Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Od czasu ja zrobiłem analizę uzupełniam tylko azot i potas bo wcześniej przywoziłem że wsi ekologię , rozsypywałem popiół i skorupki z jajek. Przez jakieś 25 lat. Jak już pawie nic rosło mimo ekologicznego nawożenia to zrobiłem analizę i teraz tylko uzupełniam azot bo wszystkiego jeszcze mam w nadmiarze.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ja w tym roku odpuściłem bo co roku mogłem pokazywać jak wyglądają przewożone, objawy ustępowały jak dużo owoców się pojawiało. Teraz tylko kompost i dalej są przenawożone. Swoją drogą ciekawe jaka dawka nawozów jest w kompoście w ilości pół metra sześciennego (tyle co roku rozsypuje na powierzchni 40 m kw.)? Da się to jakoś oszacować? Kompost z trawy i trocin.
Pozdrawiam,
Tomek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Massur raczej nie da się oszacować.
Dzięki nawożeniu "ekologicznym" popiołem osiągnąłem pH 7,6. ;:14
Nie dajcie się zwariować różnym ekologicznym guru. Akurat trafili na taką miejscówkę, że im się taki typ nawożenia sprawdza i potem głoszą wszem i wobec, że to jedyny słuszny sposób uprawy. Nawożenie działki można porównać do przyprawiania talerza zupy. Nie dosypiesz soli czy pieprzu jeden z drugim zanim nie spróbujesz. A może się okazać, że "zupa była za słona". Tak samo jest z grządkami. Zanim czymś posypiesz, zrób analizę żeby wiedzieć czym i w jakiej ilości.Amen.
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Bez analizy już bym podawał nawozy a tu się okazało że wszystkiego mam spore nadwyżki.

Łącznie z pH :roll:
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Popiołu z kominka wsypalem sobie sobie ze 40 litrów, potem zacząłem wnikać czy to dużo i tak, to ilość ale na 10 arów a nie 30 metrów. ;:14
Więc jeśli chodzi np. o podniesienie pH to jak najbardziej takim popiołem można sypać, inaczej można bardziej zaszkodzić.
Do kompostu daję trociny z sosny, powinien więc zbijać pH do "lekko kwaśne" lub "neutralne", czy się mylę?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Skąd się wzięła opinia, że trociny zakwaszają tego nie wiem ale to mit wyssany z palca tak jak posypywanie kompostu wapnem. Swego czasu sypałem całe przyczepy przywożone z tartaku, dawali za darmo i jeszcze się cieszyli, ale odczyn nie zmieniał się ani trochę. Jeżeli robisz "kompost" z samej trawy i trocin to nie jest kompost tylko coś w rodzaju gnojówko/ obornika stąd efekty przenawożenia.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

U mnie w dole ląduje wyłącznie skoszona trawa i wszystko z plewienia. Dla lepszego i szybszego "trawienia" każdą nową warstwę polewam wodą z mocznikiem ( łyżka na konewkę) i posypuję już gotową ziemią z drugiego dołka. Każdy pomidorek i inne flance podczas sadzenia dostają trochę takiego kompostu pod stopy.
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Znacie jakieś naturalne witaminy dla pomidorów ? Czy np. roztwór z pokrzyw jest dobry ?
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Z moich obserwacji wynika że równie dobrze mogłem podlewać czystą wodą. Nie licząc smrodu.

https://www.target.com.pl/produkty/nawo ... ow-ogorkow

Jakieś efekty dawało, ale biobizz lepszy tylko drogi.
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dla pomidorów to lepiej z żywokostu. Pokrzywy mają dużo azotu i poprawiają przyrost masy zielonej, więc lepiej dla warzyw liściastych. W przypadku pomidorów bardziej zależy nam na owocach, nie na liściach.
Pozdrawiam,
Iwona
Kamien5991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 mar 2019, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Moge użyć pomarańczowego kristanolu dla wzmocnienia moich pomidorków? Pojawiają się już pojedyncze grona, do tej pory niczym ich nie nawozilem sama woda jedynie jesienią działkę przekopałam obornikiem bydlęcym.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jak na razie wyglądają jakby nie miały żadnych braków i wyglądają świetnie. Nawet najniższe liście są OK. Przenawożone azotem pomidory później dojrzewają, są wrażliwsze na choroby, szczególnie na ZZ .
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Kamien5991 pisze: Moge użyć pomarańczowego kristanolu dla wzmocnienia moich pomidorków? Pojawiają się już pojedyncze grona, do tej pory niczym ich nie nawozilem sama woda jedynie jesienią działkę przekopałam obornikiem bydlęcym.
Wg mnie - Tak ;:108

Kristalon pomarańczowy ma stosunkowo mało azotu...
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”