Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61  
Autor Wiadomość
minimisia
 Tytuł: Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2
PostNapisane: 24 mar 2019, o 18:12 
100p
100p
Ja kupuje w Casto.....e zwykłą ziemię uniwersalną. Mają firmy Hollas z Pasłęka. U mnie się sprawdza, jest ładna i rośliny dobrze rosną.

Rubia
 Tytuł: Ziema do wysiewów
PostNapisane: 3 kwi 2019, o 22:25 
200p
200p

0 szt.
A mnie właśnie zastanawiają te komentarze i rady, :arrow: viewtopic.php?p=6141793#p6141793

że ziemia musi być koniecznie świeża, tegoroczna. Po pierwsze - jak to sprawdzić? Worki z ziemią to nie kubeczki z jogurtem, nie ma na nich ani daty pakowania, ani terminu przydatności :) Mogę zapytać w sklepie, ale nawet jeśli mi odpowiedzą: "a tak, wczoraj przywieziona od producenta", to cóż - muszę wierzyć na słowo. A zresztą, może producent wyprzedaje zeszłoroczne resztki? Po drugie - dlaczego ziemia w worku, po iluś tam miesiącach leżakowania, ma się nie nadawać do użytku? Rozumiałabym, gdyby chodziło o ziemię z otwartej pryzmy: coś się wypłukało, wyparowało, całość zainfekowała się wszelkimi możliwymi patogenami, a do tego nasiona chwastów tylko czekają, żeby wykiełkować. Ale w zamkniętym worku foliowym? Pytam zupełnie poważnie. Jakie procesy tam zachodzą, że ta ziemia miałaby szkodzić sadzonkom?
Ja do moich pomidorów i papryk kupowałam w tym roku podłoże całkiem nowe, ale to była kwestia wyboru czegoś lepszego od ziemi do siewu i sadzonkowania Kronen, na której się zawiodłam rok temu. Okropna była, mazista i dziwnie się zlepiała. Ale też była świeża, to znaczy - świeżo kupiona :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Mirek19
 Tytuł: Re: Wszystko o pomidorach cz. 15
PostNapisane: 3 kwi 2019, o 23:06 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Na podłożach markowych producentów podawana jest data produkcji ;:108

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Rubia
PostNapisane: 3 kwi 2019, o 23:14 
200p
200p

0 szt.
A, to muszę sprawdzić. :) Ale nadal nie wiem: co złego jest w podłożu z ubiegłego roku? Zwłaszcza jeśli worek nie był otwierany?

Sprawdziłam: Biovita, Ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym, 20 l - rózne dane są, ale daty produkcji, jako żywo, brak. Jest Decyzja MRiRW P-30/09 - jak rozumiem, numer jakiegoś zezwolenia na produkcję. Sprzed 10 lat, zapewne.
Bella - do wysiewu nasion i pikowania roślin, 10 l - podobnie bez daty. I decyzja: P218a/12.
Może nie są to podłoża odpowiednio markowe, żeby była na nich data produkcji. Najważniejsze, że dobrze spełniają swoją rolę. A jeśli mi zostaną, bo kupiłam nadmiar worków - dlaczego miałabym ich nie wykorzystać w przyszłym sezonie?

Faworyt
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 06:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Cały czas mówię o worku otwartym w ubiegłym roku.Cz z z!Każdy z ogrodników przechowuje go inaczej i co u jednego będzie dobre u kolejnego już niekoniecznie po roku od otwarcia.A jakie procesy zachodzą w niewłaściwie przechowywanej ziemi to można sobie dopowiedzieć,ewentualnie doczytać. A poza tym podłoże z B. a podłoże profesjonalnej firmy to dwie różne bajki.

Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno

majmaj
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 07:46 
200p
200p

1 szt.
Dokładnie, przykładowo podłoże Canny zawsze jest takie same. Znajomi stosują od kilku lat i nigdy nie było problemów.

pH–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1

BobejGS
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 08:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A znajomy zakupił Canne i takiej plagi ziemiórek nie widział nigdy w życiu. Porównał to, do chmary much przy płycie z obornikiem. ;:224

Maraga
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 09:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zawsze sprawdzam datę produkcji.Musi być na każdym worku.Jeśli nie jest widoczna to prawdopodobnie jest z poprzedniego roku.Worek mógł leżeć w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych.

majmaj
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 10:23 
200p
200p

1 szt.
BobejGS napisał(a):
A znajomy zakupił Canne i takiej plagi ziemiórek nie widział nigdy w życiu. Porównał to, do chmary much przy płycie z obornikiem. ;:224

O widzisz, u nas poszło pewnie z 10 worków i ziemia była na tyle sterylna że nawet jedna trawka nie wyrosła.
Pewnie w dużej części ma wpływ na to jak ziemia jest magazynowana.

pH–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1

BobejGS
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 10:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zapewne nie było zbytu w tym sklepie i jakaś starsza partia, źle zmagazynowana.

Raczej nie ma reguły i w każdej może się zdarzyć dochył. Jal wszędzie, zależy to od wielu czynników. :)

Mirek19
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 12:49 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Rubia napisał(a):

Sprawdziłam: Biovita, Ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym, 20 l - rózne dane są, ale daty produkcji, jako żywo, brak. Jest Decyzja MRiRW P-30/09 - jak rozumiem, numer jakiegoś zezwolenia na produkcję. Sprzed 10 lat, zapewne.
Bella - do wysiewu nasion i pikowania roślin, 10 l - podobnie bez daty. I decyzja: P218a/12.

Podłoże warzywne "Aura" 80l. producent Hollas, Pasłęk - data produkcji 23.01.2019r

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Rubia
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 13:57 
200p
200p

0 szt.
Ale co z tego miałoby wynikać, że jedne firmy podają datę produkcji, a inne nie? Sprawdziłam jeszcze u siebie: datę produkcji ma również ziemia do ziół Kronen (kupiona w ubiegłym roku, wyprodukowana, a jakże, w 2018), ale po moich doświadczeniach z tej samej firmy ziemią do sadzonkowania (pewnie też miała datę produkcji, nie sprawdzę już, bo worki dawno temu wyrzucone) nawet nie mam ochoty jej otwierać. Gdyby data produkcji była gwarancją jakości, to ja owszem, jak najchętniej, ale moje dotychczasowe doświadczenia wskazują, że wcale tak nie musi być.

Informację o podłożach Biovity i Belli czerpałam zresztą z różnych tematów na tym forum, gdzie były bardzo chwalone, niezależnie od braku informacji o dacie :D
Potwierdzam, że z sadzonkami w jednej i drugiej nie mam kłopotów :)

Zresztą, ja pytałam o zagrożenia, jakie czają się w ziemi z ubiegłego roku, przyjmijmy, że w zamkniętym worku. Na razie wiem tyle, że są :)

A pytam z całkiem określonego powodu: u mnie w okolicy sklepy ogrodnicze sprowadzają ziemię chyba od tych samych producentów, bo we wszystkich oferta jest identyczna. Ziemię do sadzonkowania zamawiałam przez internet. W tym roku pasuje mi. Mam mały ogródek, kupiłabym sobie na zapas parę worków Belli albo Biovity (pierwsza chyba minimalnie lepsza, bardziej "ziemista" niż torfowa), żeby mieć już spokój w przyszłym sezonie i nie martwić się, czy ta nowa będzie równie dobra, jak tegoroczna. A tu czytam, że nie. Że musi być świeża. Ale konkretów brak...

Igala
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 15:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja mam podłoże Bella i wszystko ładnie rośnie,żadnych ziemiórek. Natomiast jak podsypałam avocado zwykłą ziemią z marketu to się zaczęło :roll: z ziemiorkami. Na szczęście sytuacja opanowana.

vinetou80
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 23:53 
200p
200p

1 szt.
Żeby była data pakowania na opakowaniu to trzeba odpowiednie urządzenie na linii pakującej ,które troszkę kosztuje,więc co najwyżej jest data pakowania na zbiorczej etykiecie na palecie.Tak Biovita ma datę dopuszczenia do obrotu danego towaru czy jak tam,jak się nie aktualizuje na opakowaniu danych to ważność decyzji jakichś urzędów może trwać i 100lat :)

Podłoże do wysiewu Biovita ma w składzie głównie torf i włókno kokosowe więc ciężko żeby było ziemiste...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 851 ]  Idź do strony nr...        1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości