Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1078 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 64  
Autor Wiadomość
Ruda2011
 Tytuł: Re: Pomidory w donicach
PostNapisane: 9 lut 2015, o 09:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dzięki legina :D

"Biotit" pisze
Cytuj:
Dodatkowo 1x w tygodniu liście spryskuję 2 % roztworem skrzypu.

Gdzie pozyskujesz skrzyp Biotit ?
Jeszcze do niedawna miałam pod nosem piękną "plantację" skrzypu - niestety została zabudowana i "zachodnikowana".

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Biotit
PostNapisane: 9 lut 2015, o 09:42 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Ostatnio dostałem w prezencie.
Przedtem kupowałem sypki w Auchan < z łodygami > i w Aptece.

legina
PostNapisane: 9 lut 2015, o 09:43 
1000p
1000p

0 szt.
Skrzyp suszony dostaniesz również tu:
http://www.magicznyogrod.pl

aniag78
PostNapisane: 9 lut 2015, o 10:24 
200p
200p

1 szt.
Ruda2011 napisał(a):
Dziękuję forumowicz i Biotit, że odpowiadacie i radzicie a nie odsyłacie do przeczytania 78 stron tego wątku. :D - to bardzo miłe z Waszej strony ;:168

Ja również bardzo dziękuję :) W wątku poruszane są bardzo ciekawe i ważne kwestie. Jednak od kilku dni "namiętnie" wertuję całe FO i przyznam, że od natłoku nowych informacji zaczynają się one ze sobą mylić i czasem lepiej, żeby ktoś wytłumaczył i napisałam jak przysłowiowy chłop krowie na rowie.
Ruda2011 ja chemii stosować nie mogę, mam pierworodnego, który na wszelkie wspomagacze reaguje alergią. A, że to dziecię, które sobie samo chodzi i zrywa co chce z krzaczka, muszę uważać czym roślinę traktuję.

W donicach jeszcze nie uprawiałam, w tym roku zobaczymy co z tego wyjdzie.

kaLo
PostNapisane: 9 lut 2015, o 10:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
W tym roku spróbuję metody przypomnianej przez forumka tadwoj viewtopic.php?f=42&t=65073&start=504 i strona następna.Zamiast cylindrów użyję rękawa foliowego czarnego ,dostępnego w sklepach ogrodniczych o szer. 40 cm.Da to średnicę cylindra ok.25 cm.

annodomini
PostNapisane: 9 lut 2015, o 23:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Jestem. Kurzak do podlewania robię tak. Mam dwie beczki po +- 200 litrów. Kupuję suchy nawóz workowany. Mieszam 3 litry suchego na 10 litrów H2O. Szykuję jedną beczkę i zostawiam do miesiąca, mieszając co dwa, trzy dni. Beczkę lekko zakręcam, ale nie do końca - "luft" musi być ! Później mieszam w proporcji 1:10 i podlewam pomidory w donicach (ale nie za często, raz na trzy-cztery dni, bardziej cztery), warzywa, dynki i co tam sięgnę. Jak jedna beczka jest prawie gotowa, "nastawiam" drugą. I tak przez sezon. Pomidorom w tych proporcjach nigdy krzywdy nie zrobiłem. Niczego innego nie dolewam, ani nie podsypuję. Dwa razy osiedliła mi się w płynnym kurzaku larwa gnojki. Nie jest to nic strasznego, oprócz nazwy :D . Nie interesują jej, ani nasze uprawy, ani my. Co do zapachu kurzaka, przerobiony nie śmierdzi. U mnie doniczki z pomidorami stoją dookoła tarasu.

Biotit
PostNapisane: 10 lut 2015, o 00:53 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Adam, wszystko ładnie, ja mam kurzak z grzędy, a nie suszony. Co wtedy ?

x-p-o
PostNapisane: 10 lut 2015, o 04:19 
ZBANOWANY

0 szt.
Świeży pomiot kurzy zawiera ok 50 % wody. Zatem jeśli kolega annodomini bierze 3 l suszonego obornika do rozcieńczania to świeżego nawozu trzeba wziąć dwa razy tyle czyli 6 l. Dalej obliczamy rozcieńczenie. Zalewając 6 l obornika 10 l wody mamy 16 litrów, w którym jest 6 l obornika. Procentowo mamy więc ok 40 % obornika w takiej mieszaninie. Po fermentacji bierzemy następnie 1/16 takiej brei na każde 10 l wody. W każdej 1/16 części jest ok 0,4 l obornika w stanie takim, jaki użyliśmy do fermentacji. To 0,4 l znajduje się w 10 l wody zatem w 1 litrze znajduje się 0,04 l użytego obornika. Teraz, aby ocenić w przybliżeniu skład takiej mikstury musimy przejść na stężenia wagowe.
Litr świeżego obornika waży ok 0,8 kg zatem w roztworze do podlewania mamy 0,03 kg świeżego obornika w każdym litrze do podlewania. Skład takiego obornika jest następujący:

azot - 2,3 % ; fosfor - 2,1 % ; potas - 1,8 % http://www.oschrbialystok.internetdsl.p ... uralne.pdf

Zatem 1 l takiego gotowego do podlewania nawozu będzie zawierał:

azot - 2,3 x 30/100 = 690 mg/l
fosfor - 2,1 x 30/100 = 630 mg/l
potas - 1,8 x 30/100 = 540 mg/l

W przypadku azotu trzeba wziąć pod uwagę równoważnik nawozowy równy 0,3 zatem dostępnego azotu będzie 690 x 0,3 = ca 200 mg/l

Takim więc roztworem nawozu można nawozić dając po 1 l co drugi dzień, lub 2 l co 3 dni, lub 3 l co 4 dni

PS.. Nie ma więc, jak widać, powodów do zmartwień, jak wysuszyć obornik :D . Rozcieńczenie jest tak, jak 1 : 33, więc nawet jeśli popełnimy 10 % błędu na początku w ocenie ilości obornika co do jego wagi czy objetości, to końcowa różnica w zawartości składników będzie niewielka rzędu 6-20 mg/l

krynka
 Tytuł: Re: Pomidory w donicach cz.2
PostNapisane: 10 lut 2015, o 11:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pomodoro- jak zwykle jesteś nieoceniony ;:180 Warto ten "przepis" umieścić gdzieś w widocznym miejscu,żeby łatwo było go znaleźć.
Jednak mam pewne obiekcje,czy mikstura w takich proporcjach (6 l świeżego kurzaka + 10 l wody) da się mieszać?
Zwłaszcza w późniejszej fazie fermentacji zrobi się z tego konsystencja sera.

x-p-o
PostNapisane: 10 lut 2015, o 12:05 
ZBANOWANY

0 szt.
Zapewniam Cię, że da się mieszać. Ja do podlewania krzewów zalewam SUCHY kurzeniec wodą pół na pół i da się mieszać.

Mieszam kopaczką trójzębną wykonując parę ruchów w dół i w górę. Można również widłami

PS.. W poprzednim poście mowa jest oczywiście o nawożeniu pomidorów w pojemnikach.

Gekoon
PostNapisane: 10 lut 2015, o 12:15 
500p
500p

0 szt.
hej jaka pojemnosc doniczki ma być dla pomidorów i pomidorów koktajlowych bo chciałem koktajlówki sadzić w takich długich ok. 10 l doniczkach po 3-4 sadzonki -dałoby radę ? a i co do kurzaku czy jaskółcza kupka nie zaszkodzi im? bo mam na balkonie gniazdo jaskółek które lubię ;:168 ale czasem ma ochotę zatłuc ich za tą kupencję :lol: co roku dają mi prezenty np 2 zasuszone pisklaki,jajko i te srebrno-czarne medale nie zaszkodzi pomidorkom będącym pod tym gniazdem bo nie che ich wyrzucać bo pisklaki i te ptaki nadają takiej dzikosci .

Proszę o poprawną pisownię, taki tekstu nie sposób czytać- Regulamin forum- mod.jokaer

Maka
PostNapisane: 10 lut 2015, o 12:15 
50p
50p

0 szt.
Pomodoro, pisząc "suchy kurzeniec" masz na myśli taki prosto z kurnika, ale wysuszony, czy też ten, który sprzedają w marketach. Ten ostatni chyba jest granulowany.

Ewa

x-p-o
PostNapisane: 10 lut 2015, o 12:37 
ZBANOWANY

0 szt.
Niegranulowany. Po prostu suchy.

Jeśli ktoś będzie kupował jakikolwiek obornik granulowany ,to kupować tylko taki, na którym producent podaje skład NPK. Wtedy jest wiadomo w jakich proporcjach go użyć bez szkody dla roślin.

Biotit
PostNapisane: 10 lut 2015, o 12:50 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Gekoon napisał(a):
hej jaka pojemnosc doniczki ma być dla pomidorów i pomidorów koktajlowych bo chciałem koktajlówki sadzić w takich długich ok. 10 l doniczkach po 3-4 sadzonki -dałoby radę ? a i co do kurzaku czy jaskółcza kupka nie zaszkodzi im? bo mam na balkonie gniazdo jaskółek które lubię ;:168 ale czasem ma ochotę zatłuc ich za tą kupencję :lol: co roku dają mi prezenty np 2 zasuszone pisklaki,jajko i te srebrno-czarne medale nie zaszkodzi pomidorkom będącym pod tym gniazdem bo nie che ich wyrzucać bo pisklaki i te ptaki nadają takiej dzikosci .

2 sadzonki to max. Ja jednak bym wsadził 1 szt. i poprowadził na 2 pędy.

Gekoon
PostNapisane: 10 lut 2015, o 13:25 
500p
500p

0 szt.
ale koktajlówki? czy zwykłe? ;:65

Zdania w języku polskim zaczynamy wielką literą- mod. jokaer.

MENA515
PostNapisane: 10 lut 2015, o 15:28 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
W zeszłym roku miałam w donicach Megagronki, Big zebrę, Black cherry i Snow white. Wszystkie ładnie rosły. Jeden krzak = jedna doniczka. W tym roku mam 21 odmian, więc też część pójdzie w doniczki.

Biotit
PostNapisane: 10 lut 2015, o 15:54 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Ja powoli szykuję listę balkonową, chęci są duże, ale MAX 6 szt się zmieści.
Serce w rozterce. Jak tu dokonać wyboru ?

Obrazek

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1078 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 64  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości