Uprawa melonów cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3022
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uprawa melonów

Post »

Nawet jak by były same plantacje tej samej odmiany to jak pszczółka ma na nóżkach pyłek innej odmiany i go zapyli to już powstanie krzyżówka. Chociaż parę lat temu uprawiałem cukinie Soraye i jej nie zapylałem ręcznie i co roku powtarzała cechy rodzicielskie. To taka loteria bez zapylania ręcznego.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2025
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Uprawa melonów

Post »

Ponawiam swoje pytanie o melona "Zatta" od Franchi Sementi.
Na stronie dystrybutora na Polskę http://www.shop.worldsementi.pl/product ... cts_id/427 nic o niej nie pisze niestety.
Uprawiał może ktoś tego melona, lub miał z nim styczność?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uprawa melonów

Post »

bioy - będę go miała w tym roku - kupiłam od nich. Zobaczymy co z niego wyrośnie - także jak dla mnie to na razie niespodzianka :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2025
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Uprawa melonów

Post »

Ja również sieję go w tym roku, minionej jesieni omyłkowo zakupiono mi te nasionka, więc koniecznie trzeba spróbować.
Na jakimś zagranicznym serwisie widziałem, że reklamowany jest jako najbrzydszy melon świata ;:112
Jeśli uprawa się uda to zasypiemy przyszłoroczną akcję wymiany tym paskudztwem ;)
Niestety nie pomyślałem by wysłać go na akcję, ale jeśli ktoś jeszcze chciałby dać mu szansę w tym sezonie to mogę się podzielić.

Agulka - kiedy masz zamiar go siać? Z tego co widzę na opakowaniu sieje się go (do doniczek) już nawet w lutym.

Widzę, że koszt paczuszki nasion to ponad 8 zł, a moje kupione jesienią w lokalnym ogrodniczym kosztowały 3,90 zł. :shock:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uprawa melonów

Post »

No widzisz i się nie pochwaliłeś - ja to brzydactwo właśnie kupiłam za 8 zeta... ;:oj
Nie mam jeszcze posegregowanych nasion - na razie mam pakowanie nasionek na akcję.
Jest jedynie w planach do wysiania. Na opakowanie nie patrzyłam, ale sianie melona w lutym do wysadzenia koniec maja w naszym klimacie, to absurd. Nie chcę zadusić sadzonki i na pewno tak go nie wysieje. Jeśli już to początek kwietnia, lub koniec marca razem ze wszystkimi melonami i arbuzami.

Nasionka będę zbierać jeśli będzie dobry, no i przede wszystkim zobaczymy czy da radę to całe towarzystwo upilnować przed skrzyżowaniem...

Ps. Jeśli ktoś chce go spróbować też mogę się podzielić nasionkami :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów

Post »

Ja uprawiam melony od dłuższego czasu, pod osłonami a w zeszłym roku pod chmurką ;:138 . Zwykle sieję pomiędzy 7 a 10 kwietnia, ale doszłam do wniosku, że lepiej o tydzień wcześniej, tak 1 kwietnia. Melon, sadzonka rośnie powoli. Dobrze jest, żeby już sadzonkę przyciąć i żeby się rozkrzewiała. Jak za małą wsadzi się do gruntu, a wiadomo, że w maju to jeszcze noce chłodne, to długo dochodzi do siebie :( . W zeszłym roku, dopiero jak przykryłam włókniną, to ruszyły ;:138 .

-- 8 sty 2013, o 12:32 --

Natomiast z cukiniami jest na odwrót. Jak nasionko wykiełkuje, to rośnie błyskawicznie ;:138 . Sieję około 20 kwietnia.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
johnywawa
200p
200p
Posty: 215
Od: 23 sty 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

Byłem w wakacje na Krymie, maja tam doskonałe warunki do uprawy arbuzów i melonów. Co ciekawe, jeśli chodzi o melony sprzedawany tam jest wszędzie tylko jeden ich gatunek, ale za to jaki :wink:
Waga zazwyczaj 4-6kg, takich olbrzymów to nigdy wcześniej nie widziałem. Z wyglądu melon siatkowy (chyba tak to się zwie), kolor żółto-pomarańczowy. Po przekrojeniu w środku ma niewielką komorę nasienną, po jej wyjęciu pozostaje gruba warstwa pysznego miąższu, słodkiego i bardzo soczystego. Przywiozłem do Polski dla rodziny jednego takiego melona, zostawiłem z niego nasiona i spróbuje coś na działce z tego wyhodować.

Mam jedno zdjęcie z wyjazdu, widać na nim przykładowego melona w przekroju, waga ok. 5kg. Obok arbuz w przekroju, waga ok. 11-12kg. Pierwszy raz wrzucam foto na imageshack, mam nadzieję że wyjdzie :)
http://img692.imageshack.us/img692/8637/obraz144vn.jpg
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
johnywawa
200p
200p
Posty: 215
Od: 23 sty 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Uprawa melonów

Post »

Powiem szczerze, że pyszniejszego melona w życiu nie jadłem, ten krymski bije wszystko na głowę. Zdaję sobie jednak sprawę, że w naszym klimacie może sie nie udać. Nawet jak urośnie to może smak być nie taki jak w oryginale.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów

Post »

A czy zna ktoś odmianę melona Junior :?: Kupiłam nasiona od Legutko ;:108
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Uprawa melonów

Post »

jode22 pisze: Dobrze jest, żeby już sadzonkę przyciąć i żeby się rozkrzewiała.
Jolu a możesz coś więcej powiedzieć o tym przycinaniu? Kiedy, jak? I czy arbuza też tak się przycina?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Uprawa melonów

Post »

Arbuzów jeszcze nie uprawiałam, dopiero w tym roku będę :heja . Natomiast melony zawsze przycinam za 3-4 liściem. To powoduje ich szybsze krzewienie się, jeszcze w fazie sadzonki. Jak się nie przytnie, to w końcu i tak zaczną wyrastać boczne pędy, ale trochę później, a meloniki wyrastają na pędach 3 rzędu. Tzn. z tych pędów bocznych wyrastają po bokach następne pędy boczne i na nich są kwiaty żeńskie :heja .Czytałam, że niektórzy przycinają arbuzy i dynie a inni nie, ale tak myślę, że jak się ma dużo miejsca, to można nie przycinać, natomiast jak tego miejsca jest mało, to lepiej przyciąć ;:303 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Uprawa melonów

Post »

Aha, no to jestem głupsza jak byłam ;:124 , miejsca mam dużo ... ale chcę, żeby było jak najlepiej :;230 ... to może część poprzecinam a część zostawię tak jak jest i zobaczymy co z tego wyniknie!
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2025
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Uprawa melonów

Post »

Z tego co mi wiadomo to rozsady arbuzów się nie przycina, ponieważ owocują one na pędzie głównym.
Pozdrawiam, Jacek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”