Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Dzisiaj pierwsza partia rozsady Witkiem Manita powędrowała na parapet. W drugiej kuwecie też się zaczyna coś dziać. Sadzonki największe mrozy przeczekają w domu a następnie trafią do tunelu. Na razie tylko 30 pierścieni po 2 skiełkowane nasiona. Zobaczymy jaką pogodą powita nas marzec i czy będzie można siać następną porcję nasion wprost do gruntu czy konieczna będzie kolejna rozsada.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Mój bób gdy wyszedł cały z ziemi, ale jeszcze się nie wyprostował zaczęłam wynosić na cały dzień na dwór, w słoneczne zaciszne miejsce. Gdy było już ciemno zabierałam pod dach w zimne miejsce. Już 3 dni tak spędził. Straszą mrożnymi nocami dlatego zabieram z dworu. Jest krępy, ciemnozielony,nic nie wybiegnięty, szkoda by go było zmrozić.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

W tym roku też planuje spróbować uprawy bobu. Wczoraj zakupiłem dwie ostatnie odmiany, które były dostępne oraz ziemię. Nie przywiązuje w tym roku zbytniej wagi na odmiany, gdyż chce po prostu zobaczyć jak on rośnie i ostatecznie jak smakuje.

Ile czasu zajmuje produkcja rozsady? Zastanawiam się czy nie wysiać go jutro, tylko nie wiem czy to nie będzie za szybko? W jakiej temperaturze rozsada rośnie prawidłowo i przy jakiej można na spokojnie wysadzić go do gruntu?

Zastanawiam się czy muszę je mieć w cieplejszej temperaturze po wysianiu, czy spokojnie wykiełkuje i będzie rósł w chłodnym pomieszczeniu o temp w okolicy 5-7zt.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Skoro się nie napinasz z terminem zbioru i nie wiesz nawet czy masz wczesną odmianę to możesz śmiało wysiać nasiona w pomieszczeniu gdzie jest chłodno (np. 5-10*C). Jeżeli chcesz trochę przyspieszyć zabawę to możesz nasiona namoczyć przez 24-48 godzin w wodzie (do miseczki wysyp nasiona i zalej wodą-ok. 1 cm pod wodą- uważaj bo pęcznieją i dlatego miseczka lepsza od słoika). Gdybyś chciał jeszcze bardziej przyspieszyć wschody to całą zabawę możesz przeprowadzić w cieplejszym pomieszczeniu (np. na regale w pokoju) a dopiero jak roślinki wykiełkują i pojawią się nad powierzchnią ziemi możesz przenieść do chłodnego ale jasnego pomieszczenia. Teoretycznie nasiona do gruntu można wysiewać w marcu ale wtedy lepiej jest przykryć ziemię włókniną. O produkcji rozsady warto poczytać na wcześniejszych stronach gdyż czas produkcji rozsady jest uzależniony od warunków świetlnych i temperatury.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Dziękuje Przemku. Mam dwie odmiany, które kupiłem wczoraj(nazwy odmian wypadły mi z głowy), a jestem.na wyjezdzie dzisiaj, do jutra. Jak wrócę, to mogę podać nazwy odmian i doczytać na opakowaniach jakieś info. Coś mi się kojarzy, że jeden to Jankiel biały?? Ale to się upewnie jutro. :)

Pomyśle o tym namaczaniu i poczytam sobie wątek dla rozeznania. Ta druga odmiana jest chyba zaprawiana, to namaczanie nie spłucze zaprawy?

Ogólnie to chciałbym zrobić rządek jeden przed domem i drugi na działce, niestety na razie nie mam ogarniętej tylniej części działki, gdzie chciałbym go posadzić ale może zrobię rządek wzdłóż ścieżki koło poletka dyni giganta. :)

Ok, to powertuje trochę. :wit
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Bób cz.3

Post »

Czy bób nadaje się na przedplon/międzyplon dla roślin sadzonych w połowie maja jak pomidory i ogórki?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bób cz.3

Post »

Nie nadaje się ;:185 B?b nawet wcześnie posiany owocuje do czerwca-lipca. Dla zaoszczędzenia miejsca chcę w tym roku w jego bliskim sąsiedztwie posadzić od połowy maja dynie albo cukinie, po wyrwaniu bobu będą miały więcej miejsca i na pewno nim nie pogardzą :wink: Dodatkowo gdy zostawić jego korzenie w ziemi, rośliny w pobliżu dostaną łatwo przyswajalny azot.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Chociaż rośnie w domu to jak na razie rozsada nie jest wybiegnięta. Na dzisiaj to tylko 35 pierścieni ale chyba nie ma co czekać i trzeba namoczyć kolejne nasiona.
marcusson
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Bób cz.3

Post »

Przemek a powiedz czy potem będziesz rozdzielał sadzonki czy obydwie wysadzał do gruntu? No i jakich podpór bób potrzebuje?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Ze względu na oszczędność miejsca i podłoża do pierścieni wkładam 2 skiełkowane nasiona. Przy wysadzaniu roślin nie rozdzielam (sadzę po dwie) a tylko zwiększam odległości pomiędzy roślinami w rzędzie. W przypadku Witkiem Manita i Figaro staram się zachować odległość 30-35 cm. Nie wszystkie odmiany wymagają podpór ale ja przeważnie wbijam drewniane kołki co ok. 2 m i opasuję rządek sznurkiem.
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Bób cz.3

Post »

przemek1136 pisze:........trzeba namoczyć kolejne nasiona.
A czy Ty uprawiasz ze swoich nasion czy z kupnych?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Nie mam zbyt dużo miejsca więc uprawa na nasiona w moim przypadku jest nieopłacalna. Długo rosnące rośliny (nasiona można zebrać dopiero jak dojrzeją) ściągają mszyce, strąkowce, rdze i inne choroby a ja staram się chemii nie stosować. Kupuję nasiona od producenta a dodatkowo nasiona są fabrycznie zaprawione. W przypadku bobu nasiona zdolność kiełkowania zachowują przez kilka lat.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Mój bób wysiany. Po dwa nasionka, wprost do gleby. na razie w cieple aż skiełkują. Później wywędrują na strych.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”