Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dzisiaj przed godz .7 rano podlałam pomidory gruntowe deszczówką z Mikrokomplexem.
Jutro rano też dostaną taką porcję gruntowe rosnące za folią.Tam akurat rano nie ma słońca.
Zapowiadają na weekend zmianę pogody na deszczową,póki co trochę dostaną jedzonka.
UberWeber
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lis 2022, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Część!

Zwracam się z prośbą o przeliczenie składu i proporcji mieszanki nawozowej powstałej ze zmieszania 400 gram azofoski oraz 50 gram substral magiczna sila ukorzeniajacy (10-52-10) w 5 litrach wody ro.

Taki miks zgotował mi luby. Jakolwiek to liczę, wychodzą z tego waroesci logiczne ale wolę się upewnic.


Ah, no i najważniejsze. W jakiej ilości tym fertygowac pomidory? :)
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Swego czasu przeszukałem forum i znalazłem przepis na nawóz do fertygacji oparty na Kristalonie żółtym i Saletrze Potasowej.
W instrukcji było jak to mieszać w jakich proporcjach ale gdzieś zgubiłem tą informację :roll:

Chyba kiedyś XPO to opisywał, przeliczał itd. Z tego co zrozumiałem to był tam jeden uniwersalny przepis ale czy można go stosować przez cały okres wegetacji ? Chyba składniki powinny się trochę różnić w zależności od fazy wzrostu .. ?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Chciałbym fertygację oprzeć na tych składnikach ( ew. coś dołożyć) ale oczywiście jestem otwarty na inne dobre przepisy oparte na 2-3 składnikach..

Dodam, że chodzi o 15 sadzonek w tunelu poliwęglanowym i ok 10 krzaków na zewnątrz. W tunelu również inne warzywa więc fajnie by było jakby można było używać tych nawozów ( oczywiście w innych proporcjach) również do innych warzyw. :D

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Jacek
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jakiś czas temu zrobiłem taki kalkulator w exelu, w twoim przypadku interesuje cie tabelka ostatnia "Fertygacja nawóz sypki"
Na dole masz informacje ile rośliną trzeba dostarczyć pokarmu.
Dla pomidorów uprawianych w gruncie jest dużo mniejsze zapotrzebowanie, może po południu znajdę dokładnie.
Wpisujesz skład nawozu i ilość gram na litr i ci wylicza ile dostarczasz mikroskladnikow.


https://www2.zippyshare.com/v/aZLD2siB/file.html
Piotr
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Podam przepis jaki znalazłam - koncentrat do podlewania - na 1 litr wody zdemineralizowanej 100 g żółtego kristalonu plus
100 g saletry potasowej . Fertygować -na 1 litr wody 4 ml koncentratu .
Dla pomidorów owocujących - koncentrat 1 l wody zdemineralizowanej , 50 g kristalonu , 140 g saletry potasowej . Fertygować na 1 l
wody 6 ml koncentratu .To przepis forumowicz , tak mi się wydaje .
Ja go nie stosowałam , od siebie dodam , że przy stosowaniu kristalonów woda do podlewania powinna mieć pH nie wyższe niż 6,5
po to by schelatowane pierwiastki zachowały stabilność . Kranówkę najczęściej trzeba dodatkowo zakwaszać .
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wszystko Aniu zależy od analizy gleby. W jego przypadku może być tak, że potasu ma ponad normę i nie powinien go już dostarczać, albo ma za dużo fosforu gdzie wtedy żółty kristalon nie powinien być stosowany, tylko pomarańczowy. Jak się nie ma analizy to nic się nie doradzi
Piotr
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

To wiadomo podstawa . Podałam bo duploboss chyba o ten konkretny przepis pytał .
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

rolnik90 bardzo dziękuję z plik excela. Spróbuję na spokojnie go przestudiować i sądzę, że będzie bardzo pomocny ;:108
Pozdrawiam, Jacek
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pierwsza tabelka dotyczy przygotowania gleby czyli ile kg nawozu rozsypać na 10m2 by dostarczyć X pierwiastków na litr gleby
Wypełniasz kolumnę B,C i E.

Druga tabela dotyczy nawozów płynnych typu nawoz do pelargonii , ale muszę ją poprawić.

Tabela trzecia to właśnie fertygacja nawozami sypkimi.
Nie uwzględnia ona zasad łączenia nawozów, więc to musisz sobie sprawdzić co można łączyć a co nie. Ogólnie dzięki niej każdy może sobie prosto wyliczyć dawkę nawozu tak aby mikroelementy mieściły się w zalecanych ilościach.
Piotr
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wszystko jasne, dzięki ;:180 Proszę daj znać jak poprawisz tabelę, to sobie też zaktualizuję..
Pozdrawiam, Jacek
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ja nawożenie na każdym etapie mam inne i czym innym. Zaczynając od formy rozsady po wybarwianie owocu, do tego każdy typ pomidora ma inne rozplanowane nawożenie.
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

rolnik90 pisze: 18 sty 2023, o 21:22 Pierwsza tabelka dotyczy przygotowania gleby czyli ile kg nawozu rozsypać na 10m2 by dostarczyć X pierwiastków na litr gleby
Wypełniasz kolumnę B,C i E.

Druga tabela dotyczy nawozów płynnych typu nawoz do pelargonii , ale muszę ją poprawić.

Tabela trzecia to właśnie fertygacja nawozami sypkimi.
Nie uwzględnia ona zasad łączenia nawozów, więc to musisz sobie sprawdzić co można łączyć a co nie. Ogólnie dzięki niej każdy może sobie prosto wyliczyć dawkę nawozu tak aby mikroelementy mieściły się w zalecanych ilościach.
Coś próbowałem ale nie za bardzo mi idzie. Próbowałem ogarnąć Kristalon Żółty+Saletra Potasowa w stosunku 100g+100g ale nie bardzo wiem jak to ugryźć i co gdzie podstawić. Mam takie dane tego zestawu i nie wiem gdzie co upchnąć w tabelę:
Taki koncentrat 100+100 zawiera w litrze :
- azotu 13 g z Kristalonu + 13,5 g z saletry razem 26,5 grama
- fosforu 17,4 g jako czysty składnik + 0 z saletry razem 17,4 grama
- potasu 10,8 g z Kristalonu + 37,5 g z saletry jako czysty składnik razem 48,3 grama

Patrzę też na Magiczną Siłę Substrala i też nie wiem jak to ugryźć odnośnie tabeli ostatniej, bo pierwsza chyba nie dla mnie, gdyż nie przeliczam kilogramów na m, bo tunel ma tylko 3x4m :D Poza tym myślę głównie o fertygacji.
A co i gdzie podstawić w drugiej tabeli np. dla płynnego Florovitu jakby chciało się zobaczyć ile dać do fertygacji ..? Pytam, bo mam przypadkiem butelkę i można wykorzystać przynajmniej na poziomie siewek.. Oczywiście istnieje prosta odpowiedź typu 3-4 czy 5ml ale chętnie sam bym wyliczył na podstawie zapotrzebowania pomidorów. :lol:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Sylwester88 pisze: 19 sty 2023, o 05:56 Ja nawożenie na każdym etapie mam inne i czym innym. Zaczynając od formy rozsady po wybarwianie owocu, do tego każdy typ pomidora ma inne rozplanowane nawożenie.
Rozumiem. Czy są to ogólnodostępne środki czy jakieś skomplikowane mieszanki różnych nawozów ? Tak myślełem, że każda faza wymaga trochę innego nawożenia ale.. nie znam szczegółów ktrórymi nawozami kiedy lub jakie NPK do każdego etapu, więc jeśli to nie tajemnica to chętnie przyswoję trochę nowej wiedzy :D

Jeszcze nie jestem na etapie podziału nawożenia na gatunki więc chwilowo lepiej tego nie wiedzieć :D
Pozdrawiam, Jacek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”