Pomidory w donicach cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
emilka79
200p
200p
Posty: 358
Od: 29 maja 2014, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ja wczoraj właśnie dałam na waciki pomidorki z przeznaczeniem do donic: Maskotkę, Perłę Małopolski, krzyżówkę k/25 i jeden koktajlowy "nn" :tan .
Muszę tylko jakieś donice zdobyć, bo mam tylko 11litrowe po farbie- do Maskotki ujdzie, a reszta pewnie nie za bardzo ;:131 .
Pozdrawiam -Marta
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Najmniejsze w jakie sadziłem w ramach eksperymentu czy dadzą radę były wiaderka 5l.Odmiana malinowa, i w miarę dobrze sobie poradziły.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

A ile razy dziennie musiałeś podlewać? Ja też się zastanawiam, czy pomidorki karłowe Mikro Tom będą ładnie rosły w standartowych skrzynkach kwiatowych 60 cm, a może ktoś już je tak uprawiał :?:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Podlewałem raz dziennie,chociaż rosły w tragicznych warunkach. Do tunelu już się nie zmieściły więc wylądowały w małej mnożarce,gdzie produkowałem rozsady.Głównie cierpiały z powodu zbyt wysokiej temperatury.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Zotti
100p
100p
Posty: 173
Od: 22 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Może ktoś napisze jakie odmiany hodował w wiaderkach 5 l i 10 l i jakie były tego rezultaty. Wszyscy zalecają wiadra/pojemniki 15-20 l, ale nie każdy niestety takie posiada. Ja np. planuję w tym roku eksperymentalnie wsadzić "Koralika" do wiaderka 10 l, ale nie wiem czy w takim będzie chciał owocować...
Pozdrawiam - Waldemar
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ja koralika hodowałam w doniczce 5l. Upominał się o wode czasem 2x dziennie i nawet częściej. . Obsypany był owocami, ale owoce były gorzkie. Myśle, że to dlatego, że częściej był uwiędnięty niż ładny. Dziś wiem ,że 5 litrowa doniczka jest za mała.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Zotti pisze: Wszyscy zalecają wiadra/pojemniki 15-20 l, ale nie każdy niestety takie posiada.
Wystarczy odwiedzić pierwszą lepszą budowę z "czteropakiem" i wiaderka się znajdą bez problemu ( nawet będą czyste).
Po co się męczyć z małymi 5l pojemnikami.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ja miałam zwykłe w 10-cio litrowych - min. Promyk, White Tomesol, Zebra żółta płaska (K136), wsadzone do takich bo zabrakło miejsca na nie na ogródku. Promyk radził sobie doskonale - owocował jak szalony i to mimo że się trochę połamał. Dwa pozostałe dużo gorzej sobie radziły - w gruncie i w wiadrach o poj. 25-30 l owoców było więcej, krzaki były większe. No i w większych wiadrach były stabilniejsze. Oczywiście im mniejsza doniczka tym częściej trzeba podlewać.
W tym roku donice min. 15 l dla mniejszych pomidorków a wiadra 25 i 30 l dla większych planuję.
Pozdrawiam Asia
Zotti
100p
100p
Posty: 173
Od: 22 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Johna pisze:Ja miałam zwykłe w 10-cio litrowych - min. Promyk [..].
Promyk radził sobie doskonale - owocował jak szalony i to mimo że się trochę połamał.
Akurat mam tą odmianę, planowałem ją posadzić tylko w gruncie i nie przypuszczałem nawet, że poradzi sobie
również w wiadrze 10 l. ;:333

Johna, do jakiej wysokości wyrosł Ci "Promyk" w tym wiaderku?
Pozdrawiam - Waldemar
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

:wit Przeglądnęłam pierwszą część i tą, i myślę że pomidory które planuję w tym roku wysadzić do donic dadzą radę. Co prawda miałam sadzić inne ale po powtórnej selekcji do donic pójdą rosyjskie Pripoljarnyi , Sibirskiy Skorospelyi, Sub-Arctic Plenty , Zinulya i zastanawiam się nad Hlebosolnyie bo on jednak dorasta do 80cm, ale może spróbuję i jego zadoniczkowć :)
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Zotti - Promyk miał zarówno w gruncie jak i w wiadrze do 1 m.

Obrazek

Trochę na tym zdjęciu widać go po prawej - obok Orange Strawsberry albo Złoty Ożarowski.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Odrobiłam zadanie domowe z pomidorów w donicach (przynajmniej tak mi się wydaje :wink: ). Wybrałam najważniejsze zalecenia forumowych speców w tym temacie. Proszę o ewentualną korektę, jeśli coś jest nie tak i o uzupełnienie jeśli czegoś istotnego brakuje. Taka ściąga może się komuś początkującemu przyda.

POMIDORY W DONICACH w PIGUŁCE
1.Wykładamy na waciki/wysiewamy 1 marca.
(Z wacika zaraz po wykiełkowaniu wsadzamy do ziemi.)
1a. Podłoże do wysiewu i pikowania nie powinno zawierać więcej niż 0,6 kg/m3 nawozu.
Jeśli zawiera więcej, czekamy trochę dłużej z fertygacją. Podłoże można rozluźnić perlitem.
2. Po rozłożeniu liścieni zaraz pikujmy do palety po same liścienie.
3. Potem przesadzam jeszcze dwukrotnie, za każdym razem jak najgłębiej.
4. Zaczynamy nawożenie (FERTYGACJĘ) sadzonek zaraz jak tylko rozsada ruszy po przesadzeniu.
5. Nawozimy 3ml florowitu do pelargonii (NPK 4;6;8)/ 1 litr wody. Pożywkę daje się tylko raz dziennie, niezależnie od ilości podlewania w ciągu dnia.
6. Należy uzupełniać wapń i magnez jeśli podlewa się deszczówką.
7. Co do temperatury panującej na zewnątrz: minimum termiczne to 12C. Przy tej temperaturze pomidor przestaje rosnąć. Poniżej zaś 8C istnieje możliwość uszkodzeń, które nie muszą być widoczne ,ale mogą odbić się na plonie
8. Zalecane podłoże do donicy to np. Sterlux (uniwersalne) wymieszany z perlitem. Czysty torf ma duży skurcz przy schnięciu i niszczyłby korzenie.
9. NIE umieszczamy oborników na dnie. Stężenie składników będzie na dnie tak duże, że korzenie w tą warstwę nie wejdą.
10. Doniczki owijamy folią aluminiową lub czymś białym, by podłoże się nie przegrzewało.
11. Latem należy podlewać solidnie. Na 20 litrowe wiadro 3-4 l jednorazowo wody.
12. Sporządzamy mikstury forumowicz i stosujemy według jego zaleceń :!: ( W przypadku pomidorów narażonych na deszcz lub rosę)
13. Osoby zainteresowane mogą opryskiwać grona kwiatowe odmian wielkoowocowych Borasolem w celu poprawy wiązania owoców.
(7,5 ml borasolu na litr wody. Opryskujemy tylko rozwinięte kwiaty dwukrotnie w ciągu tygodnia.
Można sobie przygotować roztwór w małym opryskiwaczu np 0,5 l. Niezużyty roztwór może stać, nic mu się nie stanie.
)
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

O na pewno nie tylko początkującym, ale i zapominalskim, roztrzepańcom i sklerotykom takim jak na przykład ja :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”