Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

kaLo pisze:Niema sztucznych nawozów!!! .
Dzielimy nawozy na sztuczne i naturalne!!! i BASTA !!!
W nawozach naturalnych ( kompost,obornik,kora,biohumus,gnojówki) toczy się życie . Nawóz sztuczny(każdy kupiony w worku-azotowy,fosforowy ,potasowy i inny) może leżeć kilka lat i żadne żyjątko się w nim nie zagnieździ ,ani go nie zje. Dbając o pożywienie ludzi,roślin i zwierząt bierzemy pod uwagę całokształt ,a nie tylko wybiórczo skład chemiczny.
Awatar użytkownika
marcin_pl
50p
50p
Posty: 61
Od: 25 sty 2019, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeże USA

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Póki co człowiek jeszcze nie zrobił takich pokarmów dla roślin jakie stworzyła natura .Nawozy mineralne zrobione przez człowieka to jedynie marny substytut i nieudolne próbowanie naśladowania natury , w innym razie pomidor z biedry smakowałby tak samo jak ten zerwany z własnego ogródka , a że nie wspomnę o truskawkach ,bo chyba każdy wie jak smakują swojskie a jak te pędzone na nawozach mineralnych.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

KaLo dlaczego tak negujesz mój post? ktos zapytał czym nawozimy pomidory i odpisałam co stosuję,jezeli Ci nie odpowiada nie stosuj ale i nie wypowiadaj swoich "mądrości" w świetle negatywnym pod moim postem, podejrzewam ,że idziesz do marketu kupujesz banana i zjadasz go ze smakiem mimo,że znasz jego chemiczny skład,wiele osób robi podobnie jak ja i nikt nie przeprowadza badań laboratoryjnych pod względem składu chemicznego skórki,co do dzieci z in vitro powstrzymaj swoje opinie,a pod swoje pomidory stosuj saletrę i obierki z ziemniaków,
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Telimenka pisze:
kaLo pisze:Niema sztucznych nawozów!!! .
Dzielimy nawozy na sztuczne i naturalne!!! i BASTA !!!
W nawozach naturalnych ( kompost,obornik,kora,biohumus,gnojówki) toczy się życie . Nawóz sztuczny(każdy kupiony w worku-azotowy,fosforowy ,potasowy i inny) może leżeć kilka lat i żadne żyjątko się w nim nie zagnieździ ,ani go nie zje. Dbając o pożywienie ludzi,roślin i zwierząt bierzemy pod uwagę całokształt ,a nie tylko wybiórczo skład chemiczny.
Będę brutalnie szczery. Jak czytam takie pierdoły to się zastranawiam, czy mam do czynienia z homo sapiens. :shock:
Sól jest bardzo dobrym środkiem konserwującym. Dodana w odpowiedniej ilości całkowicie hamuje rozwój drobnoustrojów. Sól "wyciąga" z produktów wodę, dzięki czemu drobnoustroje nie mają w czym się rozwijać.Trwałość przetworów będzie zagwarantowana, gdy dodatek soli będzie wynosił co najmniej 16% w stosunku do wagi surowca.
Można też konserwować cukrem, alkoholem i kwasem octowym. Czy to są "sztuczne" produkty? Jak jakieś drobnoustroje mają zeżreć 100 procentową sól?Po prostu ośmieszasz się swoją argumentacją.
marcin_pl rownież wypisujesz bzdury!. To nie tylko kwestia nawożenia bo korzenie nie wciągają goowna tylko proste substancje w postaci jonowej. Na smak wpływają też warunki oświetleniowe, dobór odmian, żeby rosły i owoccowały pod lampami i oczywiście termin zbioru. Najczęściej w fazie "zaczerwienionej", żeby owoce zniosły transport z drugiego końca świata i jeszcze wytrzymały kilka, kilkanaście dni w chłodniach, zanim zostaną wystawione na półki. Magicznym słowem jest tu "chłodnia". Poczytaj trochę blogów kulinarnych to się dowiesz że pomidorów nie nalezy przechowywać w lodówce , bo to skutkuje znacznym pogorszeniem smaku. Z truskawkami też jest podobnie. Wyjątkiem jest borówka amerykańka, która po kilkugodzinnym schłodzeniu zyskuje na smaku i aromacie. Zanim coś napiszesz to najpierw odrób lekcje. ;:108
smirka w skórkach banana jest to, z czym walczysz , czyli chemia i to ta najcięższa. Zamiast się obrażać powinnaś podziękować za ostrzeżenie.
Awatar użytkownika
marcin_pl
50p
50p
Posty: 61
Od: 25 sty 2019, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeże USA

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Oj filozofię masz opanowaną , ale chyba w uprawie warzyw nie ma zastosowania.
Po co gadki szmatki z których nic nie wynika . Załóżmy sie to tysiaka (dolarów ) bo tu gdzie mieszkam tą walutą się obraca . Tak więc niech ktoś wybierze odmianę pomidora obojętnie jaką .
Dwie 40l donice , w jednej dobrej jakości kompost w drugiej perlit i włókna kokosa .
No i zobaczymy na co twoje mądrości sie zdadzą , pomidory będą rosły koło siebie jeden naturalnie a do drugiego będziesz sypał jakie chcesz nawozy sztuczne , ten na kompoście będzie tylko podlewany wodą i np gnojówką z pokrzyw . Pomidory będą prôbować moderatorzy i to oni ocenią smak .Oczywiscie nie wiedząc który jest który . Przegrasz chłopie w cuglach a twoimi gadkami będziesz mógł dzieciakom makaron na uszy nawijać .
Ps . Takie eksperymenty były już robione i zgadnij który pomidor wygrał .Tak więc mniej filozofowania a więcej praktyki proponuję.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Kalo Już pisałeś nie raz o wyższości nawozów sztucznych nad naturalnymi. Twoje podejście do nawożenia sztucznego jest niepokojąco pochlebne, mimo że coś tam kumasz o jego składzie. Ja doskonale wiem jaki procent w nawozach sztucznych stanowią minerały i jakie substancje są dodane oprócz nich. Powszechnie wiadomo jakie są skutki stosowania nawożenia sztucznego. Oprócz pozytywów również polecam dostrzec i przemyśleć skutki negatywne.
P.s. Po stylu wypowiedzi można wywnioskować sposób nawożenia i jego wpływ na autora tekstu ;:306
Awatar użytkownika
marcin_pl
50p
50p
Posty: 61
Od: 25 sty 2019, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeże USA

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Kalo chyba nigdy nie był w szklarni wielkopowierzchniowej i nie jadł pomidora (dojrzałego) prosto z krzaka ,pędzonego na nawozach mineralnych . Uprzedzę cię Kalo , taki pomidor smakuje jak skiśnięta trawa i niczym się nie różni od tego z biedry w zimie , wiec twoje teorie o chłodniach przechowywaniu i czasie dostawy są tyle warte co zeszłoroczny śnieg.Nawet najbardziej nieudana hybryda wyhodowana w ziemi na naturalnych nawozach będzie milion razy smaczniejsza od super duper ustalonego heirloma pędzonego na nawozach sztucznych , który nigdy nie miał styczności z prawdziwą glebą .Zaraz pewnie napiszesz że kurczaki pędzone na gmo i antybiotykach są tak samo smaczne i wartościowe jak te biegające po podwórku u cioci Gieni na wsi , karmione trawą i resztkami z kuchni.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Z siostrą uprawiamy takie same odmiany , oczywiście ja robię sadzonki .
U mnie i u niej nawożenie mieszane , z przewagą naturalnych nawozów .
Ja u niej swoich odmian nie poznaję . ;:oj U niej owoce dużo większe i zupełnie
inny smak .
Niedaleko mam szklarnie produkujące malinowe pomidory . Od nich pomidory
na wiosnę to prawdziwe rarytasy .
Na kompoście rośnie mi tak średnio , raz lepiej raz gorzej . W moim przypadku sam
kompost to za mało do sukcesu w uprawie .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Chłop swoje, baba swoje. Od lat próbuję wytłumaczyć zatwardziałym niedowiarkom (żeby nie używać mocniejszych słów), że sztuczne jest tylko to, co nie występuje naturalnie w przyrodzie i zostało wymyślone i wytworzone przez człowieka. To, że saletra taka czy inna jest produkowana w fabryce nie oznacza , że jest "sztuczna", bo normalnie występuje w przyrodzie. Na przykład saletra potasowa zwana saletrą indyjską występuje naturalnie w Indiach jako minerał nitrokalit i jest nawozem nieorganicznym ale jak najbardziej naturalnym . Podobnie jest z saletrą chilijską czy norweską. Oczywiście wg . niektórych taka wykopana z ziemi saletra to też nawóz "sztuczny". Nigdy nie twierdziłem, że nawozenie goowienkiem jest gorsze . Od lat tłumaczę prostą , wydawało by się rzecz, że goowienko najpierw musi przejść proces mineralizacji, czyli wszystkie substancje organiczne takie jak białka, cukry i tłuszcze w nim zawarte, muszą zamienić się w sole nieorganiczne, żeby roślina mogła je pobrać. W średniowieczu saletrę potasową niezbedną do produkcji prochu otrzymywano przepłukując wodą ziemię kopaną z wysypisk miejskich, latryn, zbiorowych mogił i cmentarzy. Były również zakladane tzw. farmy saletrzane, czyli dzisiejsze kompostownie. Zwożono tam organiczne odpadki, fekalia, odpady z rzeźni miejskich i padłe zwierzęta, które były ukladane w długie pryzmy kompostowe. Następnie ziemię spod takiej kompostowni przepłukiwano wodą, którą odparowywano. Produktem była saletra potasowa. I teraz pytanie do miłych interlokutorów: czy ta saletra była wsztuczna czy naturalna? Wszystko to można przeczytać w książkach i nawet w sieci ale jak widać, dla niektórych polska język to trudna język

smirka coś dla Ciebie https://dziecisawazne.pl/banany-ile-che ... do-polski/
I jeszcze coś. Z potasem w bananach jest identycznie jak z wit. C w cytrynach :;230 . W 100g banana jest 358 mg potasu a w 100 g ziemniaka 413mg potasu. Jednak będę nawoził pomidory ziemniakami i saletrą, na dodatek nie wsadzę pod korzeń tego całego syfu, który powinien wylądować na wysypisku. :D

marcin_pl tak długo połacisz dolarami, że zapomniałeś polskiego? https://www.crazynauka.pl/pomidory-trzy ... -dlaczego/ I wykombinowali to bliscy Twojemu sercu amerykańscy naukowcy. Doprawdy wstyd, że tego nie wiedziałeś. ;:124
Poza tym przedstaw choć jeden przykład mojej wypowiedzi na temat upraw w szlarni na matach. Niczego takiego nie pisałem i nie napiszę bo w przeciwieństwie do Ciebie czytam posty moich rozmówców i mniej więcej wiem o czym piszą.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Proponuję poczytać na temat nawożenia tutaj:


https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 8#p3060808


Podziwiam Janusza ( Kalo ),że jeszcze chce mu się wyjaśniać co i jak.
Awatar użytkownika
marcin_pl
50p
50p
Posty: 61
Od: 25 sty 2019, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeże USA

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Każdy ma swój system uprawy , mi smakują bardziej pomidory na na kompoście niż na nawozie mineralnym , takie mam doświadczenia i tyle . Pomidory w pojemnikach często dokarmiałem nawozem mineralnym , i były gorsze w smaku od tych które uprawiałem na kompoście a rosły obok siebie .
Tak więc po co wszelkie swary kłótnie .... , skoro każdy może sam to sobie wypróbować i się przekonać co mu pasuje lepiej .
Ps Kalo co masz przeciwko matom w szklarniach skoro jesteś orędownikiem nawozów mineralnych , po co tą ziemię niszczyć ? Tu dużo farmerów w ogóle nie używa mat tylko mają uprawy hydroponiczne , czyli sama woda i nawóz mineralny , zresztą mata to praktycznie to samo . Po co sypiecie do donic brudną ziemie , aby sobie ręce ubrudzicie i czas zmarnujecie , nalejcie wody sypnijcie nawozu i po sprawie - metoda Kratky jakby ktoś się pytał.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

KaLo na jednym z kanałów YT , ogrodnik robi nawóz do roślin że skórek bananów, zalewając je wodą , być może chodzi tu tylko o rośliny kwitnące .. z tego wynika, że podlewa je sama chemia celowo ? ;:202
Pozdrawiam, Werka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Powtarzam do znudzenia. W internecie jest mnóstwo filmików dowodzących, że Ziemia jest płaska i ma najwyżej 6 tys. lat. Jeżeli ktoś rzeczywiście wierzy we wszystkie brednie, które krążą w sieci i bierze je na poważnie, to nie powinien tego ogłaszać publicznie i zachować to wyłącznie dla siebie. Mam swój rozum i staram sie z niego korzystać odsiewając ziarno od plew.
..z tego wynika, że podlewa je sama chemia celowo ?
Z tego może wynikać, że albo jest kompletnym ignorantem i nie ma pojęcia jaką chemią sa traktowane banany u producentów , albo sam jest producentem i uprawia banany "ekologiczne" , w co jednak wątpię albo gdzieś wyczytał, ze palenie wysuszonych skórek banana daje kopa https://Edytuj Usuń gazeta.pl NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/240029,czy-palenie-s ... sie-ze-tak . Może to jednak TO ;:306.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”