Nawożenie warzyw -

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Aniu , póżniej wstawię zdjęcie . Co do aminokwasów to warto je dodawać bo ułatwiają i
przyspieszają transport składników .
Tak jest np. z przyswajaniem wapnia .
A teraz pytanie , zwracacie uwagę na pH wody przy nawożeniu czy opryskach ? Warto zwrócić
uwagę w jakich granicach pH wody są aktywne schelatowane mikroelementy .
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawożenie warzyw

Post »

:wit Wstawiam nawozy , o których wcześniej pisałam . Liczę , że dzięki nim pomidory
będą ładnie się wybarwiać i nie będą miały szw .
Na potasowym jest informacja , że stabilny w każdej wodzie , na wapniowym brak info
dotyczącego pH wody , a szkoda . Mogą być łączone z opryskami np. fungicydowymi ,
a nawet ułatwiają ich przyswajanie .
Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Kupiłam sobie nawóz Planta do truskawek i pomidorów. I okazało się że ten do truskawek nie chce się rozpuścic, tego do pomidorów jeszcze nie próbowałam. Już kilka dni jest w wodzie i nadal pływaja w niej częsci nierozpuszczone. To jak podlewać takim nawozem? I skąd wiadomo przy kupowaniu czy sie rozpuszcza?
Alinka_B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 gru 2021, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Dzień dobry :-)

Tak mam pod folią, piach w zasadzie. Mają być pomidory. Znalazłam taki patent, żeby w wiaderkach wyciąć dno i tak sadzić pomidory w żyznej ziemi w wiaderku, a korzenia wiadomo, pójdą sobie głębiej. Ale to i tak chyba za mało, żeby na tym piachu wkoło coś wyrosło. No i szukam dobrego nawozu. Różne tu widzę polecacie, a czy ktoś z Was używał nawozu do pomidorów z mączką bazaltową Targetu? Czy taki nawóz dobrze mi będzie zasilał pomidory? Bo mączkę bazaltową używałam. Rewelacja. A na ślimaki to w ogóle nie znalazłam nic lepszego, jakby ktoś nie wiedział. Ale tu mi zależy na tym, żeby nawóz był bogaty. Ten nawóz wydaje się super, ale jestem ciekawa opinii. Bo jak widzicie, u mnie nędznie to wygląda.
Obrazek
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Ja mam zakupione siarczan magnezu, saletra wapniowa, saletrzak, superfostat, bór i w każdej fazie wzrostu daje co innego. Nie ma nawozu uniwersalnego go od sadzonki do krzaka z dojrzałymi owocami.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Jest nawóz Folorowit do pomiodorów w postaci stałej i jest znacznie tańszy od Kristallonu. Kristallon 55zł za 3 kg a Florowit 28 zł. Ciekawi mnie w czym Kristallon jest lepszy od Florowitu i czy Florowit dobrze rozpuszcza się w wodzie?
Alinka_B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 gru 2021, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Sylwester88 pisze:Ja mam zakupione siarczan magnezu, saletra wapniowa, saletrzak, superfostat, bór i w każdej fazie wzrostu daje co innego. Nie ma nawozu uniwersalnego go od sadzonki do krzaka z dojrzałymi owocami.
Ja to myślałam, że jakimś jednym nawozem dam radę obskoczyć cały sezon ;-) Dlatego pomyślałam o tych nawozach z mączką bazaltową Targetu :-) Myśli Pan, że tym jednym się nie da?
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Jeśli o mączkę chodzi to na al... jest w o wiele lepszych cenach za kg.
pozdrawiam,
Tomek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

inga_beta pisze:Jest nawóz Folorowit do pomiodorów w postaci stałej i jest znacznie tańszy od Kristallonu. Kristallon 55zł za 3 kg a Florowit 28 zł. Ciekawi mnie w czym Kristallon jest lepszy od Florowitu i czy Florowit dobrze rozpuszcza się w wodzie?
Czy się opłaca to zależy jaki jest skład i ile jest % nawozu w tych 3 kg masy. Napisałam tak ogólnie bo sama ich nie kupuję a trzeba by porównać etykiety, żeby wykarkulować.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Nie wiedziałam że w tej samej masie może byc różna ilosc nawozu.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawożenie warzyw

Post »

No może ;:oj
Np. Florovit do pomidorów ma NPK 10:8,5:21 tzn. w 100 g nawozu mamy 10g azotu, 8,5 fosforu i 21 g potasu.
Kristalon pomarańczczowy NPK 6:12:36 w 100 g nawozu 6 g azotu, 12 fosforu i 36 g potasu.
inne nawozy możesz sobie wygooglać.
Do pomidorów nasz guru pomidorowy zalecał
N- azot 90-120 mg/l ta dawka zapobiega zasoleniu przy przesuszeniu
P –fosfor 138-184 mg/l
K- potas 240-300 mg/l
Oczywiście jeszcze różnie jest na poszczególnych etapach wzrostu.
Reszta to matematyka ;:14
Dorota
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie warzyw

Post »

Tyle ma być tych składników w mg/l ziemi? Czy też trzeba takim roztworem w mg/l wody podlewać?
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Nawożenie warzyw -

Post »

Swego czasu przeszukałem forum i znalazłem przepis na nawóz do fertygacji oparty na Kristalonie żółtym i Saletrze Potasowej.
W instrukcji było jak to mieszać w jakich proporcjach ale gdzieś zgubiłem tą informację :roll:

Chyba kiedyś XPO to opisywał, przeliczał itd. Z tego co zrozumiałem to był tam jeden uniwersalny przepis ale czy można go stosować przez cały okres wegetacji ? Chyba składniki powinny się trochę różnić w zależności od fazy wzrostu .. ?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Chciałbym fertygację oprzeć na tych składnikach ( ew. coś dołożyć) ale oczywiście jestem otwarty na inne dobre przepisy oparte na 2-3 składnikach..

Dodam, że chodzi o 15 sadzonek w tunelu poliwęglanowym i ok 10 krzaków na zewnątrz. W tunelu również inne warzywa więc fajnie by było jakby można było używać tych nawozów ( oczywiście w innych proporcjach) również do innych warzyw. :D

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”