Nawożenie warzyw -

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Można go dać na wiosnę pod cały ogródek?
Jestem z miasta to muszę kupić granulowany. W zeszłym roku sypałem kurzy i nie widziałem efektu :(
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Można nawozić obornikiem wiosną, kilka tygodni przed sadzeniem roślin, można jesienią, można robić gnojówki jest dużo na ten temat na forum, powodzenia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Rafal111 tu masz ściągę co nie lubi sadzenie od razu po oborniku http://niepodlewam.pl/warzywa-po-oborni ... -i-3-roku/
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Nawożenie warzyw

Post »

To nie do zrobienia jak co rok sadzę wszystkie warzywa a do tego zamieniam miejscami. Tego sie nie da ogarnąć :)
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Rafal111 da się ogarnąć. Tak naprawdę chodzi przede wszystkim o azot w glebie. On jest najbardziej ruchliwy i szybko z ziemi ucieka. Jak dasz obornik w pierwszym roku i posadzisz/posiejesz coś jednorocznego co lubi azot, to w drugim roku, w tym miejscu, tego azotu zostanie mniej więcej połowa. Zostanie tam przede wszystkim fosfor i potas, który rośliny częściowo zabiorą z ziemi, ale nie będą to jakieś kosmiczne ilości. Dużo tego w ziemi zostaje, w dodatku te minerały bardzo wolno się przemieszczają wgłąb ziemi. Dlatego taką ziemię lubią np buraki, cebula, marchew. Tak na rozum to weź. W to miejsce sadź właśnie takie, które nie potrzebują max dawek azotu (z linka warzywa w 2gim, 3m roku po oborniku). Itd

Jasne, że są warzywa które są bardzo minerałożerne, np dynie, cukinie - tym musisz co roku dać dużo tego 'dobra', w tym azotu, bo zjedzą w sezonie właściwie wszystko, co mają pod nogami.
W każdym razie przed pierwszym sianiem/sadzeniem warto słabą glebę porządnie nawieźć jesienią obornikiem, wczesną wiosną dać wapna jak ziemia za kwaśna, albo długo nie wapnowana i zacząć uprawiać, ale na części i to co się nadaje (w 1szym roku po oborniku). Pozostałą część obsiać nawozem zielonym. I tak wkołomacieju :lol:
Pomijam wieloletnie, typu truskawki, krzewy owocowe, bo tym obowiązkowo należy dużo wcześniej przygotować ziemie przed sadzeniem.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: jak nawozić pod warzywa

Post »

aria pisze: Dla dobrego plonowania warzyw sam kompost może nie wystarczyć. Warto zastosować też obornik, ma więcej substancji odżywczych.
A obornik i kompost już są całkowicie wystarczające?
Pytam bo ja głupia w tym temacie i nie chcę przegiąć ani w jedną ani w drugą. Działkować zaczęłam dopiero w kwietniu tamtego roku i jeszcze nie do końca ogarnęłam wszelkie tajniki.
Ale staram się dostarczać roślinkom jedzonka co jakiś czas - przy szykowaniu grządek wkopuję zielone części roślin( nie robię planowanego nawozu zielonego, ale w dużej części to co z ziemi wyrosło to do niej wraca), jak koszę trawę to ściółkuję trawą lub podkładam ją jeszcze dodatkowo w dołki pod warzywka, na jesień przygotowałam sobie grządkę z dodatkiem ziemi kompostowej przesypując ją granulatem z azofoski, a teraz na wiosnę mam zamiar przerzucić ziemię jeszcze raz i znów dodać kompostowej. Między wiosną a latem do podlewania załapują się gnojówki pokrzywowe, a w tym roku jeszcze dokupiłam obornika kurzego.
Nie przegięłam? A może za mało?
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Tak, są wystarczające. Ja jedynie od czasu do czasu podleję gnojówką, tyle.
Niektóre warzywa zasilam ( ale tylko wybrane) rosahumusem .
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Gdzieś na tym forum przeczytałam że nie powinno się stosowac obornika w uprawach w donicach. A jedynie fertygować nawozami mineralnymi? Czy to prawda? Chodzi o substancje toksyczne zawarte w oborniku?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Ja stosuję, oczywiście wymieszany z ziemią. Ale jak ktoś woli granulki, to nikt mu nie zabroni :lol:
Iza
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Nawożenie warzyw

Post »

inga_beta pisze:Gdzieś na tym forum przeczytałam że nie powinno się stosowac obornika w uprawach w donicach. A jedynie fertygować nawozami mineralnymi? Czy to prawda? Chodzi o substancje toksyczne zawarte w oborniku?

Bardziej chodziło tu o stosowanie gnojówek na owocujące rośliny, czy dojrzewające na nich owoce lub warzywa do bezpośredniego spożycia.
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Podpowiedzcie proszę -mały zagonek na działeczce rekreacyjnej-sałata,szczypior,pietruszka i ze 3 krzaki pomidorów koktailowych-obornik granulowany-kurzy czy bydlęcy lepszy?
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

BobejGS
Dzięki
W takim razie ile dawać tego obornika do donicy 20 l? Wg przepisu, 5 kg granulowanego obornika wystarczy na 30 m kw. Wg mnie to o wiele za mało.
W zeszłym roku dałam te 5 kg na wszystkie 17 -pomidorów i wystarczyło mi tego na krótki okres. Za niedługo musiałam nawozić dodatkowo i to mocno.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Nawożenie warzyw

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”