nie mogła się zagrzać . Ile czasu przed siewem czy sadzeniem zacząć ?
Mączki i drożdże są na all...o . Ja na razie to odpuszczam , bo mam inne na ten rok patenty i
nie będę wiedziała co działa .
W Lidlu warto polować pod koniec lipca na wyprzedaże . Ja już drugi rok trafiłam na wyprzedaż
mączki rogowej po 3 zł. za opakowanie .
Ta pani , o której wcześniej pisałam robi raz w sezonie podlewanie wodą z mlekiem ( takim z
florą bakteryjną ) . Co o tym myślicie ?
Alu te 3 tygodnie wystarczą , u mnie to dłużej trwało ?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

anulab nie wiem jaką ilość słomy zastosowałaś, ale być może objętościowo było to zbyt mało żeby ogrzać glebę. Słomę, siano czy inne suche zielsko ubijałem w 200l beczkach wchodząc do środka i depcząc jak już beczka była pełna i więcej nie dało się ubić zalewałem roztworem saletry w ilości 0,6-1,0 kg na 100kg suchej masy.Po takim moczeniu przez dobę namoczone zielsko wędrowało do rowu i zaczynało się nagrzewać. to zwykle trwa kilka dni do tygodnia. Jak pryzma wewnątrz osiagnie ok 40*C (pomiar termometrem) należy zasypać wydobytą ziemią na jakieś 15cm grubosci. Znowu po jakimś czasie dobrze byłoby sprawdzić temperaturę czy spadła poniżej 35*C. Gdyby wnętrze było zbyt ciepłe poparzy młode korzenie sadzonek. Jak jest ok mozna sadzic.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

:wit Toldi dzięki . To z pewnością była zbyt mała ilość słomy . Na ten rok podejmę drugą
próbę .
Na ten rok kupiłam nawóz Bioilsa , ekologiczny nawóz azotowy . Znany forumowiczom ?
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie znam tego nawozu, a co do grzania, to najlepsze efekty miałam jak dodawałam podwiędniętą skoszoną trawę, trwało to kilka dni.
Alicja
darek90_16
50p
50p
Posty: 82
Od: 7 mar 2019, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk-Pszczyna

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

WItam.
Przed sezonem warto zastanowić się nad nawożeniem. Znalazłem stronke z kompleksowym nawożeniem warzyw produktów YAra. BArdzo fajnie, czytelnie i prosto przekazane co gdzie .kiedy dlaczego i w jakich ilościach dla pomidorów. Wiadomo że ten nawóz można sobie zamienić na inny, o podobnym składzie. Dla pomidora w tunelach przedstawiają w dużym stopniu nawożenie pozakorzeniowe czyli dolistne, ale to już sami musimy modyfikowac bo z dolistnym trzeba uważać a fertygacja jest łatwiejsza.
Mam swoje typy, ale pytanie czy zainwestować bardziej w fosfor , czy bardziej w potas. Po krótkim namysle stwierdziłem że trzeba będzie reagowac na bieżąco.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Mógłbyś podać link do tej stronki.
Jerzy
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

W poprzednim sezonie do zasilania warzyw stosowałem tzw. gnojówkę z kiszonki po przefermentowanej trawie z koszenia ogrodu.

Z kosza kosiarki wsypywałem trawę do czarnego foliowego worka,jeśli trawa była soczysta i wilgotna to nie zraszałem wodą. Przez kilka dni następowało kiszenie trawy,która zmieniała kolor na lekko brązowy i niezbyt ciekawy zapach.

Następnie wsypywałem kiszonkę do dużego wiadra i zalewałem wodą deszczową z mauzera. Po dobie moczenia zlewałem przez sito ciecz i był to roztwór,który po pewnym rozcieńczeniu z wodą dawał doskonałe rezultaty w rozwoju wszystkich warzyw w tym i naszych kochanych pomidorów. :D

Polecam ponieważ jest to darmowy ekologiczny nawóz. :idea:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dzisiaj w ogrodniczym zastanawialiśmy się z siostra, który nawóz kupić, uniwersalny, i pod drzewka owocowe i pod warzywa. Do wiosennego zasilania drzewek i potem do powtórnego około połowy czerwca , no i pod warzywa. Siostra się napaliła na YaraMila Complex, na działce mamy jeszcze ze 2 kg azofoski, obornika pod warzywa już nie mamy. Porównałem wiec yara i Azofoske, ja jednak wybrałabym azofoske , ma jeszcze miedź i molibden:

Obrazek
No, sama już nie wiem, najgorzej jak jest za duży wybór , a może Yara lepszy.
Pozdrawiam! Gienia.
darek90_16
50p
50p
Posty: 82
Od: 7 mar 2019, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk-Pszczyna

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Oglądałem kilka filmów gdzie przedstawiciel firmy YAra mówił o nawożeniu pomidora, truskawek, malin itd. JEdnym słowek Yara mila complex to nawóz doglebowy przed sadzeniem (termin około 2 tyg przed) specjalnie dobrane składniki, świadczyć o tym może duża zawartośc siarki. W firmie która u nas sprzedaje produkty Yara gość to samo powiedział. W wszystkich uprawach complex idzie do gleby, potem mieszanie i potem sadzenie. Yara specjalizuje się w warzywach i owocach, mają specjalne programy i współpracują z najwiekszymi producentami w PL. JA dziś kupiłem KTistalony do pomidorków ( zielony, pomarańczowy, czerwony) ale spokojnie np zielony można dawać pod inne rośliny.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A ja nastawiam się na nawozy naturalne.

Pomidory jeszcze nie wysiane ale miejsce dla nich już gotowe. Obornik koński dany rzędowo.
Obrazek
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Paweł, to na pewno jest koński obornik? Taki słomiasty? Zlałeś wodą i przykryłeś ziemią? I aż tak sucho masz w ogródku, u nas na działce mokro, a i leje co drugi dzień. Nic nie można jeszcze podziabać motyczką.
Pozdrawiam! Gienia.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Mi też to wygląda na jakąś ściółkę zebrana i wcale niekoniecznie od konika.
Ale oczywiście skoro pisze że koński obornik to może i koński.
Pytanie jak głęboko nasypane w ten rowek. I czy sama słoma czy i grubsze rzeczy też :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”