Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Sprawdź sobie pH wody jaką będziesz podlewał - może podnieść pH plus jeśli to ze studni może być mocno wapienna i za chwilę będziesz kombinował jak zakwasić glebę. Dopiero po tych pomiarach zdecydowałbym o zastosowaniu nawozów wapiennych. Przy mineralnym wieloskladnikowym jak kristalon problem powinieneś mieć z głowy.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
OgrodnikSebek
200p
200p
Posty: 376
Od: 29 mar 2013, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Czego brakuje tym pomidorom? Albo czego za dużo ?
Obrazek
Sebastian . Zapraszam na : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65136" onclick="window.open(this.href);return false;
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jakie znacie naturalne nawozy ?
lukaschels
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2020, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Woda w kranie ma odczyn obojętny 7.2

Mam pytanie dotyczące tego kristalonu, wszędzie piszą o fertygacji. Czy jest możliwe sypanie tego nawozu pod korzeń albo bardziej stężonego roztworu podlanie pod korzeń raz na dłuższy okres czasu. Zbiornik na wode jest do różnych celów nie paprać w nim nawozów. Jeśli nie można to zostaje mi tylko dokarmianie dolistne

Z obliczeń wynika że dawka pod korzeń (przeliczając dawki polowe nawozu na ha) byłaby na roślinę bardzo niewielka mniej 1 g, wiec chyba zostaje podlewanie

Co do postu powyżej, kopiuj wklei z wiki

Nawóz naturalny ? nawóz pochodzenia zwierzęcego, tj. obornik, gnojówka i gnojowica oraz guano.
Zawiera niezbędne dla roślin składniki pokarmowe w postaci związków organicznych.
Pojęcie to dotyczy także nawozów mineralnych naturalnego pochodzenia, np. kopalnych fosforytów lub mączek skalnych. Nawozy te wykorzystywane są w rolnictwie ekologicznym.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Teoretycznie mógłbyś przygotować koncentrat z kristanolu i dodawać dopiero podczas podlewania do wiaderka, tak by nie rozrabiać nawozu w tym dużym zbiorniku, ale nie jest on zbyt dobry z powodu małej ilości fosforu.

Ma skład 12-12-36, tylko fosfor i potas nie jest podany w czystych pierwiastkach
W czystych pierwiastkach sytuacja wygląda tak.
Azot-12
Fosfor-5,1
Potas -29
Wartości graniczne pomidora to
90-120 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 200-250 K

Czyli rozrabiając 90g w 0,9l wody otrzymujemy roztwór 10%
Dając 10ml/l mamy
Azot 120, fosfor 51, potas 290, czyli azot już mamy w górnej granicy, potas przekroczony, fosforu za mało.

Lepszym jest nawóz do peralgonii w biedronce.
Takie moje zdanie, a jak sie myle niech ktos poprawi :wink:
Piotr
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Może proporcje lepsze, ale biorąc zawartość składników w glebie, to będzie różnie. Za to kristalon zawiera czystsze w skoncentrowanej postaci, bo jednak jest 12-12-36 wychodzi powyżej 60% w czystym składniku w kristalonie.
lukaschels
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2020, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

No dobra wiec może ten brak fosforu uzupełnić superfosfatem (pierwszy lepszy na allegro ma fosfor (P2O5) ? 40%-wapń (CaO) ? 10%)

lub stosować zamiennie kristalon pomarańczowy i żółty
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A te "wartości graniczne" nie są czasem uzależnione od fazy rozwoju pomidora, rodzaju i zasobności gleby? No chyba, że hydroponika to wówczas tylko faza rozwoju będzie istotną...
Pozdrawiam,
Tomek
nelon83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 maja 2009, o 19:28

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Witam,

Na początku zaznaczę, że jestem absolutnym amatorem nowicjuszem ;:124 dlatego proszę o wyrozumiałość :) W zeszłym roku zacząłem zabawę w szklarnię i pomidory, zaraziłem się na maksa do tego stopnia, że z 6mk zrobiło się 25.
Całą zimę siedzę na forum i się uczę, mam 25 odmian i nie chciałbym tego zaprzepaścić. Pomidory wysadzilem 10 maja do tunelu i zauważam niedobory fosforu na liściach i łodygach. Noce zimne itd.

I tu moje pytanie czy dobrze kombinuje, znalazlem nawóz SUBSTRAL Magiczna siła " Burza kwiatów " do pelargoni i surfini

NAWOZ WE NPK ( Mg) 10 + 30 + 20 z mieszanką mikroelementów
Mogę go podać interwencyjnie ? Jeśli tak to w jakiej formie i ilości

Pozdrawiam Adrian
Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Co dawałeś do ziemi? Zimne noce jeszcze chwilę będą, nawóz dolistny powinien nieco poprawić sytuację, dawkę zastosuj z opakowania jak do nawożenia dolistnego, w sumie to się zastanawiam czy i swoim nie dać jeść dolistnie, mam kristalon zielony i pomarańczowy, ten drugi obecnie wydaje się lepszy, nie ma co przesadzać z azotem jak noce jeszcze dosyć chłodne bo zielony dostały ostatnio pod korzeń.
Pozdrawiam,
Tomek
nelon83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 maja 2009, o 19:28

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wykopałem dołki, na spód wrzuciłem garść obornika granulowanego (wymieszanego i przysypanego ziemia ) każdy krzak zasypany jest ziemią Targeta i Holasa do warzyw. Pisząc o nawozie dolistnym masz na myśli kristalon pomarańczowy czy ten mój z posta wyżej?
Czytałem gdzieś wcześniej, że fosfor lepiej zasilać pod korzeń.

Jest jakaś szybka i sprawdzona możliwość podania tego pierwiastka fosforu?
( chodzi mi o uniknięcie allegro itd ponieważ nie mam typowo fosforowego ;:174 a objechałem już wszystkie większe gospodarstwa rolne w okolicy.

Pozdrawiam Adrian
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

:wit U mnie w ogrodniczym kupiłam takie nawozy z dużą zawartością fosforu
Magiczna Siła Nawóz Startowy Substral oraz Ukorzeniający do sadzonek i nasion Agrecol .
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Lanie pod korzeń nic nie da jak jest zimno a efekt będzie taki, że jak się ociepli to tak zgromadzonymi w ziemi zapasami możesz przenawozić. Lej po liściach jak już.
Pozdrawiam,
Tomek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”