Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 30  
Autor Wiadomość
Biotit
 Tytuł: Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki
PostNapisane: 7 gru 2014, o 14:28 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
7.12 .2014

kolejne wschody:

Peter pepper yelow po 5 dniach
Cayenne po 7 dniach
Habanero red po 16 i 18 dniach
Apache po 4 dniach

Oświetlam 12- 16 h / dobę. Świetlówki Fluora.
Temp 26-29 C
Wilgotność 77-85 %
Zrobiłem miksturę na ewentualnych latających gości, lampa owadobójcza w drodze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Dziunia87
PostNapisane: 10 gru 2014, o 22:52 
1000p
1000p

1 szt.
Piotrze nic tylko brawo bić! :)
Widać, że pytałeś i czytałeś nim ruszyłeś z kopyta z uprawą ;:333 Growbox ekstra i pięknie powschodziły ci już pierwsze odmiany.

Mam aż jedno spostrzeżenie :) Warto byłoby te paletki co stoją po prawej stronie też postawić na jakimś pudełku co by siewki były bliżej źródła światła (nie będą się wtedy wyciągać niepotrzebnie). Min odstęp od świetlówek to tylko 10cm, więc śmiało możesz dać je wyżej .

Życzę powodzenia w dalszej uprawie i obiecuję, że będę tu do Ciebie zaglądać :wit

Biotit
PostNapisane: 10 gru 2014, o 23:26 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Sylwia , ja mam świetlówki Fluora, podobno są najlepsze , tutaj odstęp ok 20cm musi być. Te z lewej mają najdłuższy staż. Zainwestuj u siebie na 1 półce i porównasz, gdzie szybciej dochodzą do wzrostu papryczki.

Biotit
PostNapisane: 14 gru 2014, o 12:36 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
14.12.2014

kolejne wschody:

Carolina Reaper po 16 dniach
Naga Morich po 16 dniach
Czech Black po 15 dniach
Roccoto Orange po 15 dniach
Cayenne po 14 dniach
Apache po 8 dniach
Serrano po 4 dniach

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

cyganka77
PostNapisane: 14 gru 2014, o 12:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Piotrze papryki mam zamiar wysiać pod koniec stycznia wzorem ubiegłego roku, bo w tym wysiałam za późno i nic nie miałam.

Biotit
PostNapisane: 16 gru 2014, o 11:01 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
2 papryki po 2 nasionka postanowiły się usamodzielnić:

Obrazek
Obrazek

Peter Red (nasiona z USA, wysiane 17.11, wykiełkowały 1.12)
Obrazek

Cyklon (nasiona ze Śląska, wysiane 17.11, wykiełkowały 25.11)

Obrazek

System korzeniowy , jak na ok 14 dniową egzystencję potężny, każdy z korzonków został przycięty ,
a każda z papryk przesadzona do białych plastikowych kubków 0,25 l.

Kubek na dnie ma 2 dziurki, zakryte są keramzytem, ziemia taka sama jak poprzednio.

Obrazek

Powoli do przesadzenia szykują się następne papryki:

Obrazek

Biotit
PostNapisane: 21 gru 2014, o 20:05 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
21.12.2014
Tydzień Trzeci.

Wczoraj wreszcie wykiełkowała kolejna (2) królowa najostrzejszych papryk Carolina Reaper,
potrzymałem ją trochę dłużej na waciku, żeby nie zdezertowała w 1 kontakcie z ziemią.

Obrazek

Kolejne nasiona zostały zalane r-rem rumianku.
te które po 24 h nie utonęły wywaliłem. Tak teraz będę robił z każdymi nasionami, daje to 99% wschodów

Obrazek
Obrazek

Wiele papryk wymagało pikowania, pojawiła się 1 para liści właściwych. Niektóre miały zaczątek 2 pary liści właściwych.

Obrazek

Zostały przeniesione do białych kubków 200 ml. Dno w 3-4 dziurkami zrobionymi rozgrzanym gwoździem.
Na dno wsypałem ok 0,5 cm perlitu 3-6 mm, na to ziemia taka sama jaka była w rozsadach,
korzenie papryk podcinałem, a papryczki wsadziłem po "szyję", czyli widać tylko 1 parę liści właściwych,
na to wsypałem wermikulit o gradacji 4-8 mm.
Zapewni to niewysychanie ziemi i dłuższą stałą wilgotność ziemi w której rozwijają się korzenie.

Tym samym zmniejszyła się wilgotność w growboxie z 75- 90% do max 48%.

Obrazek

Bohater, bo pierwszy się usamodzielnił, idzie jak burza.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda reszta Towarzystwa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejne 2 pierwsze przepikowane papryczki:

Obrazek

amitka
 Tytuł: Re: Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki
PostNapisane: 26 gru 2014, o 18:23 
50p
50p

0 szt.
Biotit, ja zapytam obok tematu. Czy wiesz jak nazywa się kwiatek doniczkowy (ten omszony, pachnące liście w żółtej doniczce)? Mam go, podobny jest do oregano kubańskiego, ale jak porównuję, to oregano kubańskie ma bardziej okrągłe liście, a ten dłuższe i bardziej ząbkowane.
A growboxu zazdroszczę, ja czekam na luty z papryczkami.

x-s-D
PostNapisane: 26 gru 2014, o 19:20 
---

0 szt.
Biotit,dawałeś mikoryze lub jakiikolwiek ukorzeniacz do ziemi,czy dopiero jak będziesz przesadzał do docelowych pojemników.

Biotit
PostNapisane: 26 gru 2014, o 23:33 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
amitka napisał(a):
Biotit, ja zapytam obok tematu. Czy wiesz jak nazywa się kwiatek doniczkowy (ten omszony, pachnące liście w żółtej doniczce)?

To jest oregano kubańskie, dostałełem niedawno szczepki, ukorzeniłem Ukorzeniaczem B
i przez kilka tygodni postanowiłem roslinę doświetlać, licząc , że sie lepiej ukorzeni.

slowianka75D napisał(a):
Biotit,dawałeś mikoryze lub jakiikolwiek ukorzeniacz do ziemi,czy dopiero jak będziesz przesadzał do docelowych pojemników.

Na tym etapie nic nie dawałem, moje papryki przed docelową doniczką czy ziemią , będą jeszcze w 0,5 l kubkach, tam dostaną dobrą ziemię i nic poza tym.
Po liściach ocenię, czy coś im brakuje.

Przy pierwszym pikowaniu podcinałem korzenie, ma to pomóc w lepszym rozroście systemu korzeniowego.

kaLo
PostNapisane: 27 gru 2014, o 15:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Z tego ,co było mówione na FO,trzeba uszczykiwać korzeń główny,żeby pobudzić do wzrostu korzonki przybyszowe.Nie postąpiłeś zbyt radykalnie skracając wszystkie?

Biotit
PostNapisane: 27 gru 2014, o 16:42 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Widzisz, Szkół jest wiele, mi poradzono tak i dlatego podciąłem prawie wszystkie korzenie, czas pokaże czy dobrze zrobiłem.

Biotit
PostNapisane: 28 gru 2014, o 16:58 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Tydzień 4

28.12.2014

temp 28-33 C
wilgotność 70-75%

Zmieniłem system podlewania, podlewam od dołu, dzięki czemu podniosła się wilgotność, czy dobrze będzie dla papryk, czas pokaże. Podlewam 2 x w tygodniu, a zraszam codziennie.

Półka górna: świetlówka podwójna 18W światło Fluora

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Półka dolna : świetlówka podwójna18W światło białe zimne 865

Obrazek
Obrazek

Pierwsze przepikowane papryki po największych podstrzyżonych korzeniach mają się najlepiej. ;:108
Mają tydzień przewagi w samodzielności nad innym towarzystwem, niektóre już je doganiają.
Dostały podpórki, bo ostro idą do góry, chyba będę je przycinał za tydzień tylko jak po 2 parze liści, czy inaczej?

Obrazek

W zasadzie wszystkie najostrzejsze papryki zostały wysiane, ale sporo nasion się moczy już 4 tydzień i nic.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

U niektórych papryk pojedyncze listki pojaśniały i nie dotyczy to liścieni :lol: , coś im brakuje, tylko czego,
czy zacząć już stosować fertygrację?

krynka
PostNapisane: 28 gru 2014, o 17:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Piotr,ja bym trochę zmniejszyła obroty w Fabryce :lol: Niższa temperatura i wilgotność powinna przyhamować szybki wzrost i spowodować " mężnienie" siewek .
Jeśli blade są liście wierzchołkowe,to może dlatego,że dopiero się rozwinęły i pobrały za mało luxów :wink: Poobserwuj ,czy nie ciemnieją z wiekiem :)

rtk10
PostNapisane: 28 gru 2014, o 18:01 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Witam, :wit
fantastyczne papryczkowe przedszkole.
Podcięcie (uszczyknięcie) korzonków powinno wyjść roślinkom tylko na plus.
Zmiana systemu podlewania przyniesie korzystne efekty.
Te nasionka, które się moczą jeszcze (prawdopodobnie w wywarze/naparze z rumianku) chyba trzeba będzie przeznaczyć już tylko na kompost? Nic nie jest Ci chyba wiadome, kiedy i z jakich owoców zostały pozyskane?
Zastanawiam się, czy nie byłoby wskazane zastosowanie oprysku preparatem zawierającym krzemionkę? Natomiast, przy najbliższym przesadzaniu, do podłoża dodałabym trochę sproszkowanego węgla drzewnego.
Wszelkie "bardziej brutalne" zabiegi z papryczkami, bardzo Cię proszę, czyń dopiero od 08 do 10.01.2015r. Zaś następne - dopiero od 04 do 06.02.2015r. i w dniach 05 oraz 31.03/01.04.2015r.
A poza tym, w międzyczasie rozmawiaj z papryczkami i niech "słuchają" dobrej muzyki.
Reklamacji nie przyjmuję. Życzę powodzenia w uprawie i bardzo proszę nie dziękować.

kalafior
PostNapisane: 28 gru 2014, o 19:22 
100p
100p

1 szt.
Według mnie mając na uwadze wielkość grwboxa pośpieszyłeś się trochę z wysiewem c.annum.
Krynka może mieć rację z tym chlorofilem biorąc pod uwagę że użyłeś substratu do wysiewu który na najbliższe tygodnie powinien zapewnić "papuniu" twoim podopiecznym.
Przycina się tylko stożki wzrostu,według mnie jest stanowczo za wcześnie,nawet za tydzień.
Widać brak elementu stresu, w znacznym stopniu można temu zaradzić montując wiatraczek lub przeczesując roślinki grzbietem dłoni.Spowoduje to tężenie roślin bo na tych patyczkach marnie to widzę.
Gratuluję zapału i konsekwencji ;:63

Biotit
PostNapisane: 28 gru 2014, o 23:19 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
krynka napisał(a):
Piotr,ja bym trochę zmniejszyła obroty w Fabryce :lol: Niższa temperatura i wilgotność powinna przyhamować szybki wzrost i spowodować " mężnienie" siewek .
Jeśli blade są liście wierzchołkowe,to może dlatego,że dopiero się rozwinęły i pobrały za mało luxów :wink: Poobserwuj ,czy nie ciemnieją z wiekiem :)

Ela, tylko jak to zrobić, Światło zimne, ale w sumie daje taką temp , Kolega zza wody mówi mi , że to standard, więc już sam nie wiem jaka powinna być właściwa temp. Wilgotność jest ok, poza tym wg mnie to siewki nie są zbyt mocno wyciągnięte.

Co do jasności , to może masz rację, zobaczę za porę dni, czy się polepszyło.

rtk10 napisał(a):
Te nasionka, które się moczą jeszcze (prawdopodobnie w wywarze/naparze z rumianku) chyba trzeba będzie przeznaczyć już tylko na kompost? Nic nie jest Ci chyba wiadome, kiedy i z jakich owoców zostały pozyskane?

Renata, nasion poza tymi z DE nie kupowałem, dostałem z wiadomych źródeł. Nie są w rumianku , tylko zamoczone w wodzie. Dam Im szansę jeszcze 2 tyg i wywalę. W rumianku były na początku drogi przez 1 dobę.

rtk10 napisał(a):
Zastanawiam się, czy nie byłoby wskazane zastosowanie oprysku preparatem zawierającym krzemionkę?

A w jakim celu?

rtk10 napisał(a):
Natomiast, przy najbliższym przesadzaniu, do podłoża dodałabym trochę sproszkowanego węgla drzewnego.
Wszelkie "bardziej brutalne" zabiegi z papryczkami, bardzo Cię proszę, czyń dopiero od 08 do 10.01.2015r. Zaś następne - dopiero od 04 do 06.02.2015r. i w dniach 05 oraz 31.03/01.04.2015r.

Dlaczego takie konkretne daty proponujesz, proszę o szczegóły

rtk10 napisał(a):
A poza tym, w międzyczasie rozmawiaj z papryczkami i niech "słuchają" dobrej muzyki.

Rozmawiam z nimi za każdym razem, muzyki słuchają, Apap też do nich zajrzał i mają się chyba dobrze , jeśli chodzi o samopoczucie.

kalafior napisał(a):
Przycina się tylko stożki wzrostu,według mnie jest stanowczo za wcześnie,nawet za tydzień.
Widać brak elementu stresu, w znacznym stopniu można temu zaradzić montując wiatraczek lub przeczesując roślinki grzbietem dłoni.Spowoduje to tężenie roślin bo na tych patyczkach marnie to widzę.
Gratuluję zapału i konsekwencji ;:63

Ja póki co chcę przyciąć (termin bliżej nieokreślony) te najszybciej rosnące, że ucinamy stożek wzrostu to wiem, ale Ty przycinasz po którym liściu ? A w czym Ci przeszkadzają patyczki ?

Wiatrak na takie małe siewki, chyba za wcześnie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 496 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 30  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Aliwar, apus, babcia 102, elaos, rolnik90, saxon, Tadek49 i 166 gości