Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  
Autor Wiadomość
felixa
 Tytuł: Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki
PostNapisane: 7 sty 2015, o 11:51 
200p
200p

1 szt.
Witaj Piotrze, podczytuję wątek i też zwróciłam uwagę na sadzonkę ‘kubańskiego oregano’.
Swego czasu szperałam w internecie na jego temat, bo mam podobną roślinę. Twoja to prawdopodobnie Plectranthus amboinicus , też ją miałam przez jeden sezon, ale zrezygnowałam (brak miejsca) , bo bardziej ‘wdzięczną woń’ ma według mnie Plectranthus cremnus. Ma też ładniejszy pokrój, zwarty krzaczek, ta druga ma długie międzywęźla, pędzi do góry. Twoja sadzonka jeszcze mała, nie jestem pewna odmiany, a może to jeszcze inny Plectranthus?
Z nazwami zawierzyłam tym autorom:
http://dianamedrek.pl/blog/tajemnicza-roslina/
http://ziolazodleglychkrain.blogspot.co ... nthus.html
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Biotit
PostNapisane: 7 sty 2015, o 14:45 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Felixa, nie wiem dokładnie jaka jest nazwa mojej, podobno nazw kubańskiego oregano jest ponad 200.
Może Beata się odezwie, bo to od Niej dostałem szczepki, za które jeszcze raz w tym miejscu dziękuję.

Mam jeszcze kilka, które się ukorzeniły.

Największa była ta:
fota z końca listopada 2014:
nie miała jednego liścia na 1 międzywęźlu i zamieszkała w growboxie

Obrazek

fota z grudnia 2014:

ładnie się odżywiła zarówno światłem Fluory, jak i dobrą ziemią

Obrazek

1 Stycznia obciąłem jej stożek wzrostu, straciła pechowo również jeden liść na drugim międzywęźlu,
dziś do niej zaglądam i widzę na najniższym liściu , że wyrasta chyba kolejne rozgałęzienie
i pewno będzie chciało rosnąć w bok, bardzo mnie to zaskoczyło, może mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko?

fota z 7 stycznia 2015

Obrazek

felixa
PostNapisane: 7 sty 2015, o 15:39 
200p
200p

1 szt.
Ze zdjęć bardziej przypomina Plectranthusa amboinicusa, który ma bardziej 'cytrynowomelisowy' zapach niż cremnus, który pachnie bardziej słodko. Jeśli jesteś amatorem ziół, polecam.

whitedame
PostNapisane: 7 sty 2015, o 17:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ta pachnąca roślinka jak dobrze odgadła Felixa to Plectranthus amboinicus. Roślina mateczna, z której pobrałam szczepki dla Piotra wyglądała jesienią tak: Obrazek
Ja jej używam zamiast ziół w sezonie jesienno zimowym do wszelakich potraw potrzebujących silnego zaromatyzowania, napojów i robię nalewkę na spirytusie i miodzie na przeziębienie i bolące gardło.
Co do Plectranthus Cremnus to kiedyś dostałam szczepkę ale dla mnie zbyt delikatne, nie ma tego oszałamiającego bukietu zapachów. A wiadomo, że miejsca na parapetach nie przybywa i trzeba dokonywać selekcji. Wyglądało podobnie, może trochę grubsze listki, mocniej omszone i nie były tak mocno żyłkowane.

kaLo
PostNapisane: 7 sty 2015, o 20:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam identyczną roślinkę.Rzeczywiście aromat super !Przycięte pędy wkładam do słoiczka,który trzymam w zamrażarce.Są zbyt mokre i nie nadają się do suszenia.

Biotit
PostNapisane: 8 sty 2015, o 10:49 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
kaLo napisał(a):
Biotit napisał(a):
.....różnica jest widoczna na korzyść Fluory, maluchy szybciej rosną , po tygodniu widać niewielką, a po 2 już znaczną różnicę. Sprawdza się stare porzekadło : droższe znaczy lepsze.

:?: Nie to,że się czepiam ale żeby aż tak?Znalazłem w sieci wykresy zamieszczone na którymś z forów akwarystycznych.Przyznasz,że wyglądają ciekawie.Fluora jest lepsza od zwykłych świetlówek ,ale praktycznie całe pasmo czerwone jest "za miedzą" w stosunku do chlorofilu.

Ja też się nie czepiam, ale weź pod uwagę, że stosując Fluorę, mam kłopot z głowy przez cały czas wegetacji papryk w growboxie,
co jest niewątpliwą jej zaletą, w przeciwieństwie od 865, czy 842.
8-)

kaLo
PostNapisane: 8 sty 2015, o 18:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie zaprzeczam,jest to wygodne,a wygoda kosztuje.Nie każdy może pozwolić sobie na fluorę.Kupię taką rurę ale 36 W.Znalazłem tanio w Obi,za 23 zł.18-ka w prakti kosztuje 30.Muszę jednak zmienić koncepcję growboxa,bo 36-ka jest długa na 1,2 m.

Dziunia87
PostNapisane: 8 sty 2015, o 23:19 
1000p
1000p

1 szt.
Była kiedyś taka reklama: "Jak nie widać różnicy, to po co przepłacać?" Te specjalne lampy, to takie trochę naciąganie ludzi na kasę jak dla mnie....

I dlatego trzymam się możliwie najtańszych rozwiązań przy podobnym efekcie :)
Do swojego growboxa dokupowałam ostatnio świetlówki na kolejne nowe pięterko: świetlówki kompaktowe OSRAM 18W 865, czyli 6500 K za 12zł z hakiem.
A zakres światła do wzrostu rozsady całkiem ok :)
Obrazek

W drugim growboxie mam świetlówki liniowe T8 18W cool daylight OSRAM oznaczenie 865, które zmieściły się do wnętrza szafki 90cm szer :) Cena poniżej 10zł za sztukę.

Biotit
PostNapisane: 8 sty 2015, o 23:43 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Ja mam takie 2 i 2 Fluory.
Wykres, wykresem,ale 865 mają za mało czerwieni do pobudzenia kwitnięcia, 842 z kolei za mało niebieskiego do wzrostu. Fluora wystarczy za obydwie. Takie są fakty. ;:173

krynka
PostNapisane: 9 sty 2015, o 00:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A jak ja bym kupiła taką świetlówkę Fluorę i położyła ją na parapecie,gdzie będą doniczki z papryczkami?
Myślicie,ze to ma sens? :roll:
Papryki ostre zamierzam wysiewać na początku lutego ( no może ze 2 odm tydzień wcześniej ) :wink:

Biotit
PostNapisane: 9 sty 2015, o 00:38 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Ela, wg.mnie nie ma sensu, bo bez osłony światło się rozproszy. Mini szklarnia na 2 półki, to wydatek ok. 50 zł, a służyć będzie na lata. Ja swoje oświetlenie i oprawy kupiłem w LM w Ursusie, szkoda, że nie mają tam mini szklarni.

kaLo
PostNapisane: 9 sty 2015, o 01:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zdania uczonych jak zwykle są podzielone.Jeżeli chcesz doświetlać rozsade na parapecie to wystarczy zwykła 865 dla uzupełnienia koloru niebieskiego ,którego o tej porze roku jest mało z powodu niskiego położenia słońca nad horyzontem.I nie musisz świecić całe 12 godzin.Jak dasz odbłyśnk ,to wielkich strat światła nie bedzie.

Biotit
PostNapisane: 9 sty 2015, o 07:37 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Jeśli chcesz mieć spokój przez cały czas wegetacji, słusznym wyborem jest Fluora.
Odbłyśnik,odbłyśnikiem, ale straty będą. ;:108

kaLo
PostNapisane: 9 sty 2015, o 08:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Piotrusiu,Ela chce trzymać rozsadę na parapecie a nie w ciemnej piwnicy.Światło słoneczne będzie,ale w niedostatku i właśnie ten brakujący kawałek trzeba uzupełnić a nie zastąpić wszystko sztucznym.
Dziunia 87 Różnicę jednak widać,może i nie wielką ale jednak.Ty zapłaciłaś za dwie liniowe 18 W/865 -20 zł a ja zapłacę za 36W/77 czyli fluora 23 zł to różnica też nie jest wielka i w moim przypadku całkowicie do zaakceptowania.

krynka
PostNapisane: 9 sty 2015, o 11:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jak ja uwielbiam te dyskusje uczonych ;:333 :D ( takie na poziomie,oczywiście :wink: )

Dzięki za rady,rozważę .
Piotrek,nawet chodziły mi po głowie mysli o growboxie,ale je odgoniłam :wink: Będę miała tylko kilka sztuk tych najostrzejszych odmian( w ub roku miałam zdecydowanie za dużo). Reszta to półostre i ozdobne.
Growbox to nie tylko koszty,( w sumie jednak spore),ale też dodatkowe obowiązki z doglądaniem tego "inkubatora",a potem z
przyzwyczajaniem do normalnych warunków świetlnych.
Takie doświetlanie uzupełniające wydaje mi się dobrym rozwiązaniem,zwłaszcza,że z tego rozproszonego światła ja będę korzystać :) Lubię półmrok,jak ogladam tv czy siedzę przy kompie,a taka świetlówka doświetli rozsadę i będzie robić za jedną z lampek nocnych :)
Podpowiedzcie jeszcze,proszę,która z tych dwóch propozycji jest przyjemniejsza dla oczu? :wink:

Dziunia87
PostNapisane: 9 sty 2015, o 11:43 
1000p
1000p

1 szt.
kaLo Nie doczytałam wcześniej ceny, rzeczywiście kosztują niewiele więcej (o ile to cena za 2 sztuki :) )... Nie licząc tu jeszcze oczywiście większego zużycia prądu przy 36W ;:173

Biotit napisał(a):
Ja mam takie 2 i 2 Fluory.
Wykres, wykresem,ale 865 mają za mało czerwieni do pobudzenia kwitnięcia, 842 z kolei za mało niebieskiego do wzrostu. Fluora wystarczy za obydwie. Takie są fakty. ;:173

Oczywiście masz trację, że moje mają mało czerwieni, ale jej do "przygotowania" rozsady w jej początkowej fazie nie potrzeba :)
Potem czerwień da już prawdziwe słońce, chociaż muszę powiedzieć, że moje papryczki w poprzednim sezonie przy tym świetle nie miały najmniejszego problemu z kwitnięciem :)
Obrazek
Obrazek

Biotit
PostNapisane: 9 sty 2015, o 12:16 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Tu miałaś dorosłe rośliny.
Pewnie, że każdym białym zimnym światłem można zrobić pełną wegetację, tylko ile to by trwało.
Nie na darmo Fluora jest Nr. 1. Nie ma kruszyć kopii, co jest lepsze i dlaczego.

Najważniejsze , że Nam papryczki rosną , a Nas to cieszy. ;:108

-- piątek, 9 sty 2015, 11:18 --

krynka napisał(a):
Jak ja uwielbiam te dyskusje uczonych ;:333 :D ( takie na poziomie,oczywiście :wink: )

Dzięki za rady,rozważę .

Podpowiedzcie jeszcze,proszę,która z tych dwóch propozycji jest przyjemniejsza dla oczu? :wink:

Ela, żadne, bo to światło jest szkodliwe dla oka.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 496 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Aliwar, Arkare i 155 gości