Pomidory w donicach cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Pomidory w donicach

Post »

Dzięki legina :D

"Biotit" pisze
Dodatkowo 1x w tygodniu liście spryskuję 2 % roztworem skrzypu.


Gdzie pozyskujesz skrzyp Biotit ?
Jeszcze do niedawna miałam pod nosem piękną "plantację" skrzypu - niestety została zabudowana i "zachodnikowana".
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Pomidory w donicach

Post »

Ostatnio dostałem w prezencie.
Przedtem kupowałem sypki w Auchan < z łodygami > i w Aptece.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory w donicach

Post »

Skrzyp suszony dostaniesz również tu:
http://www.magicznyogrod.pl
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Pomidory w donicach

Post »

Ruda2011 pisze:Dziękuję forumowicz i Biotit, że odpowiadacie i radzicie a nie odsyłacie do przeczytania 78 stron tego wątku. :D - to bardzo miłe z Waszej strony ;:168
Ja również bardzo dziękuję :) W wątku poruszane są bardzo ciekawe i ważne kwestie. Jednak od kilku dni "namiętnie" wertuję całe FO i przyznam, że od natłoku nowych informacji zaczynają się one ze sobą mylić i czasem lepiej, żeby ktoś wytłumaczył i napisałam jak przysłowiowy chłop krowie na rowie.
Ruda2011 ja chemii stosować nie mogę, mam pierworodnego, który na wszelkie wspomagacze reaguje alergią. A, że to dziecię, które sobie samo chodzi i zrywa co chce z krzaczka, muszę uważać czym roślinę traktuję.

W donicach jeszcze nie uprawiałam, w tym roku zobaczymy co z tego wyjdzie.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory w donicach

Post »

W tym roku spróbuję metody przypomnianej przez forumka tadwoj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=504 i strona następna.Zamiast cylindrów użyję rękawa foliowego czarnego ,dostępnego w sklepach ogrodniczych o szer. 40 cm.Da to średnicę cylindra ok.25 cm.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Pomidory w donicach

Post »

Jestem. Kurzak do podlewania robię tak. Mam dwie beczki po +- 200 litrów. Kupuję suchy nawóz workowany. Mieszam 3 litry suchego na 10 litrów H2O. Szykuję jedną beczkę i zostawiam do miesiąca, mieszając co dwa, trzy dni. Beczkę lekko zakręcam, ale nie do końca - "luft" musi być ! Później mieszam w proporcji 1:10 i podlewam pomidory w donicach (ale nie za często, raz na trzy-cztery dni, bardziej cztery), warzywa, dynki i co tam sięgnę. Jak jedna beczka jest prawie gotowa, "nastawiam" drugą. I tak przez sezon. Pomidorom w tych proporcjach nigdy krzywdy nie zrobiłem. Niczego innego nie dolewam, ani nie podsypuję. Dwa razy osiedliła mi się w płynnym kurzaku larwa gnojki. Nie jest to nic strasznego, oprócz nazwy :D . Nie interesują jej, ani nasze uprawy, ani my. Co do zapachu kurzaka, przerobiony nie śmierdzi. U mnie doniczki z pomidorami stoją dookoła tarasu.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Pomidory w donicach

Post »

Adam, wszystko ładnie, ja mam kurzak z grzędy, a nie suszony. Co wtedy ?
Moje wątki
Festina Lente
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Świeży pomiot kurzy zawiera ok 50 % wody. Zatem jeśli kolega annodomini bierze 3 l suszonego obornika do rozcieńczania to świeżego nawozu trzeba wziąć dwa razy tyle czyli 6 l. Dalej obliczamy rozcieńczenie. Zalewając 6 l obornika 10 l wody mamy 16 litrów, w którym jest 6 l obornika. Procentowo mamy więc ok 40 % obornika w takiej mieszaninie. Po fermentacji bierzemy następnie 1/16 takiej brei na każde 10 l wody. W każdej 1/16 części jest ok 0,4 l obornika w stanie takim, jaki użyliśmy do fermentacji. To 0,4 l znajduje się w 10 l wody zatem w 1 litrze znajduje się 0,04 l użytego obornika. Teraz, aby ocenić w przybliżeniu skład takiej mikstury musimy przejść na stężenia wagowe.
Litr świeżego obornika waży ok 0,8 kg zatem w roztworze do podlewania mamy 0,03 kg świeżego obornika w każdym litrze do podlewania. Skład takiego obornika jest następujący:

azot - 2,3 % ; fosfor - 2,1 % ; potas - 1,8 % http://www.oschrbialystok.internetdsl.p ... uralne.pdf

Zatem 1 l takiego gotowego do podlewania nawozu będzie zawierał:

azot - 2,3 x 30/100 = 690 mg/l
fosfor - 2,1 x 30/100 = 630 mg/l
potas - 1,8 x 30/100 = 540 mg/l

W przypadku azotu trzeba wziąć pod uwagę równoważnik nawozowy równy 0,3 zatem dostępnego azotu będzie 690 x 0,3 = ca 200 mg/l

Takim więc roztworem nawozu można nawozić dając po 1 l co drugi dzień, lub 2 l co 3 dni, lub 3 l co 4 dni

PS.. Nie ma więc, jak widać, powodów do zmartwień, jak wysuszyć obornik :D . Rozcieńczenie jest tak, jak 1 : 33, więc nawet jeśli popełnimy 10 % błędu na początku w ocenie ilości obornika co do jego wagi czy objetości, to końcowa różnica w zawartości składników będzie niewielka rzędu 6-20 mg/l
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

forumowicz- jak zwykle jesteś nieoceniony ;:180 Warto ten "przepis" umieścić gdzieś w widocznym miejscu,żeby łatwo było go znaleźć.
Jednak mam pewne obiekcje,czy mikstura w takich proporcjach (6 l świeżego kurzaka + 10 l wody) da się mieszać?
Zwłaszcza w późniejszej fazie fermentacji zrobi się z tego konsystencja sera.
Pozdrawiam serdecznie- Ela
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Zapewniam Cię, że da się mieszać. Ja do podlewania krzewów zalewam SUCHY kurzeniec wodą pół na pół i da się mieszać.

Mieszam kopaczką trójzębną wykonując parę ruchów w dół i w górę. Można również widłami



PS.. W poprzednim poście mowa jest oczywiście o nawożeniu pomidorów w pojemnikach.
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

hej jaka pojemnosc doniczki ma być dla pomidorów i pomidorów koktajlowych bo chciałem koktajlówki sadzić w takich długich ok. 10 l doniczkach po 3-4 sadzonki -dałoby radę ? a i co do kurzaku czy jaskółcza kupka nie zaszkodzi im? bo mam na balkonie gniazdo jaskółek które lubię ;:168 ale czasem ma ochotę zatłuc ich za tą kupencję :lol: co roku dają mi prezenty np 2 zasuszone pisklaki,jajko i te srebrno-czarne medale nie zaszkodzi pomidorkom będącym pod tym gniazdem bo nie che ich wyrzucać bo pisklaki i te ptaki nadają takiej dzikosci .

Proszę o poprawną pisownię, taki tekstu nie sposób czytać- Regulamin forum- mod.jokaer
Maka
50p
50p
Posty: 88
Od: 14 paź 2014, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

forumowicz, pisząc "suchy kurzeniec" masz na myśli taki prosto z kurnika, ale wysuszony, czy też ten, który sprzedają w marketach. Ten ostatni chyba jest granulowany.
pozdrawiam

Ewa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Niegranulowany. Po prostu suchy.

Jeśli ktoś będzie kupował jakikolwiek obornik granulowany ,to kupować tylko taki, na którym producent podaje skład NPK. Wtedy jest wiadomo w jakich proporcjach go użyć bez szkody dla roślin.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”