Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dorotko, kto by śmiał. To też jest sposób uprawy i nawożenia pomidorów, chociaż i obornikiem można przedobrzyć. Umiar powinien być w nawożeniu, a takie gramowe wyliczenia, to rzeczywiście do prac doktorskich.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dorotko Wszystko, ale to wszystko z zdrowym rozsądkiem, a będzie ok. Ja czasami też nie mogę sie nadziwić. :D Zdarzają się sytuacje skrajne i to jeszcze bardziej dziwi, jak to ludzie potrafią kombinować. Albo masa pokrzywy, chleba czy skórek od babana albo na ślepo workami obornik granulowany lub garściami nawóz. ;:oj

Albo ktoś jest świadomy i działa świadomie albo na oko i nie ma żali do nikogo czy pretensji.

Ja ze swojej strony powiem, że analizy nie zrobiłem i sam sobie teraz radzę z tego konsekwencjami. :wink:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Te wyliczenia mają sens, jeśli zna się dokładną analizę, która dowodzi, że zawartość w glebie składników są prawidłowej proporcji. A tak mimo optymalnego nawożenia i tak nie jest to co potrzeba na dany czas uprawy, ale pobawić się można, gdy ma na to czas.
Błażej,jesteś już specjalistą i rozpoznajesz po wyglądzie rośliny, czego brak, czy za dużo, ale najgorzej co dać, jak dobrze rośnie, a chciałoby , żeby jeszcze lepiej było.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Witam , ja tak na szybko - czy prawdą jest ze pod pomidory w ogóle nie należy dawać obornika? Dlaczego?
duduś
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wręcz zaleca się obornik pod pomidory. Trzeba mieć jednak umiar i nie może on być w bezpośrednim kontakcie z korzeniami.
Pozdrawiam Janek
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Obornik daje się stosunkowo wcześniej by zdążył rozłożyć się w glebie i ją użyźnić. Jeśli ktoś sypie obornik do dołka łopatą, a później wkłada tam sadzonkę i jeszcze wstawia zdjęcia pytając o niedobory, to już paranoja.
piratka77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sie 2011, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dostałam nawóz Yara Vila do pomidorów i papryk NPK 12;14;21 W jakich proporcjach można go rozpuścić w wodzie żeby podlać pomidory? Pomidory mam posadzone w szklarni, miesiąc temu podlane saletrzakiem, teraz zaczynają skręcać im się wierzchołki więc chcę podlać pare krzaków i poobserwować co się będzie z nimi działo.
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A ja dalej nie uzyskałam odpowiedzi czy podlewać saletrą potasową czy jeszcze nie? Może starzy forumowicze się wypowiedzą :?:
Analiza mojej ziemi i zalecenia są na 55 stronie wątku" przygotowanie gleby-prace polowe jesienno zimowe". str.55( nie potrafię przenosić wpisów :oops: ).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

No wystarczy w wyszukiwarkę wrzucić "pogłównie" - z 1000x jest o saletrze potasowej,
kiedy jak ile i według porad fachowca :!: tak jest tu
Poprawiłam link
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Bardzo proszę, aby zakończyć dyskusje na temat zbanowanego forumowicz.
To ani nie jest stosowne, ani potrzebne.

Jest cała masa innych użytkowników forum, którzy też wiedzą jak uprawiać pomidory.
Myślę, że na pewno powrócą do tego działu i będą się dzielić z nami swoją wiedzą.

Zaraz oczyszczę wątek ze zbędnych postów.
Odblokuję wątek, jak ochłoniecie trochę.

Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pelikano 11- chciałabym wiedzieć który z tych tysiąca wpisów zastosować u siebie, nie po to wydałam kasę na analizę, by teraz nawozić na pałę, kiedy zastosować nawóz, czy tak samo nawozić pomidory w gruncie i pod daszkiem, jaka ma być częstotliwość nawożenia, czy termin podlewania zależy od wielkości sadzonek?
Przeczytałam polecone posty i dalej nie wiem, więc może Ty doradzisz swojej forumowej koleżance odpowiednie nawożenie, jak rozumiem znasz się na tym doskonale.
Pomidory na dzień dzisiejszy wyglądają tak

Obrazek.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Rzepka, tu jest Twoja analiza, nie wiem co było dane do ziemi, ale powinnaś nawozić przemiennie, siarczan potasu , nawóz wieloskładnikowy i tą saletrę potasową. Dawkowanie azotu duzo jest uzależnione od odmiany pomidorów, malinowe dość mocno ograniczyć azot.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wg zaleceń na jesieni przekopałam siarczan potasu 0,7 kg/10 m2, wiosną , przed sadzeniem pomidorów rozsypałam 0,4kg/10 m 2 saletry amonowej , pomidory mają też dany rzędowo obornik koński. W zaleceniach mam podane pogłównie nawozić saletrą potasową, rozumiem, że poza saletrą potasową mam dodatkowo podlewać sadzonki siarczanem potasu i jakimś nawozem wieloskładnikowym?

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”