Pomidory w donicach cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Na chwilę obecną to one potrzebują niższej temperatury,umiarkowanego podlewania i światła, przede wszystkim światła.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
lester
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 wrz 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Kochani , dzisiaj wyszły z ziemi moje pierwsze siewki przeznaczone do donic, huuuuuuurrrra! ;:138
iryska2
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 mar 2015, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ja coś się spóźniłam z wysiewem. Zrobiłam to dopiero wczoraj.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Może to inni się pospieszyli :wink:
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Przyszedł mi do głowy taki pomysł, by do wiadra ok. 30l do dużego pomidora np. K/37 lub Berkeley T.D. dosadzić jakiś karłowy np. Betalux lub Maskotkę, jak skończą owocowanie karłowe to wyrzucić, czy ktoś już tak próbował sadzić, czy jest to pomysł warty uwagi? :wink:

Pozdrawiam
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Może prędzej Betaluxa, bo wczesny i kończy sensowne owocowanie końcem sierpnia - natomiast Maskotkę zrywam jeszcze w październiku
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Rzepko sadzę podobnie z tym,że w szklarni.Malinowy olbrzym +maskotka .Z betaluxem nie polecam.Zanim malinowy odskoczy w zwyż trochę się wzajemnie zacieniają ,ale maskotka jest wiotka ,więc pochylam ją ku ziemi .W dużej donicy myślę ,że możnaby puścić maskotkę na całkowity zwis.Oczywiście więcej papu im się należy :D
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

W tym roku też intensywnie myślę o hodowli pomidorów w pojemnikach, znalazłam coś co się nazywa kasta budowlana, dla mnie to prostokątna czarna "donica" 60l o wymiarach wysokość 280 szerokość 410 długość 710, na allegro można je kupić po 12,99 więc nie taki straszny wydatek, pytanie czy się sprawdzi i ile pomidorów mogę zmieścić w jednej? Myślałam żeby dać dwa koktajlowe wysokie, lub trzy krzaczki wysokie wielkoowocowe prowadzone na jeden pęd a dół marzy mi się obsadzony bazylią. Ktoś już hodował pomidory wprostokątnych kastach budowlanych?? czy lepiej jest zapatrzeć się w wiadra np 20 litrowe i sadzić po dwie sztuki- wysoka odmiana z karłową? Wtedy wiadra można rozsunąć względem siebie, a w takiej kaście pomidorki pewnie będą upchane:( Mam 9 miesięcznego owczarka podhalańskiego który namiętnie gryzie doniczki;/ i boje się że 20litrowe wiadro z łatwością przewróci i pozbędzie się zawartości zyskując "zabawkę" a z 60l pojemnikiem już tak łatwo mieć nie będzie. Właściwie o hodowli pomidorów w pojemnikach też myślę ze względu na psa, 2 sezony uprawiałam pomidory w gruncie, niestety mój 50kg "taran" pod koniec zeszłego sezonu skutecznie zniszczył część uprawy, wtedy piesek był szczeniaczkiem a pomidory były już wyrośnięte, teraz pomidory będą malutkie a piesek już duży;/ muszę się zabezpieczyć na wypadek gdyby uprawa w gruncie nie przyniosła żadnych plonów, pomidorki chociaż na spróbowanie bym miała z tych kast. Myślałam o zagospodarowaniu 3-4 takich pojemników, a w takim wypadku zaczynam się zastanawiać czy jako podłoża mogę użyć ziemi ogrodowej zmieszanej z kupną ziemią uniwersalną? Dół donic obciążyć kamieniami? czy jak wysokość takiego pojemnika to 28cm to te kamienie niepotrzebnie zabiorą miejsce?
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ile pomidorów maskotka możę na raz rosnąć w 20l worku?
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Nanawel - w zasadzie wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wątku ...
Krótko:
- nawet w kaście budowlanej pomidor urośnie, rosną nawet w doniczkach 10 litrowych. Im większa doniczka i przestrzeń przeznaczona na jednego pomidora tym lepiej, tzn. więcej owoców, mniej podlewania, mniejsze niebezpieczeństwo zasolenia. Optymalnie powinno się przeznaczyć 20 litrów na jedną sadzonkę.
- ziemia - ja stosuję uniwersalną sterluxa i fertuguję florowitem. I to wystarcza.
- pomidory wysokie wraz z owocami mogą być nie stabilne nawet w kaście. Ja psa nie mam ale wiatry ze dwa razy poprzewracały mi pomidory na tarasie. Pomogło obłożenie kamieniami ale na wierzchu i po bokach doniczek.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Rosnąć, a plonować, to dwie różne sprawy. Myślę, że ta czarna budowlana "kasta" jest za niska na kilka krzaczków. Pomidor potrzebuje głębszego pojemnika.
Gekoon - 20 l na 1 sztukę :D
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Też się kiedyś zastanawiałem nad uprawą pomidorów w kastrze ale jakoś wybiłem sobie to z głowy. Wydaje mi się że pojemność takiego kastra jest nieproporcjonalna do szerokości i długości. Wejdzie tam z 80l ziemi a nie wsadzisz więcej niż 3 pomidory, dwa byłoby w sam raz w odstępie 50cm. Wolałem zatem kupić doniczki produkcyjne 18sto litrowe wysokie na 29cm co wg mojej mądrości najbardziej odpowiada pomidorom które maja system korzenia palowego który idzie dosyć głęboko. W każdym bądź razie na jesień widziałem że bryła korzeniowa jest wypełniona dosyć szczelnie i do samego dna, pomidorki były fantastyczne i zdrowe.
Nanavel zdecydowanie można by oduczyć pieska takich zabaw ale nie myślałaś o wkopaniu tych doniczek do ziemi? uchroniło by to przed ich przewróceniem i chroniłoby przed przegrzewaniem korzeni.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Trixi11
100p
100p
Posty: 121
Od: 27 lut 2015, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bawaria-Niemcy

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Od 3 lat mam pomidory w kastrach budowlanych w pierwszym roku mialam po 3 w jedenej co sprawdza sie przy odmianach karlowych ,duze pomidory wsadzam po 2 i tez jest dobrze. One maja pojemnosc 65 litrow wiec ziemi jest wystarczajaco.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”