Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Tak czytam, trochę rzuciłem okiem, ale nie zauważyłem jednej porady w odpowiedzi na temat.

Pomidory nawozimy podczas sadzenia nawozem organicznym. Po prostu gnojem- one go uwielbiają pod korzeniem!
Kompost też może być...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Z tego co się orientuję dużo osób tu z Forum nawozi pomidory rzędowo i punktowo obornikiem.

A generalnie , nawozimy glebę tylko wówczas jeśli tego potrzebuje. Gleby antropogeniczne czasem zawierają więcej niektórych składników niż obornik.
Widać to obserwując analizy gleb
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

forumowicz, mam rozpuszczalny siarczan potasu. Ten granulowany jest nie do rozpuszczenia :-).
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jeśli tak, to policzymy nawóz wieloskładnikowy równoważny saletrze potasowej.

Saletra potasowa zawiera w 100 g odpowiednio :

- azotu 13,5 g
- potasu jako K2O 45 g

Policzmy ile potrzeba dać saletrzaku by uzyskać taką samą ilość azotu. Saletrzak zawiera 27 g azotu w 100 g nawozu. Musimy więc wziąć :

13,5 x 100/ 27 = 50 g

Teraz siarczan potasu. Zawiera on potasu jako K2O 52 g w 100 g nawozu. Musimy więc wziąć :

45 x 100/52 = ca 87 g

Skoro używamy do podlewania 0,5 % roztwór saletry czyli 50 g na 10 l, to chcąc uzyskać taki sam skład roztworu złożonego z saletrzaku i siarczanu potasu musimy do 10 l wody dodać 2,5 dkg saletrzaku i 4 dkg siarczanu potasu.

Teraz jak się to ma cenowo?.
Siarczan potasu kosztuje 38 zł za opakowanie 5 kg http://www.oczarjk.pl/?act=475
4 dkg tego nawozu to koszt 0,30 zł

Saletrzak kosztuje 10,20 za 3 kg http://archiwum.allegro.pl/oferta/nawoz ... 84330.html
2,5 dkg kosztuje więc 0,08 zł

Razem więc 10 l oprysku kosztuje nas 0,38 zł

Saletra potasowa kosztuje 15,90 za 2 kg http://allegro.pl/saletra-potasowa-2-kg ... 22740.html
5 dkg kosztuje więc ca 0,40 zł

Cenowo więc jest praktycznie to samo.



Dowiodłem powyżej, że cenowo taki szpas z siarczanem potasu jest równy saletrze potasowej. Trzeba więc być masochistą ,by używać siarczanu.
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dzięki :). Ja akurat mam już siarczan potasu rozpuszczalny oraz saletrzak, a saletrę potasową musiałbym kupić.
Jeszcze raz dziękuję za przepis :). Jeżeli ktoś nie ma siarczanu potasu i nawozu azotowego, to najrozsądniej jest kupić saletrę potasową. :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Najlepiej nie mieszaj tych dwóch nawozów przed rozpuszczeniem. Wsypuj do wody indywidualnie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Właśnie czytałem dzisiaj tę tabelę. Według niej siarczan potasu można bez przeszkód mieszać z mocznikiem. Czysto hipotetycznie
przeliczyłem potrzebną ilość mocznika 46 % N i siarczanu potasu. Wyszło mi, że używając mocznika, to do zrobienia 0,5 % roztworu potrzebowałbym 1,5 dkg mocznika 46 % oraz 4 dkg siarczanu potasu.

Starałem się nie pomylić w obliczeniach, ale mógłby Pan forumowicz potwierdzić moje proporcje?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Kiedy tak czytam te wszystkie wpisy dotyczące nawożenia to włos mi się jeży na głowie.

Te wszystkie saletry, saletrzaki, moczniki, toż to chemia w czystej postaci. ;:oj
Na własne potrzeby uprawiacie takie pomidory?
Takie pomidoropodobne warzywa można kupić przez cały rok, więc po co jeszcze wysilać się na ich uprawę?
Wolę mieć trochę mniej, ale za to zdrowych, o niepowtarzalnym smaku i zapachu.
Stosuję tylko obornik, rok temu nawet udały się bez żadnych oprysków. Ostatnie pomidory jedliśmy jeszcze w styczniu.
Pewnie wyląduję w śmietniku, ale musiałam to napisać. ;:14
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dorotko, kto by śmiał. To też jest sposób uprawy i nawożenia pomidorów, chociaż i obornikiem można przedobrzyć. Umiar powinien być w nawożeniu, a takie gramowe wyliczenia, to rzeczywiście do prac doktorskich.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dorotko Wszystko, ale to wszystko z zdrowym rozsądkiem, a będzie ok. Ja czasami też nie mogę sie nadziwić. :D Zdarzają się sytuacje skrajne i to jeszcze bardziej dziwi, jak to ludzie potrafią kombinować. Albo masa pokrzywy, chleba czy skórek od babana albo na ślepo workami obornik granulowany lub garściami nawóz. ;:oj

Albo ktoś jest świadomy i działa świadomie albo na oko i nie ma żali do nikogo czy pretensji.

Ja ze swojej strony powiem, że analizy nie zrobiłem i sam sobie teraz radzę z tego konsekwencjami. :wink:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Te wyliczenia mają sens, jeśli zna się dokładną analizę, która dowodzi, że zawartość w glebie składników są prawidłowej proporcji. A tak mimo optymalnego nawożenia i tak nie jest to co potrzeba na dany czas uprawy, ale pobawić się można, gdy ma na to czas.
Błażej,jesteś już specjalistą i rozpoznajesz po wyglądzie rośliny, czego brak, czy za dużo, ale najgorzej co dać, jak dobrze rośnie, a chciałoby , żeby jeszcze lepiej było.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Witam , ja tak na szybko - czy prawdą jest ze pod pomidory w ogóle nie należy dawać obornika? Dlaczego?
duduś
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wręcz zaleca się obornik pod pomidory. Trzeba mieć jednak umiar i nie może on być w bezpośrednim kontakcie z korzeniami.
Pozdrawiam Janek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”