Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Bardzo proszę, aby zakończyć dyskusje na temat zbanowanego forumowicz.
To ani nie jest stosowne, ani potrzebne.

Jest cała masa innych użytkowników forum, którzy też wiedzą jak uprawiać pomidory.
Myślę, że na pewno powrócą do tego działu i będą się dzielić z nami swoją wiedzą.

Zaraz oczyszczę wątek ze zbędnych postów.
Odblokuję wątek, jak ochłoniecie trochę.

Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pelikano 11- chciałabym wiedzieć który z tych tysiąca wpisów zastosować u siebie, nie po to wydałam kasę na analizę, by teraz nawozić na pałę, kiedy zastosować nawóz, czy tak samo nawozić pomidory w gruncie i pod daszkiem, jaka ma być częstotliwość nawożenia, czy termin podlewania zależy od wielkości sadzonek?
Przeczytałam polecone posty i dalej nie wiem, więc może Ty doradzisz swojej forumowej koleżance odpowiednie nawożenie, jak rozumiem znasz się na tym doskonale.
Pomidory na dzień dzisiejszy wyglądają tak

Obrazek.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Rzepka, tu jest Twoja analiza, nie wiem co było dane do ziemi, ale powinnaś nawozić przemiennie, siarczan potasu , nawóz wieloskładnikowy i tą saletrę potasową. Dawkowanie azotu duzo jest uzależnione od odmiany pomidorów, malinowe dość mocno ograniczyć azot.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wg zaleceń na jesieni przekopałam siarczan potasu 0,7 kg/10 m2, wiosną , przed sadzeniem pomidorów rozsypałam 0,4kg/10 m 2 saletry amonowej , pomidory mają też dany rzędowo obornik koński. W zaleceniach mam podane pogłównie nawozić saletrą potasową, rozumiem, że poza saletrą potasową mam dodatkowo podlewać sadzonki siarczanem potasu i jakimś nawozem wieloskładnikowym?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Rzepka!

Też jestem ciekawa jak to ma być z nawożeniem pomidorów.Mamy podobne zalecenia.Z tym,że ja siarczan potasu w ilości 0,7 kg/10 m2 + 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej dałam w tym roku przed sadzeniem.Pomidory sadziłam na początku czerwca.
Co dalej,sama nie wiem.Na razie niczym nie zasilam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

To nieco zmienia sytuację, wyglądają, że jeszcze w pełni nie dobrały się do obornika, a nawozy mineralne powinny jeszcze być w glebie. Czy są dosyć podlewane, bo jeśli zasilisz, to może wystąpić zasolenie. Może zmień kolejność, raz w tygodniu zasilić saletrą potasową, w następnym tygodniu siarczan potasu i potem dopiero wieloskładnikowym w celu nieco uzupełnienia fosforu, chyba, że dałaś bardzo dużo obornika, to możesz zaniechać ostatnie nawożenie.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie mam pojęcia, na nawożeniu kompletnie się nie znam, nie chciałabym jeść pomidorów pełnych nawozu, bo takie mogę sobie kupić, a jednocześnie zbyt wiele serca i wysiłku włożyłam w uprawę by odpuścić.
Chyba po prostu poszukam rozwiązania gdzie indziej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Przecież już przed sadzeniem zasiliłaś saletrą amonową, która jest kilkakrotnie niekorzystna do saletry potasowej, siarczan potasu, zaleciłem,ze względu na wysokie pH, a niski poziom potasu.
Alternatywa nawożenia, to nie nawozić już niczym i też urosną.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Warto, naprawdę czytać posty Kozuli, która doskonale rozumiała uprawę amatorską pomidorów,
taką, żeby nie trzeba było uciekać się do prawie aptekarskich receptur nawożenia.

Pomidor lubi żyzną glebę i to jest podstawa. Może to być obornik dany na jesieni.
Może to być przed sadzeniem dołek wypełniony kompostem.

Potem w miarę wzrostu obserwując pomidora można go delikatnie zasilać.
Wiadomo, że najpierw potrzebuje przede wszystkim azotu i on go przecież ma w tej ziemi, którą mu daliśmy,
więc to co tu czytam, te ilości nawozów, to jest jakaś masakra. Jak ta roślina ma to przejeść.

Potem kiedy zaczyna kwitnąć i zawiązywać owoce potrzebuje więcej potasu i wtedy można go dokarmiać, jeśli jest taka potrzeba.
Nie mówię, już o tym, że jak jest słabo podlewany, to często nie ma jak zjeść tego co ma w ziemi.

I ekopom dobrze napisał, że bez nawożenia też urosną.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jest też kwestia tego, jakie urosną, mam za ogrodzeniem działki trzy krzaczki pomidorków z samosiejek Black Cherry, zostawiłam je by obserwować, zero oprysków , zero nawozów, tylko woda, od nich nic nie wymagam, inaczej jednak podchodzę do pomidor?w z rozsady.
Zrobiłam analizę, za mało azotu i potasu, fosforu za to na dwa sezony.Jestem zupełnym chemicznym laikiem, ale jeżeli dam nawóz wieloskładnikowy, to czy nie zwiększę ilości fosforu?
Obornika końskiego jest w rzędach ok.15 kg na 15 m 2, nie wiem, czy to jest dużo czy mało?
Właśnie po to robiłam analizę by wiedzieć co mam dać, na jesieni zrobię powtórną , ale teraz chciałabym to nawożenie doprowadzić do końca uprawy, liczyłam na pomoc z Forum.

Pozdrawiam
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Rzepka pisze:Pelikano 11- chciałabym wiedzieć który z tych tysiąca wpisów zastosować u siebie, nie po to wydałam kasę na analizę, by teraz nawozić na pałę, kiedy zastosować nawóz, czy tak samo nawozić pomidory w gruncie i pod daszkiem, jaka ma być częstotliwość nawożenia, czy termin podlewania zależy od wielkości sadzonek?Przeczytałam polecone posty i dalej nie wiem, więc może Ty doradzisz swojej forumowej koleżance odpowiednie nawożenie,jak rozumiem znasz się na tym doskonale.
Powiem Ci tak - wszystko, dokładnie wszystko, w dodatku językiem zrozumiałym nawet dla takiego laika jak ja, jest napisane przez Pana x-p-o - co to znaczy pogłównie, co to znaczy pogłównie dla pomidorów, jak zastosować saletrę potasową, ile jej zastosować i ile razy też. Bo zalecenie miałaś jednoznaczne
"x-p-o 30 wrz 2014, o 20:30 Przed przekopaniem rozsyp równomiernie 0,7 kg/10m2 siarczanu potasu. W przyszłym roku wiosną przed sadzeniem pomidorów czy ogórków, co najmniej 2 tygodnie wcześniej rozsyp 0,4 kg/10m2 saletry amonowej i zagrab. Pogłównie saletra potasowa."
Poczytaj, warto się trochę wysilić.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pelikano- 11 moje pytanie dotyczyło tylko i wyłącznie nawożenia saletrą potasową, kiedy i jak często mam nawozić, pogłównie, nie zawsze znaczy to samo, tym bardziej, że mam sadzonki z dużymi pomidorami na gronach, jak też krzaki z małymi zawiązkami owoców, pomidory rosną pod folią i w gruncie.


Otrzymałam poradę i dla mnie sprawa jest zakończona.
Obiegowa dawka saletry potasowej 5dkg na 10l wody nie musi być obowiązkowa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

piratka77 pisze:Dostałam nawóz Yara Vila do pomidorów i papryk NPK 12;14;21 W jakich proporcjach można go rozpuścić w wodzie żeby podlać pomidory? Pomidory mam posadzone w szklarni, miesiąc temu podlane saletrzakiem, teraz zaczynają skręcać im się wierzchołki więc chcę podlać pare krzaków i poobserwować co się będzie z nimi działo.
Z tego co mi wiadomo o nawozach Yara, to nie trzeba ich rozpuszczać. Wystarczy posypać wokół łodygi.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”